Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Druga Flota ochroni Atlantyk przed Rosją?

Fot. US Navy.
Fot. US Navy.

Marynarka wojenna USA poinformowała o odtworzeniu Drugiej Floty, formacji odpowiedzialnej za prowadzenie działań w rejonie wschodniego wybrzeża i północnego Atlantyku. To odpowiedź na ekspansywne działania Rosji.

Zgodnie z komunikatem US Navy odtworzona Druga Flota będzie dowodzić okrętami, lotnictwem morskim i formacjami desantowymi na wschodnim wybrzeżu USA, jak i na północnym Atlantyku. Szef operacji morskich admirał John Ricardson stwierdził, że zgodnie z nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego wzrosło znaczenie rywalizacji mocarstw, i formacja ma odpowiedzieć na te wyzwania, zwłaszcza na północnym Atlantyku. Jak dodaje serwis Military.com, będzie ona przygotowywana do działań w środowisku o dużym stopniu zagrożenia (przy istotnym przeciwdziałaniu przeciwnika).

Czytaj też: Rosja tworzy dywizjon okrętów podwodnych do operacji głębokowodnych

Jakkolwiek w komunikacie marynarki nie powiedziano tego wprost, to komentatorzy są zgodni, że chodzi przede wszystkim o ochronę przed ekspansywną działalnością Rosji. Choć modernizacja tamtejszej marynarki, szczególnie budowa dużych okrętów nawodnych, napotyka na duże trudności, to i tak rosyjska flota stanowi coraz większe zagrożenie dla linii komunikacyjnych NATO, także tych transatlantyckich. Tym bardziej, że Rosjanie często uciekają się do nieszablonowych sposobów prowadzenia walki, jak np. operacje okrętów podwodnych potencjalnie zagrażające strategicznym sieciom podwodnej łączności, czy masowe instalowanie wyrzutni rakiet manewrujących na okrętach różnych klas i typów.

W USA zostanie też prawdopodobnie ulokowane nowe dowództwo NATO zajmujące się – podobnie jak Druga Flota – prowadzeniem działań na północnym Atlantyku i ochroną linii komunikacyjnych między USA i Europą. To kolejny dowód, że zagrożenie w tym obszarze jest dostrzegane i potrzebne są środki przeciwdziałania.

Druga Flota została rozformowana w 2011 roku, a obecnie jest odtwarzana. Można więc postawić tezę, że „dzieli” los różnych zlikwidowanych całkiem niedawno jednostek sił zbrojnych krajów NATO, nie tylko zresztą należących do marynarek wojennych.

Tworzenie tej formacji jest też dowodem na duże obciążenie US Navy. Jeszcze niedawno wydawało się, że amerykańska flota będzie mogła się skupiać na Pacyfiku czy na Bliskim Wschodzie. US Navy jest niezmiennie zaangażowana w obu tych obszarach, a jednocześnie musi się coraz bardziej skupiać na „tradycyjnej” osłonie Atlantyku.

Siłą rzeczy coraz większego znaczenia zyskuje więc rozwój wspomagających Amerykanów zdolności przez sojuszników. Przykładami podobnych działań, realizowanych już wcześniej, są włączanie niemieckich bądź francuskich okrętów do ścisłego współdziałania z zespołami US Navy, czy wprowadzanie nowych samolotów patrolowych Posejdon przez Norwegię i Wielką Brytanię, w dość ścisłej współpracy obu państw.

Komentarze (12)

 1. Kuba Ptrlicka z Pardubic

  Nieśmiało przypominam, że prawie dokładnie 100 lat temu, 16 sierpnia 1918 - flota rosyjska dokonała wyczynu jedynego w historii, mianowicie przegrała bitwę z okrętami... Czechosłowaków. Była to jedyna bitwa stoczona przez okręty pod banderą czechosłowacką(wówczas biało-czerwoną), mimo że czechosłowacką flotę zlikwidowano dopiero w latach 60-tych XX wieku, natomiast słowackie jak i czeskie stocznie do tej pory produkują handlowe statki pełnomorskie. A tutaj zupełnie na serio pojawiają się komentarze, że poradzą sobie z US Navy...

  1. AWU

   przykro mi przypomnić że c.k. 26 Inf Reg \"Dzieci Praskich\" przeszedł z orkiestrą na czele na stronę Moskali podczas bitwy Gorlickiej.. co bardzo zasmuciło naszego N.J. Pana ukochanego Cesarza FJ2-giego......musiał rozwiązać Regiment. Od tej pory wszelkie transporty czeskiego wojska witane były na dworcach Polskiej Galicji widokiem podniesionych rąk.... Czesi raczej mają marną reputację oprócz skradzenia złota Romanowów....

 2. czytam i nie rozumiem

  Nie rozumiem: przecież olo twierdził, że Rosja to bankrut o gospodarce wielkości Holandii, więc o jakiej rywalizacji mocarstw wspomina artykuł? W dodatku wg Daviena rosyjska flota to dymiący złom a okręty podwodne to potrafią się tylko zanurzać jak Kursk i są hałaśliwe.

  1. Wój

   Czego nie rozumiesz ? Rosja to bankrut i jej flota to złom.Ale tym złomem można narobić poważnych szkód.Jedno twierdzenie nie przeczy drugiemu.To tak jak terrorysta w rozpędzonej zardzewiałej ciężarówce,na pasażu dla pieszych.On nie jest zagrożeniem dla istnienia państwa, ale żadne państwo nie będzie takich działań tolerować.

  2. bender

   Ale co dokładnie chciałeś powiedzieć? Że zrobiło Ci się ciepło na sercu, że ukochana Rosja taka groźna? Jeśli tak to niesłusznie, bo artykuł mówi jedynie o tym, że z powodu politycznej nieprzewidywalności największego państwa na naszej planecie Stany Zjednoczone wskrzeszą formację morską, która zniweluje rosyjski potencjał do mieszania na obszarze północnego Atlantyku. Jedna flota załatwi sprawę. Przykre, bo Zachód do niedawna liczył na współpracę, nie przepychanki, ale skoro ukochany rosyjski przywódca a za nim jego naród uważają upadek Związku Sowieckiego za taką wielką tragedię, to będą mogli ją przeżyć jeszcze raz. Czego sobie i pozostałym kolegom serdecznie życzę.

  3. Ciekawy

   A jak \"benderze\" z mostem na Krym? Zachowały się Tu Twoje posty mówiące jasno, że ta bankrutująca Rosja nigdy nic takiego nie zbuduje a ponoć \"lada dzień\" maja go otworzyć? Co Ty na to?

 3. yaro

  W odpowiedzi Rosja wysyła parostatek Admirał Kuzniecow. Będzie się działo :)

 4. USA

  Kindżały to kit

  1. Piotr

   jak cała cudowna broń ruskich :)

  2. na emeryturze

   Federacja amerykańska znana jako USA to jeden wielki kit ale to się dopiero wie będąc prawnikiem i mieszając tam prawie 30 lat.

  3. bender

   A czym są Kindżały panie emeryt?

 5. adrakon

  A co rosja chce zająć atlantyk ;)

  1. stary wojak

   Niestety chce i nie tylko.

  2. knge

   Atlantyk łączy Europę i USA, blokada Atlantyku oznacza śmierć Europy. Niemcy w II WŚ próbowali blokować, na szczęście nie udało im się, ale było blisko zablokowania Wielkiej Brytanii.

 6. rozczochrany

  A kto obroni nas przed II flotą jeśli odmówimy płacenia haraczu?

  1. Yhym

   Jeśli odmówimy płacenia \"haraczu\" to na pewno obronią nas \"nasi wschodni bracia\" z FR. Daruj sobie :-)

  2. Davien

   To Rosja płaci haracz USA?? Czego to sie człowiek nie dowie:))

 7. Bożesław

  Polska też się dołącza do zbierania sił przez NATO i wystawia swój najnowszy okręt - Kaszub.

  1. Sobiesław

   Jakby mogła to by zajęła.

 8. AAK

  Szeryfowi ŚWIATA - poddańcy próbują się wyłamywać ( Rosja , Chiny , Iran , Turcja ) - i cóż ma począć nasz obrońca jak pogrozić !!!!

  1. us man

   I dobrze że taki szerg jest juz 70 lat i niech bedzie.Lepiej ten niż Rosja lub Chiny

 9. realista

  No i znowu Amrykanie zagonią Moskwę wyścigiem zbrojeń. Niczego się Moskwa nie nauczyłą.

 10. AWU

  Pomyślmy .. jeśli w czasach najgorszego okresu II w.ś. flota aliancka (włączając flotę polską gdyż taka wtedy ówcześnie istniała) potrafiły odzyskać kontrolę Atlantyku dlaczego nie mogliby uzyskać go dziś? Przez większość zimnej wojny każdy sowiecki OP wchodzący na Atlantyk czy Pacyfik był rejestrowany przez alianckie systemy jak SOSUS... coś się zmieniło?

  1. UWA

   tak przestały je rejestrować co świadczy, że Rosjanie mają tak ciche OP, że SOSUS jest bezużyteczny

  2. Polanski

   Po nick\'u wnoszę co to za typ.

  3. Piotr

   rosjanie to mają złomy, a nie ciche okręty :P

 11. a_to_Ci_dopiero

  Nic nie ochroni, jeśli druga flota znajdzie sposób na Kindżała (a to nie będzie prędko) to może cos zrobi na dzień dzisiejszy wystarczą dwa Kindżały by druga flotę pozbawić jej głównej siły czyli lotniskowca.

  1. Bartt

   W pełni operacyjny Kindżał jest na razie tylko na papierze.

  2. ale jaja

   nie doinformowany jesteś, żaden kindzał nie doleci bo z orbity zdejmie go torpedą protonową statek Enterprise.

  3. Danisz

   taaaa - a świstak siedzi wśród tych kindżałów i zawija je w te sreberka

 12. mg42

  Kto ochroni Atlantyk przed USA?

  1. Marek

   Chyba pomyliłeś fora. My, nawet gdybyśmy mieli takie możliwości, wam nie pomożemy. Natomiast gdyby to ode mnie zależało, już od pewnego czasu moglibyśmy włożyć istotny wkład, żeby wszystko, co pływa na Bałtyku pod waszą banderą stało grzecznie w Kronsztadzie.

  2. Danisz

   oby nikt