Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2022: Pantera z ostrym pazurem. Nowa generacja Leoparda

Autor. Defence24.pl

Rheinmetall pokazuje po raz pierwszy na Eurosatory 2022 czołg Panther, będący połączeniem elementów podwozia Leoparda 2 z zupełnie nową wieżą uzbrojoną w armatę kalibru 130 mm. Wóz ma stanowić generacyjny przełom, jeśli chodzi o czołgi podstawowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

KF51 Panther, bo tak jest oznaczony czołg, to propozycja koncernu Rheinmetall w zakresie nowej generacji czołgu podstawowego. Dysponuje on całkowicie nową, dwuosobową wieżą, wyposażoną w armatę kalibru 130 mm ze zautomatyzowanym systemem ładowania amunicji. Jak zapewniają przedstawiciele Rheinmetall, to uzbrojenie zapewnia wzrost zdolności rażenia o ponad 50 proc. w stosunku do obecnych armat 120 mm. Może ona strzelać zarówno pociskami kinetycznymi (przeciwpancernymi) jak i amunicją programowalną.

Czytaj też

Z armatą sprzężony jest wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm, a dodatkowe uzbrojenie stanowi zdalnie sterowany moduł z karabinem 7,62 mm typu Natter, produkcji Rheinmetalla. Możliwe są jednak również inne opcje, w każdym razie jednym z podstawowych zadań modułu uzbrojenia na wieży jest zwalczanie bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To jednak nie wszystko, bo opcją jest również zintegrowanie czołgu z amunicją krążącą Hero-120. Dzięki temu będzie mógł zwalczać cele nawet na dystansie 60 km.

Reklama
Autor. Defence24.pl

Czołg dysponuje zaawansowanym systemem kierowania ogniem z niezależnymi przyrządami EMES i SEOSS dla działonowego i dowódcy, pozwalającym działać na zasadzie „hunter-killer"/"killer-killer". Jego uzupełnieniem jest system obserwacji dookólnej. Z Panterą zintegrowano też bezzałogowy system powietrzny, by zwiększyć świadomość sytuacyjną, zwłaszcza w obszarach miejskich. Dane z rozpoznania mogą być przekazywane za pomocą sieciocentrycznego systemu dowodzenia.

Czytaj też

Co ciekawe, standardowo wóz ma trzyosobową załogę (dowódca oraz działonowy w wieży i kierowca w kadłubie), ale przewidziano też dodatkowe stanowisko dla operatora systemów/dowódcy wyższego szczebla. Nietrudno domyślić się, że jest to związane ze zwiększeniem zakresu wykorzystania systemów elektronicznych (rozpoznania, dowodzenia, zarządzania walką). Co więcej, architekturę czołgu zaprojektowano w taki sposób, że członkowie załogi mogą przejmować zadania innych.

Możliwe jest np. operowanie uzbrojeniem czołgu z kadłuba, przez co w przyszłości da podstawy do potencjalnego opracowania wersji z wieżą bezzałogową. Podwozie opiera się na konstrukcji Leoparda 2. Cały system jest zgodny z architekturą NATO GVA i może być w przyszłości uzupełniany o elementy sztucznej inteligencji (AI).

Defence24.pl
Defence24.pl
Autor. Defence24.pl

Jednocześnie, przy masie na poziomie 59 ton, pojazd zapewnia wysoki poziom ochrony wnętrza, dzięki połączeniu aktywnych systemów ochrony oraz pancerzy reaktywnych i pasywnych. Ochrona aktywna ma zabezpieczać nie tylko przed klasycznymi pociskami granatników i ppk, ale też kinetycznymi pociskami z armat czołgowych (podkalibrowymi). Czołg jest też specjalnie chroniony przed atakiem amunicją klasy top-attack, czyli atakującą z górnej półsfery.

Czytaj też

Możliwe jest również zintegrowanie dodatkowych sensorów, zapewniających możliwość wykrycia źródła nieprzyjacielskiego ognia, a następnie – dzięki przekazaniu danych do systemów kierowania ogniem i BMS – jego neutralizacji. Czołg jest też w pełni zgodny z normą AMovP-4L, związaną z harmonizacją przewozów koleją w ramach NATO, co ułatwia jego transport na dalekie odległości.

Przedstawiciele Rheinmetall podkreślają, że pojazd dzięki otwartej architekturze jest dostosowany do dalszego rozwoju w cyklu życia i dostosowania do wymagań użytkownika. Deklarują też otwartość na współpracę przemysłową.

Reklama

Komentarze (25)

 1. kaczkodan

  Ten czołg to face lifting dla Leoparda 2, nawet nie zamontowali napędu hybrydowego...

 2. SpongeBob

  Nie ma sensu wchodzić we współpracę ze strategicznym przeciwnikiem.

 3. Rio

  Zapomnieli dodać, że współpraca przemysłowa z wyłączeniem Polski

  1. fefe

   A niech się pocałują tam gdzie słońce nie dochodzi>> nie to nie , nowego MBT będziemy robić na licencji czy razem z Koreom Południową , a Niemiaszki z Francuzikami mogą zapomnieć o efekcie skali :P

  2. Valdore

   @fefe, ale wiesz że ta Pantera jest znacznie lepszym czołgiem od K2PL i to o cała generację;)

  3. Powiślak

   Nalezy rozróżniać dwie strony współpracy! Akurat "Renscy" byli jedynymi którzy chcieli z nami współpracować przy czołgu. A konsorcjum francusko-niemieckie n i g d y nie wyraziło zainteresowania żadną formą współpracy z Polską ws "Euro-MBT". Polska w ich ujawnionych dokumentach była tylko klientem, co prawda na aż 1000 sztuk, ale tylko klientem. W tej sprawie deklaracje składał choćby Macierewicz ale nigdy np Francuzi nawet nie mrugnęli okiem.

 4. LMed

  E tam te Beemki i Mercedesy, Hyundai i Kia też robią fajne pojazdy.

  1. Chyżwar

   Niestety onym Beemkom i Mercedesom krzywdę robią właśni politycy. Weź takiego sportowego Mercedesa. Bardzo fajna i nawet spełniająca normy emisji zabawka. Ale już se nowego niebawem chyba nie kupisz. Wiesz czemu? Bo dźwięk wydobywający się z wydechu biurokratom niezbyt odpowiada.

 5. Miroo

  to odpowiedź niemców na na fochy francuzików... z tymi się trudno dogadać - znowu będzie rozejście się.. france chcą lżejszy czołg aby do misji ekspedycyjnych się lepiej nadał - takie to to nijakie będzie - bo gdzie to oni się wybierają, gdzie 50 ton będzie ok a 60 ton już nie? zawsze france muszą postawić na swoim i tyle... nie dogadają się w FCAS także już dassault fochy strzela...

  1. eloyard

   Francuzi chcą jeszcze lżejszy? Przy 50 tonach to już chyba bardziej coś jak ta proponowana amerykańska średnia platforma gąsienicowa z działem 120mm niż nowoczesny czołg. Niemcy zdaje się ewidentnie chcą polegać na świadomości sytuacyjnej, o wiele lepszemu zasięgowi działa oraz dodatkowych możliwości dawanych przez drony żeby odsunąć zagrożenie, ale zejście jeszcze o 10 ton to już jaja by były na chwilę obecną. Tak po prawdzie to bardziej wygląda jakby Niemcy mieli wprowadzić do użytku 2 typy - coś jak Japończycy. W tym wypadku KF51 chyba byłby tym lżejszym i walącym z daleka ze 130mm, a coś cięższego jako rozwinięcie Leo2A7+ do walki bardziej w zwarciu mogłoby zostać 120mm, bo jeśli Ameryka nie zdecyduje się na większe działo to jeden z filarów współpracy wojsk pancernych sił zachodu byłby u Niemca stracony.

  2. Chyżwar

   To chyba nie do końca tak. Rheinmetall w niemiecko francuskiej współpracy został potraktowany co nieco kaprawo. Oni tam od dawna mieli apetyt, coby zrobić czołg. Swego czasu chcieli zrobić lżejszy od Leoparda na podwoziu Pumy i nic z tego nie wyszło. Teraz jest ten i dodatkowo jeszcze 49 tonowy uzbrojony w 120 L/55A1 "lekki czołg" na bazie KF41. Ładny mi lekki czołg, który waży więcej od japońskiego Typ 10. Ta firma ma cholerny i odnoszę wrażenie, że dzięki własnym politykom nie do końca wykorzystany potencjał.

 6. Gryfin

  Możliwe,że ten demonstrator ten demonstrator technologi ma coś wspólnego z modernizacją czołgów Chellengery 2 do 3. Wieża pasowała by dizajnem do bryły czołgu Chellenger.

 7. szczebelek

  A ile tych wspaniałych czołgów kupi Bundeswehra? Bo chyba najpierw musi nabyć z 250 sztuk 2A7 by nam je oddać 😂😂😂

  1. xdx

   Jedyne co Niemiecki rząd obiecał wymieniać to były Leo 1 A5 , po zapytaniu Ukrainy o sprzedaż nastąpiła odpowiedz - nie ale kraje które wyślą t72 otrzymają Leo 1 A5 . Wiec nie opowiadaj bajek bo nigdy Leo 2 nie były obiecane, Leo 2 a4 w rozmowach pojawiły się przy okazji Czech i chęci zakupu A7 - A4 jako pomostowe. Te Leo 2 dla Polski to pojawiły się po Artykule na Defence - nie pamietam tytułu, ale redaktor podniecał się wyliczaniem ile Niemcy mają Leo 2 i źe to szansa dla Polski. Jakiś tydzień czy dwa później pojechała słynna delegacja z żądaniem A7V lol dobrze że niemieccy dyplomaci są wychowani i zaproponowali a4 z opcja modernizacji - w każdym innym kraju taka delegacje amatorów z żądaniami wywalono by na pysk. To że Polska delegacja nie chciała takiego układu to już polski problem, Ale widząc jakość tłumaczeń, brak rozmów i umów ( zanim Polska cokolwiek wyskakała ) przestaje mnie cokolwiek dziwić.

  2. Gryfin

   @xdx za dużo Onetu.

  3. Chyżwar

   1 @xdx Rozumiem, że byłeś obecny przy tych negocjacjach. Ja nie byłem. Prezydent mojego państwa wyraźnie powiedział, że chcieliśmy starsze wersje Leopardów. A ja mu wierzę znacznie bardziej niż Niemcom, którzy od czasu wybuchu tej wojny zostali na przyłapani na mataczeniu niejeden już raz. Prócz tego artykułu na Defence, o którym wspominasz były także inne. Miedzy innymi o A4 ze Szwajcarii, który jasno dowodzi, że chcieliśmy starsze wersje tych czołgów. Na innym portalu pojawił się artykuł z którego wynikało, że Szwajcarzy nie chcą ich odsprzedać, ale dają zielone światło Rheinmetallowi na A4, które wcześniej im odsprzedali.

 8. Edmund

  Moje uwagi na temat nowego czołgu. 1. Po pierwsze design. Najpierw powstał design, a potem inżynierowie dostosowali swój projekt do wizji artystycznej. Gdyby w Rheinmetall usłyszeli, że design się nie liczy, popukaliby się w głowę. 2. Czołg coś niewiele waży na tak dużą armatę i wieżę. Jeśli poziom opancerzenia nie jest mniejszy, a jest to wynikiem nowych materiałów - to duży plus. Ochrona przed top-attack to kolejny duży plus. Użycie drona obserwacyjnego to kolejny plus. Choć osobiście preferowałbym gąsienicowy pojazd autonomiczny z AI i stanowisko dronowe, samodzielnie podążający za wybranym czołgiem. Nic z tych rzeczy nie jest, nie do zrobienia dla K2PL. moje wątpliwości budzi jedynie duży prześwit między wieżą a podwoziem, Łatwy punkt celowania do czołgu. Wszystkie inne nowoczesne czołgi, jak najnowsza Merkava starają się to chronić.

  1. wert

   aktualni to jankesi przodują w pancerzu więc nie ma przełomu w materiałach skoro SEP v3 tyje. Poczytaj opracowania Zbiesa a nie zachwyty davienoidów. Wieża RM jest zdecydowanie słabiej opancerzona ubytkiem masy i zwiększeniem gabarytów. Drony to pomysł pod publikę, spróbuj nimi polatać jak kacapia włączy zagłuszarki. W Donbasie lata tylko FlyEye i tylko autonomicznie bez łączności real time

  2. bubab1983

   wert, skoro jankesi nie potrafią zbudować lżejszego pancerze, nie oznacza to, że nie postępu w technologii materiałowej. czołg ten jest generację lepszy od Abramsa, a ty jesteś zwyczajnie uprzedzony.

  3. bubab1983

   wert, czy ty czytałeś artykuł? Mowa jest o zupełnie nowym czołgu, który ma być generacyjnym przełomem. Zacytuje ci fragment, może wyciągniesz jakieś wnioski: "dzięki połączeniu aktywnych systemów ochrony oraz pancerzy reaktywnych i pasywnych. Ochrona aktywna ma zabezpieczać nie tylko przed klasycznymi pociskami granatników i ppk, ale też kinetycznymi pociskami z armat czołgowych (podkalibrowymi). Czołg jest też specjalnie chroniony przed atakiem amunicją klasy top-attack, czyli atakującą z górnej półsfery.". AKTYWNE SYSTEMY OCHRONY, PANCERZE REAKTYWNE I PASYWNE. Coś świta?

 9. hasu

  Ciekawe bo wieża jest lżejsza od Leoparda posiadając cięższą armatę 130mm oraz automat ładowania. Wydaje się a raczej jest ogromna co nie dziwi zważywszy na kaliber. Szkoda że kadłub nie przeszedł większych modyfikacji (odizolowanie składu amunicji) i jest w zasadzie tym z Leoparda. Niemcy będą chcieli zrobić z niego czołg "Europejski" co im nie wyjdzie. Francuzi mają inną koncepcję a Polska pokaże im środkowy palec.

 10. kimeR

  Optymalny czolg dla Ukrainy!

  1. VIS

   Optymalny dla nich czołg to T-72, nie mają kadry do obsługi tak wyrafinowanego czołgu.

  2. AVI

   Nie ryzykowałbym. W drugiej wojnie światowej niemieckie czołgi trafiające na front okazywały się skrajnie niedopracowane.

  3. kimeR

   @vis, avi,wyglada i jezdzi jak dominujacy czolg, tak by go nienazwali Panther...dojrzala automatyzacja i technika kompenzuje pedagogiczny czas i wmiare potszebna ekspertize.

 11. Edmund

  Ciekawe, czy dojdziemy do momentu, gdzie taki czołg będzie obsługiwała tylko 1 osoba, a resztę będą stanowili asystenci AI. Wystarczy, ze dowódca człowiek wyda komendę kierowcy AI gdzie ma jechać i system to wykona.. Celowniczy AI będzie prowadził ostrzał samodzielnie. Człowiek dowódca nie musi być w czołgu.

 12. Monkey

  Są otwarci na współpracę przemysłową? Mam nadzieje, że jeśli chodzi o Polskę, to jest na to już zbyt późno. Swoją drogą, to w przeciwieństwie do T-14 Armata nie posiada bezzałogowej wieży. Czyli rosyjski czołg jest bardziej zaawansowaną konstrukcją. A, zaraz, zdaje się że miał wejść do służby jakieś kilka lat temu… ;-)

  1. Valdore

   @Monkey, rosyjski czołg jest tak "zaawansowany" że ustepuje tu Leo2A7V i M1A2SEP3, do tego jest łatwy do zniszczenia z powodu słabo opancerzonej wieży i jedzie na 40-letnich komponentach.

  2. AVI

   Armata T-14 to fikcja. Ten czołg istnieje tylko na defiladach

  3. Extern.

   @Valdore; Armata nie jest łatwa do zniszczenia. To jest przecież zupełnie inny pomysł niż czołgi poprzedniej generacji. Wieża w tym pomyśle jest traktowana po prostu jak szybko wymienny moduł Czołg obrywa w wieżę, włącza wsteczny, jego miejsce na rubieży ogniowej zajmuje kolejny czołg z karuzeli, a uszkodzona Armata gna na tyły gdzie przy pomocy dźwigu kompanii zabezpieczenia technicznego wymieniają mu wieżę i czołg z tą samą załogą za dwie-trzy godziny jest już z powrotem w walce. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale jakiś jednak jest.

 13. nous

  Kolejne audi TSI dla blokersów.

 14. Eckard Cain

  Czyli mamy nową Panterę, ciekawe czy Leopard 3 nie będzie się nazywał Tiger XD

  1. Valdore

   @Exkard, raczej nei, Tiger był nieudanym czołgiem w przeciwieństwie do Pantery.

  2. wutaz

   Valdore Tiger pierwszy byl duuuzo bardziej udanym czołgiem od pantery a tiger drugi powiedzmy ze podobnie nie udany jak pantera. wieża obracająca się w żółwim tempie, przekładnia główna z papieru przez oszczędności, złe wykorzystanie na polu walki przez postrzeganie jej jako czołg ciężki mimo, że pancerz boczny był porównywalny z tym w panzer IV

  3. Jameson

   Raczej Pantera była nieudana, do tego kosztowała za dużo, miała fatalną skrzynię biegów i była podatna na ostrzał z boku, a ponieważ używała silnika czołgu ciężkiego (Tygrys) kosztowała prawie tyle co czołg ciężki. Wpisz sobie w YouTube Pantera najgorszym czołgiem IIWŚ i tam jest wszystko wytłumaczone, no chyba że czerpiesz wiedzę z programów top-10 najlepszych czołgów w historii na Discovery ....

 15. easyrider

  Czołg zbudują ale czy obudzą w sobie ducha walki? Wątpliwe w zideologizowanym, nazartym, roszczeniowym i pozornie pacyfistycznym społeczeństwie. My trzymajmy się od pomysłów jakiejkolwiek współpracy z nimi, z daleka. Zrobiony został kolejny, dobry krok w stronę Korei Płd i to jest właściwy kierunek.

  1. Darek S.

   Też tak uważam

  2. Zbrozło

   Jaki silnik w tym koreańskim czołgu?

  3. biały

   a jaki jest procent społeczeństwa rdzennie niemieckiego w Niemczech ??? przeceiż tam jest międzynarodówka a rdzenni Niemcy to około 60 % , myślisz ze te 40 % będzie walczyć nie za swój kraj ???

 16. wert

  59 ton czyli mniej pancerza, cięższa armata, powiększona wieża jeszcze mniej pancerza. Ładnie został nazwany: Leopard z wodogłowiem. Najważniejsza rzecz: brak info o rozwiązaniu izolacji magazynów amo sugeruje powtórzenie układu Latającej Wieży. BADZIEW z większą siłą ognia czyli to co było do tej pory: manewrowość + siła ognia. Gebelsy dużo kacapów przyjmują do bundeswehry więc im żadna różnica. Wybieram Abramsa ew K-2PL z warunkami MON

  1. Valdore

   @wert biedny kłamco, po pierwsze magazyn amunicji jest w wieży, po drugie technlogia pancerzy poszła do przodu, a ty zatrzymałęś sie na etapie T-55, a K2PL przy Panterze wygląda jak antyk, . Aha Będzie zwykły K2 a nei K2PL:)

  2. saxon

   Amen .

  3. Chyżwar

   Widziałeś amunicję do tej szprycy? Nie wiemy za wiele o tym czołgu. Ale ammo jest spore. Musieli ją wpakować do autoloadera. I nie bardzo widzę magazyn kadłubowy na te kobyły..

 17. Bóg drogi

  Nowy czołg z większą armatą i wieżą+ dodatkowym modułem Natter, a mniejszą masą całkowitą, na tym samym podwoziu co poprzednia wersja. Przecież to bzdura całkowita. Co to znaczy "Czołg jest też specjalnie chroniony przed atakiem amunicją klasy top-attack"? czyli co konkretnie? Zdanie ...." Jednocześnie, przy masie na poziomie 59 ton, pojazd zapewnia wysoki poziom ochrony wnętrza, dzięki połączeniu aktywnych systemów ochrony oraz pancerzy reaktywnych i pasywnych..." przypomina reklame podpasek, albo wartość spalania paliwa w folderach samochodowych. Brakuje tylko przypisu o tym by skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Ten artykuł jest bardzo niechlujnie napisany, albo Reinmethal pokazuje nam misia na miarę naszych możliwości.

 18. SZAKAL

  Tak właśnie wygląda przyszłość wszystkich Leopardów 2 na świecie. Modernizacja do poziomu Panthera od Rheinmetall , pozwoli na przedłużenie eksploatacji Leopardów 2 o następne 20-30 lat oraz opóźni wprowadzenie do uzbrojenia Leoparda 3. Panther ma bowiem wszystkie zalety Leoparda 3 przy znacznie niższej cenie.

  1. Valdore

   @Szakal, nie mamoderki Leo2do Panther., to dwa rózne czołgi. Leo3 ma być czołgiem 4 gen a nie III+ jak ten.

 19. Chyżwar

  Tak to sobie Rheinmetall wykombinował? Nie powiem, całkiem ładnie. Na dodatek zrobił demonstrator technologii szybciej niż niemiecko - francuska spółka. O wieży do tej kichawy inżynierowie od nich już wcześniej mówili, że musi być całkiem nowa.

  1. Valdore

   @Chyżwar, a to ty chyba twierdzięłś ze wcisneli 130mm w wieżę challengera 2 co okazało się fałszem?

 20. KrzysiekS

  Czyli konkurencja w samych Niemczech a gdzie im do zgody Niemiecko Francuskiej.

  1. Valdore

   @KrzysiekS , a co złego w konkurencji.?Jak widać jedna firma szybciej zrobi porzadny czołg niz dwóch kłócących się partnerów

 21. OKM

  Zajebisty... niestety....... 130 mm. Nawet wygląd coś jak nasz koncept PL01. Szkoda trochę ale Niemcy sami sobie winni....

  1. Valdore

   A niby czemu Neimcy winni?? Że zrobili sobie czołg w ścisłęj czołówce na następne dekady?

 22. Wuzzet

  Idealny na Wilka, jednak szurnieci pisowcy szukają alternatyw w azji. Zamiast budować wspólna europejską obronność, inwestować tutaj, na miejscu, to napędzani własną propagandową fobią antyeuropejską szukają egzotycznych kierunków. W europie mamy do tego największy wybór, panther, lynx, puma, boxer, leclerc ,ariette, ..............

  1. Adam:40

   Gdyby nie PiS to o wojsku byśmy czytali w książkach historycznych. Mieliśmy już prezydentów z opozycji po zawodówce, z niepełnym wyższym czy analfabetę . Jakoś wszyscy z PO zapatrzeni są w Bolka widocznie ten sam poziom inteligencji reprezentują.. Niemcy nie chcieli dopuścić polski do programu budowy nowego czołgu. Mieliśmy ich prosić na kolanach czy zrobić laske ??! Wierzycie w Niemcy a prawda jest taka ze oni nas sprzedali ruskim już dawno i właśnie teraz to pokazują.

  2. Orm Bywaly

   co ty pierniczysz,,,to nawet nie jest demonstrator technologii bo nie maja jeszcze armaty 130 w nawet w prototypach za 4 lata przewidziane jest 120, do ewentualnej produkcji wejdzie za 7-8 lat, paza tym wybacz, po Niemcach widać ze pakt Ribbentropa -mołotow dalej funkcjonuję, i wrazie napadu rosji na nas nie dostaniemy żadnej części ,nic

  3. Darek S.

   Oj chrzanicie kolego. Niemcy i Amerykanie nas nie szanują. Nie dadzą nam żadnej kluczowej technologii. Możemy u nich tylko kupować z półki. Czwarty załogant to obsługa drona. Nie nagłaśniana to jest sprawa, aby konkurencja nie szła za szybko w tą stronę. Swego czasu Francuzi byli chętni, ale teraz kto wie.

 23. Andrzej15011

  Łudząco podobny do PL-01 Concept!

 24. Był czas_3 dekady

  Gładziuśki! Jedyne wystające poza bryłę pojazdu elementy to lufa i zdalnie sterowany moduł z karabinem 7,62 mm. Ciekawy dizajn i konstrukcja..

 25. K76

  Ciekawe czy będzie na baterie,bo jak nie to Franek T. może nie pozwolić !

Reklama