Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Armia 2023: Kurganiec wróci do łask?

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Na rosyjskich targach Armia 2023 nie zabrakło gąsienicowego bojowego wozu piechoty B-11, który jeszcze jakiś czas temu typowany był jako następca używanych dotychczas przez rosyjską armię BMP-1/2/3.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Gąsienicowa platforma Kurganiec-25 miała stać się w rosyjskiej armii następcą bojowych wozów piechoty BMP-1/2/3 oraz części użytkowanych transporterów opancerzonych MT-LB. Plan ten po wielkich zapowiedziach najpewniej spalił na panewce, a tamtejsi decydenci wracają do bardziej budżetowych pomysłów jak BMP-3 Manul. Mimo to pojazd ten dalej jest proponowany rosyjskiemu wojsku choćby na targach Armia 2023. Nie wiemy obecnie ile przedseryjnych B-10/11 odebrała rosyjska armia do testów, które trwają już od paru lat i raczej nie napawały optymizmem rosyjskich decydentów, którzy w obliczu olbrzymich strat na Ukrainie iej próują przerabiać BMP-3. Platforma Kurganiec miała także stać się bazą do wielu wersji specjalistycznych, które zastąpiłyby te bazujące dotychczas na wspomnianych postsowieckich pojazdach gąsienicowych, zatem rezygnacja z jej wdrożenia oznacza problemy także z generacyjną wymianą również wozów specjalistycznych.

Czytaj też

Kurganiec-25 to rodzina rosyjskich pojazdów gąsienicowych opartych o średnią platformę opracowaną przez KurganMaszZawod jako docelowy średni gąsienicowy transporter opancerzony i bojowy wóz piechoty dla rosyjskiej armii. Miał on docelowo zastąpić wszystkie dotychczas używane BMP-1/2/3. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny o mocy 800 KM, pozwalający na rozpędzenie tego ważącego 25 wozu do 80 km/h. Obecnie opracowane zostały trzy podstawowe warianty: transporter opancerzony B-10, bojowy wóz piechoty B-11 i wóz zabezpieczenia technicznego B-12. Istnieje jednak możliwości opracowania kolejnych wariantów specjalistycznych. Poszczególne wersje różnią się zastosowanym modułem uzbrojenia oraz liczbą przewożonych żołnierzy desantu ze stałą załogą liczącą trzy osoby (kierowca, dowódca i operator modułu uzbrojenia).

Reklama

Czytaj też

Wariant określany jako B-10 jest wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord kal. 12,7 mm oraz może przewozić do ośmiu żołnierzy desantu. B-11 jest z kolei wyposażony w bezzałogowy moduł wieżowy Bumierang-BM (DUMB-30 Epoch) uzbrojony w armatę automatyczną 2A42 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowy PKTM kal. 7,62 mm oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Kornet-EM lub wieżę AU-220M Bajkał z armatą automatyczną BM-57 kal. 57 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm.

Czytaj też

Fot. Курганмашзавод
Fot. Курганмашзавод
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. CzarnyRycerz

    Najszybciej chyba po zakończeniu konfliktu. Kogo stać przy wojnie na wykrwawienie na tak drogie i zaawansowane pojazdy? BMP 2/3 i do przodu.

  2. OS-INT

    Bojowe wozy piechoty B-11 (Obiekt 695) i transportery opancerzone B-10 (Obiekt 693) na gąsienicowej platformie bojowej Kurganiec-25, zostały po raz pierwszy zaprezentowane podczas Defilady Zwycięstwa w Moskwie w dniu 9 maja 2015 roku. W lipcu 2019 roku Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej oficjalnie poinformowało o podpisaniu umowy z przedsiębiorstwem KurganMaszZawod na rozpoczęcie produkcji małoseryjnej B-11 Kurganiec-25. Dostawa pierwszej partii nowych bojowych wozów piechoty w konfiguracji seryjnej dla rosyjskich wojsk lądowych została zrealizowana w latach 2019-2021...

    1. bezreklam

      Ciekawe ile sztuk

    2. Davien3

      @bezreklam Na stanie armii rosyjskiej okragłe zero

  3. Buczacza

    Podobnie jak armata, su-57 i wiele innych....