Przemysł Zbrojeniowy
Eurosatory 2022: Koreański Redback z aktywnym pancerzem
Podczas tegorocznych targów Eurosatory 2022 prezentowany jest bojowy wóz piechoty AS21 Redback. Wyróżnia się aktywnym systemem ochrony Elbit Systems Iron Fist oraz systemem „Iron Vision”, pozwalającym „widzieć przez pancerz”.
Tegoroczna prezentacja koncernu Hanwha Defense skupia się na wozach bojowych, promowanych w postępowaniach w Europie. Demonstrowany jest między innymi bojowy wóz piechoty AS-21 Redback. Pojazd wyróżnia się wyposażeniem w aktywny system ochrony Elbit Systems Iron Fist, a także system Iron Vision, pozwalający na „widzenie przez pancerz" dzięki sieci sensorów optoelektronicznych zapewniających świadomość sytuacyjną w kącie 360 stopni. Posiada też gumowe gąsienice, pozwalające na zmniejszenie wibracji.
Czytaj też
Napęd Redbacka stanowi power-pack z silnikiem MTU o mocy 1000 KM, co zapewnia bardzo dobrą mobilność przy masie całkowitej do 42 ton. Jednocześnie pojazd cechuje się wysokim poziomem ochrony balistycznej i przeciwminowej, zwiększonym dodatkowo przez zastosowanie aktywnego systemu ochrony. Jego standardowe uzbrojenie to wieża z armatą 30 mm i ppk Spike-LR/LR2, aczkolwiek możliwe są różne opcje.
Redback od 2019 roku bierze udział w ostatniej fazie australijskiego przetargu na przyszły bojowy wóz piechoty, gdzie rywalizuje z niemieckim Lynxem KF41. W ramach tego postępowania przeszedł szereg prób w Australii, testowany był także w Republice Korei. We współpracy z Oshkosh Defense, pojazd oparty na jego konstrukcji oferowany jest również w programie OMFV, który ma wyłonić następcę bojowego wozu piechoty Bradley w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj też
Jak podkreślają przedstawiciele Hanwha Defense, zainteresowanie Redbackiem wyrażają również państwa europejskie. Nie jest tajemnicą, że jednym z nich jest Polska, bo wóz był prezentowany podczas niedawnej wizyty szefa MON Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej. Wszystko to wiąże się z trwającą wojną na Ukrainie i wzrostem zapotrzebowania na nowoczesne systemy obronne w państwach NATO.
Prezentacja Redbacka ma jednak jeszcze jeden aspekt związany z toczącą się wojną. Pojazd jest bowiem jednym z dwóch kandydatów do zastąpienia australijskich transporterów M113AS4, z których część została przesłana Australii w ramach pomocy wojskowej.
Czytaj też
W Paryżu promowane są też inne pojazdy Hanwha Defense, takie jak haubica K9 (w tym jej wersja K9A2, oferowana w brytyjskim programie Mobile Protected Firepower i dysponująca automatycznym systemem ładowania). Łącznie na świecie wykorzystywanych jest aż 1700 pojazdów rodziny K9, w Polsce licencyjnie produkowane podwozie dla tego systemu stanowi podstawę dla haubicy Krab, używanej w Siłach Zbrojnych RP, a od niedawna także na Ukrainie. Oprócz 18 dział przekazanych w ramach pomocy wojskowej, Kijów zamówił też 54 kolejne.
Czytaj też
Hanwha Defense pokazuje też zestaw przeciwlotniczy BIHO II, mogący wykorzystywać armaty 30 lub 40 mm oraz pociski rakietowe różnych typów, pływający bojowy wóz piechoty K21, silnie uzbrojony w armatę 40 mm i wyrzutnię ppk czy kołowy transporter opancerzony Tigon, dostępny w wersjach 6x6 i 8x8. Pojazd może przewozić do 11 żołnierzy, być uzbrojony w wieżę z armatą 30 mm lub inny moduł uzbrojenia. Jest też zdolny do pokonywania przeszkód wodnych pływaniem, pod warunkiem ograniczenia masy do 21 ton.
szczebelek
Tak myślałem, że koreańskie BWP są produkowane przez inną firmę. Jeśli ktoś myśli o innym bewupie, który uzupełni Borsuka tak by wciągu 5 lat mieć 500 sztuk nowoczesnych maszyn tego typu to Redback jest dobrym pomysłem, bo ciężki BWP od HSW to będzie wdrożony do produkcji dopiero po zakończeniu kontraktu lekkiej wersji Borsuka..
Qba
Poczekajmy najpierw jak wypadnie w USA w konkursie OMFV
Chyżwar
Gdyby MON chciał, Iron Vision mógłby być w Borsuku. System kamer w tym BWP pozwala na takie zabawy.
Qba
MON nie kupi nic z Izraela
SZAKAL
AS21 Redback z wieżą ZSSW-40 , czyli dodatkowo opancerzoną i zaopatrzoną w armatę 40 mm naszą ZSSW -30 , byłby idealnym ciężkim BWP dla naszej armii. Moglibyśmy go produkować razem z Hanwha Defense w formie spółki joint venture , dla Polski z naszą wieżą a na eksport z wieżą Elbitu. Na początku moglibyśmy sprowadzać tylko podwozia i montować u nas nasze wieże a później uruchomić już produkcję podwozi w Polsce. Taki BWP byłby świetnym wzmocnieniem dla jednostek pancernych.
Był czas_3 dekady
Jeżeli już mają być cięższe wersje BWP z zagranicy, to w takiej opcji jak piszesz, chociaż lepszy byłby nasz Borsuk.z wiadomych względów.
zumba
Co wy macie z tym 40mm ? Jeszcze przez wiele, wiele lat zupełnie wystarczy 30mm na wschód, a przy rozwoju nowoczesnej amunicji pewnie jeszcze dłużej. Kaliber 40mm może po 2035r. wcześniej to zwykła strata pieniędzy.
Chyżwar
@zumba Nie my, tylko MON. ZSSW-30 ma działko z możliwością konwersji z 30 na 40 mm. I akurat MON pomyślał słusznie. Kosztem niewielkiego ubytku amunicji masz znacznie większą siłę ognia. Uwierz, że na przykład różnica 10 mm w przypadku amunicji programowalnej robi sporą różnicę.
Miroo
CV90 był nam proponowany na podobnych zasadach co AMV - ale wtedy uparci mówili że "musi pływać"... teraz nie musi się okazuje...
Powiślak
Polska ma ponad 230 słabo opancerzonych Twardych, 800 ledwo co opancerzonych KTO, oraz praktycznie nieopancerzone bwp1. Ma też skończone, opracowane i nawet przetestowane poligonowo już nawet 3 systemy ASOP. Jeden to polska modyfikacja ukraińskiego Noża, a dwa kolejne to własne projekty. I mając te 2 tysiące pojazdów nie mamy ani jednego wyposażonego w ASOP. Tyle w temacie: a) cenienia życia żołnierzy przez ministerstwo , b) dostarczania wojsku niezbędnych środków walki , c) wspierania polskiego przemysłu obronnego zakupami. Czy tylko ja widzę przepaść między deklaracjami oficjeli a realiami wojska polskiego?
Makaveli41
Kolejny ekspert się odezwał, po pierwsze co ma wspólnego system asop z pancerzem reaktywnym nóż, po drugie od kiedy to Polska opracowała własny system asop, weź się doucz a potem pisz
Chyżwar
@Makaveli41 Powiślak ma rację. Polska opracowała ASOP. I to nie jeden. Jeden z nich faktycznie przy współpracy z Ukraińcami. Tyle, że mu się nazwa pomyliła z ukraińskim pancerzem reaktywnym. Ten ukraiński ASOP, o który chodzi nazywa się Zasłon. U nas nazywało się to Szerszeń. Potem były rodzime demonstratory technologii. Tyle, że MON kręcił na nie nosem.
Adr
Zasłon chyba. Noz to pancerz reaktywny. Zasłon był lata temu koło 2006 prezentowany na Rosomakach, Na pojeździe zamontowano wtedy trzy moduły Zasłona (jako Szerszeń oferowany przez konsorcjum wzm/jcl/witu). Pancerz reaktywy Nóż też stąd mogło się pomylić.....już wtedy wojskowi mówili o konieczności pozyskania ASOP na gadaniu się skończyło.....po Ukrainie chyba nie ma wątpliwości że bez Asop jednostki panc/zmech nie są w stanie utrzymać zdolności ofensywnych( a tych potrzebuję w wymiarze taktycznym i operacyjnym strona broniąca się w skali strategicznej)
App
jeśli mamy nieskończony budżet możemy zamówić z 340szt., o ile dostarczą je w 3 lata, ale z wszystkiego lepiej już byłoby kupić te ich rakiety o 160km ZASIĘGU
Valdore
@App, skad ty wytrzasnąłęś te rakiety o zasięgu 160km???
ososo
Są jakieś plotki że K239 Chunmoo ma zasięg 160 km ale potwierdzone jest 80 km, może o to chodzi
Ornak
Może stąd na Def24: https://defence24.pl/geopolityka/rakietowe-priorytety-republiki-korei-analiza Rakiety Hyunmoo