Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DEFEA 2023: Słowacka Zuzana 2 po raz pierwszy w Atenach

Zuzana 2.
Zuzana 2.
Autor. KONŠTRUKTA DEFENCE

Słowackie przedsiębiorstwo Konštrukta-Defence po raz pierwszy zaprezentowało kołowy system artyleryjski Zuzana 2 kal. 155 mm na greckich targach DEFEA.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Słowacka konstrukcja ma być oferowana nie tylko greckiej armii, ale także innym państwom regionu, które poszukują nowoczesnych systemów artyleryjskich w celu zastąpienia przestarzałych rozwiązań, chociażby sowieckich 2S1, 2S3 czy amerykańskich M109 starszych wersji. Aktualnie kilka słowackich armatohaubic bierze udział w walkach na Ukrainie, co zwiększa rozpoznawalność tej konstrukcji.

"Cieszymy się, że możemy zaprezentować samobieżną haubicę Zuzana 155 mm na targach DEFEA 2023" — powiedział Štefan Kuruc, dyrektor generalny Konštrukta-Defence. "To dla nas fantastyczna okazja, aby zaprezentować możliwości naszego systemu uzbrojenia greckiej armii oraz innym potencjalnym klientom w regionie. Uważamy, że samobieżna haubica Zuzana 155 mm idealnie nadaje się do zaspokojenia potrzeb nowoczesnych sił zbrojnych, jesteśmy też podekscytowani możliwościami, jakie daje to wydarzenie". W tym miejscu warto dodać, że Grecja jest byłym użytkownikiem starszego systemu Zuzana M2000G. Dwanaście takich haubic zostało sprzedanych na Cypr, gdzie są stosowane do dziś.

Reklama

Czytaj też

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana, która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77. Została zaprojektowana i jest produkowana przez słowacką spółkę Konštrukta-Defence. W odróżnieniu od poprzedniczki Zuzana 2 posiada lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów), co pozwoliło zwiększyć donośność do 41 km podczas strzelania pociskami z gazogeneratorem dennym. Została też wyposażona w nową, opancerzoną kabinę.

Czytaj też

Dodatkowo wieża może obracać się w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki zwiększonej automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z czterech do trzech. Haubicę wyposażono w automat ładowania na pociski oraz ładunki, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (z ang. "Multi Round Simultaneous Impact"), czyli zaplanowania ostrzału tak, by kilka pocisków uderzyło w cel w tym samym momencie. Jednostkę napędową stanowi silnik Tatra T3D-928-70 o mocy 436 KM, pozwalający rozpędzić pojazd do 90 km/h, a także osiągnąć zasięg operacyjny na poziomie 600 km.

Czytaj też

Zuzana 2.
Zuzana 2.
Autor. KONŠTRUKTA DEFENCE
Reklama

Komentarze (2)

  1. DIM1

    Ale z bliska aż taka brzydka, że nigdy bym się z nią nie ożenił.

    1. CzarnyRycerz

      Może i brzydka, ale dobrze pole orze.

    2. Bren2

      To nie jest polskie, więc trzeba to obrzucać błotem. Piękno to kwestia subiektywna, ale szczególnie w przypadku haubic jest to kryterium zupełnie nieistotne.

  2. Orthodoks

    Niestety naszego Kraba ,, poddostawccy" i tak by uwalili w ewentualnych przetargach. A wypadałoby szukać rynków eksportowych na wypadek wygryzienia go przez K9 u nas. Jakąś reklama z Ukrainy jest, ale z drugiej strony jeśli własną armia kupuje zamienniki...

Reklama