Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Farnborough 2016: Cyfrowy system samoobrony dla dronów

Fot. Elbit
Fot. Elbit

Na tegorocznych międzynarodowych targach lotniczych w Farnborough izraelski koncern Elbit zaprezentował nowy system samoobrony i zagłuszania Light Spear, przeznaczony dla bezzałogowych statków powietrznych.

Izraelczycy dostrzegają dynamiczny wzrost zastosowania aparatów bezzałogowych, które z racji niemałych kosztów zakupu i sporego potencjału stają się sprzętem cennym i wartym dodatkowej ochrony. W związku z tym w laboratoriach koncernu Elbit powstał Light Spear, czyli system samoobrony i zagłuszania, montowany na bezzałogowych statkach powietrznych. Jego celem jest podniesienie zdolności maszyn podczas działania w warunkach przeciwdziałania przeciwnika, w szczególności wykorzystania przezeń pocisków ziemia-powietrze bądź powietrze-powietrze kierowanych radarowo.

Działanie systemu bazuje na rozwiązaniach systemu zagłuszania EW i SIGINT, montowanym na myśliwcach, śmigłowcach i samolotach używanych przez izraelskie lotnictwo, w tym również w operacjach bojowych. Wykorzystuje przeciwdziałanie elektroniczne (Electronic Counter Measures - ECM) oraz wsparcie radioelektroniczne (Electronic Support Measures - ESM) zamontowane na statkach powietrznych.

System zagłuszający wykorzystuje technologię Digital Radio Frequency Memory (DRFM), pozwalającą na dostosowanie zakłóceń do wykrytego systemu radarowego. Jest zdolny do samodzielnego wykrywania sygnałów oraz przygotowania, za pomocą własnego komputera, prowadzenia odpowiednio dobranych zakłóceń.

Należy zaznaczyć, że w większości przypadków systemy bezzałogowe były wykorzystywane w konfliktach zbrojnych (operacjach stabilizacyjnych) o małej lub średniej intensywności, przez co nie były na ogół narażone na oddziaływanie środków OPL przeciwnika, które mogłoby co najmniej poważnie utrudnić prowadzenie operacji np. przez większe systemy - klasy MALE. Izraelski system może stanowić odpowiedź na te zagrożenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama