Jak poinformował południowokoreański koncern Hanwha Defense, południowokoreańska armia planuje przeprowadzić cykl badań i testów eksportowej wersji rodzimego bojowego wozu piechoty K21 - AS21 Redback. Pojazd ten obecnie jest oferowany australijskim wojskom lądowym w trwającym programie Land 400 Phase 3 (Mounted Close Combat Capability).
Wspomnianą decyzję podjęła koreańska agencja zakupów uzbrojenia Defence Acquisition Programme Administration (DAPA) w celu kompleksowej oceny tego wozu i zastosowanych w nim podzespołów. Same próby mają zostać przeprowadzone w przyszłym roku, w okresie od kwietnia do czerwca przez wybrany pododdział zmechanizowany południowokoreańskich wojsk lądowych. Wykorzystany do tego ma zostać jeden z trzech prototypów tego wozu, które obecnie przechodzą analogiczne testy w Australii. Oficjalnie główną przyczyną zainteresowania południowokoreańskiej armii najnowszym Redbackiem mają być m.in. postępy w integracji z nim różnego rodzaju dodatkowych systemów.
Czytaj też: Redback - ewolucja BWP z Korei [ANALIZA]
Wśród nich wymienić można ostatnio zrealizowaną instalację oraz próby aktywnego systemu ochrony pojazdu (ASOP) Iron Fist od Elbit Systems oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2 od Rafael Advanced Defence Systems. Zainteresowanie ma dotyczyć także gumowych gąsienic Composite Rubber Track (CRT) od Soucy International, a także nowego nahełmowego systemu wizyjnego dla załogi wozów bojowych od Elbit Systems. Obecnie południowokoreańscy żołnierze eksploatują K21 w bazowym wariancie, który w najbliższym czasie prawdopodobnie zostanie zmodernizowany. Ponadto południowokoreańska zbrojeniówka pracuje nad zupełnie nowym BWP nowej generacji, który ma zostać wdrożony do służby liniowej w dalszej perspektywie czasowej.
AS21 Redback to australijska wersja południowokoreańskiego bojowego wozu piechoty K21 przygotowana przez koncern Hanwha Defense na potrzeby programu pozyskania nowego bojowego wozu piechoty dla australijskich wojsk lądowych. W porównaniu do wersji koreańskiej dotychczasowa wieża została wymieniona na modułowy system wieżowy EOS/Elbit Systems T2000 (opcjonalnie bezzałogowy) uzbrojony w armatę automatyczną kal. 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz opcjonalnie wspomnianą już wyrzutnię ppk Spike-LR2. W zakresie opancerzenia istnieje możliwość montażu dodatkowych modułów opancerzenia izraelskiej spółki Plasan, a także paneli siatkowych czy wspomnianego już ASOP Iron First. Dodatkowo zastosowane zostały gumowe gąsienice, które redukują hałas i zwiększają komfort jazdy, a także obniżają koszty i skomplikowanie prac serwisowych.
Czytaj też: Australia otrzymała rozpoznawcze Boxery
Australijska armia chce pozyskać nowy bojowy wóz piechoty, który ma zastąpić i pozwolić na wycofanie mocno przestarzałych i wyeksploatowanych 431 egzemplarzy bojowych wozów piechoty M113AS4. Hanwha Defense i AS21 Redback konkurują z Rheinmetall Defence i KF41 Lynx w finałowej fazie tego programu. Obecnie partie prototypowe obu tych wozów mają przejść wielomiesięczne próby Risk Mitigation Activity (RMA), które obejmą m.in. sprawdzian siły ognia, mobilność i odporności. Ostateczny zwycięzca może liczyć na niezwykle intratny kontrakt dotyczący dostaw ok. 450 egzemplarzy bojowych wozów piechoty i 17 wozów specjalistycznych na jego podwoziu wraz z pakietem wsparcia i zabezpieczeniem w całym ich cyklu życia.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie