Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Egipt zamawia kolejne dwa niemieckie okręty podwodne. Izrael zaniepokojony

Egipt chce zamówić w Niemczech jeszcze dwa okręty podwodne typu 209 – fot. M.Dura
Egipt chce zamówić w Niemczech jeszcze dwa okręty podwodne typu 209 – fot. M.Dura

Wszystko wskazuje na to, że Egipt zawrze z Niemcami w przyszłym tygodniu kontrakt na dostawę kolejnych dwóch okrętów podwodnych z napędem klasycznym typu 209.

Będzie to uzupełnienie niemiecko – egipskiej umowy podpisanej w 2011 r. na dostawę dwóch okrętów podwodnych typu 209 za 920 milionów euro. Nieoficjalnie mówi się, że Egipt chce zwiększyć liczbę swoich okrętów podwodnych do czterech, ponieważ tylko wtedy siły morskie mogą zapewnić, by jeden okręt podwody zawsze znajdował się na morzu, jeden był w gotowości do wyjścia alarmowego, na jednym szkoliła się załoga i jeden był w remoncie.

Dwa wcześniej zamówione okręty podwodne są obecnie budowane w stoczni TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) w Kilu należącej do koncerny HDW.

Specjaliści podkreślają, że decyzja o sprzedaży do Egiptu dalszych dwóch okrętów podwodnych może negatywnie wpłynąć na atmosferę wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Izraelu, którą zaplanowano na koniec lutego. Pretensje mogą być o tyle uzasadnione, ze Izrael otrzymał wcześniej od Niemiec pięć okrętów podwodnych typu Dolphin (szósty został już zamówiony) – zresztą też zbudowanych w stoczni TKMS.

Ponadto Izrael planuje zamówić w Niemczech dwie fregaty projektu F221 MEKO za 1,37 miliarda euro. Przy tak poważnych inwestycjach sprzedaż uzbrojenia potencjalnemu przeciwnikowi może być odczuwalne przez Izraelczyków co najmniej jako lekceważenie.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Zxxp

  A jak mamy oceniać francuzów? Nam okręty podwodne a Rosji Mistrale

 2. kod

  Izrael, jest zawsze zaniepokojony. Nie czuje sensacji. 4 szt, to madry wybor. Skad maja pieniadze? Widac, ichniejszym "plecakom" i generalicji mniejsze niz naszym "nagrody / bonusy za robote" daja.

 3. jazon

  ..(.że Egipt chce zwiększyć liczbę swoich okrętów podwodnych do czterech, ponieważ tylko wtedy siły morskie mogą zapewnić, by jeden okręt podwody zawsze znajdował się na morzu, jeden był w gotowości do wyjścia alarmowego, na jednym szkoliła się załoga i jeden był w remoncie).... Pytanie jak się to ma "naszej "słynnej " koncepcji 1 okręt w morzu, jeden przygotowuje się do wyjścia, jeden w remoncie ... rozumiem że skoro bez rakiet nie ma potrzeby stałego patrolu ...(taka jest wersja morska "kłów" ....))

 4. kol

  Skąd oni mają kasę?

  1. Darek

   Pytanie powinno brzmieć gdzie my mamy kasę?..... skoro taki Egipt ma.

 5. seaman

  ...chce zwiększyć liczbę swoich okrętów podwodnych do czterech, ponieważ tylko wtedy siły morskie mogą zapewnić, by jeden okręt podwody zawsze znajdował się na morzu, jeden był w gotowości do wyjścia alarmowego, na jednym szkoliła się załoga i jeden był w remoncie.... A jak się to ma do polskiej koncepcji ( 3 ! ) Kłów ?... oczywiście jest to program na miarę naszych możliwości i "wielkości Bałtyku" ... nasza Orka ...jest niewyrośniętym i " przełowionym " dorszem , na którego mamy limity połowowe i ograniczenia ....( taki sarkazm ...

Reklama