Reklama

Polityka obronna

U.S. Army kupi granatniki od Saaba

Łotewski żołnierz z granatnikiem AT-4 w czasie ćwiczeń Allied Spirit VI. Granatnik w wersji AT4CS ER według danych producenta ma zasięg do 600 m i zdolność penetracji 460 mm pancerza. Fot. U.S. Army
Łotewski żołnierz z granatnikiem AT-4 w czasie ćwiczeń Allied Spirit VI. Granatnik w wersji AT4CS ER według danych producenta ma zasięg do 600 m i zdolność penetracji 460 mm pancerza. Fot. U.S. Army

Amerykańska armia zakupi od koncernu Saab ręczne granatniki jednorazowego użytku AT4CS TW (Confined Space Tandem Warhead). Szwedzka firma poinformowała o szczegółach umowy.

Umowa ramowa zawarta przez Departament Obrony USA i szwedzki Saab dotyczy konkretnie granatników AT4 (z głowicą tandemową) z oznaczeniem XM919 IAM (Indywidualna Amunicja Szturmowa). Wartość kontaktu może maksymalnie wynieść blisko pół miliarda dolarów (dokładnie 494,5 mln USD), a wskazany czas jego realizacji to pięć lat.

Czytaj też

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie firmy Saab, AT4 to lekka broń przeciwpancerna wykorzystywana w 15 krajach świata. Armia amerykańska korzysta z tych systemów od 1985 roku, a dotychczas Saab miał dostarczyć do USA ponad 700 tysięcy AT4.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. user_1050711

    Ale "dostarczyć do USA" ? Czy wyprodukować w USA ?

    1. Orthodoks

      Przede wszystkim zagraniczny podmiot musi stworzyć spółkę z podmiotem amerykańskim i zarejestrowaną w stanach.

    2. Davien3

      "dotychczas Saab miał dostarczyć do USA ponad 700 tysięcy AT4." To wystarczy za odpowiedź?

    3. Orthodoks

      Davien@ To zdanie o niczym nie świadczy. Spółka Saaba zarejestrowana w Stanach formalnie dostarczyła broń, która mogła zostać wyprodukowana wszędzie. Przy takiej ilości i ramach czasowych stawiam na lokalną produkcję.

  2. andys

    700tys granatników na 40 lat? Gdzie oni tyle sztuk wystrzelają?

    1. Essex

      w powietrze na wiwat

    2. Chyżwar

      Już ty się o to nie martw. Wiedzą ile im trzeba i wiedzą dlaczego jednorazowy granatnik jest bardziej praktyczny od broni zespołowej.

  3. Chyżwar

    CG nie są złe. Ale Amerykanie wiedzą co robią kupując granatniki jednorazowe.

    1. Essex

      złote mysli Chyzwara

  4. Pablix

    Szwedzkie AT4 kupią, szwedzkie Carl Gustav kupią, belgijskie Minimi kupią, norweskie NSM kupią, ale polskich Piorunów nie kupią (i nie mówię o tych kilkudziesięciu szt kupionych do prób na pustyni)

    1. Chyżwar

      A ile Piorunów możemy produkować rocznie?

    2. Davien3

      Kupili kilkaset Piorunów jako uzupełnienie swoich MANPADS więc uaktualnij swoje dane.

    3. Wuc Naczelny

      @Pablix z prostej przyczyny, jak oni wchodzą do gry, to w pierwszej fali na hangarach przeciwnika ląduje 800 pocisków cruise. A potem walczą lotnictweim. Nie interesują ich takie popierdóki jak piorun, oni walczą na 100...300km.

Reklama