Reklama

Technologie

Nowa Epoka na ćwiczeniach Zapad-2021 [ANALIZA]

Na pierwszym planie wieża robota Uran-9. W tle wieża Epoka bojowego wozu piechoty B-19. Fot. mil.ru
Na pierwszym planie wieża robota Uran-9. W tle wieża Epoka bojowego wozu piechoty B-19. Fot. mil.ru

Podczas ćwiczenia Zapad 2021 na poligonie Mulino zaprezentowano w akcji pluton zmodernizowanych pojazdów BMP-3 wyposażonych w wieże bezzałogowce Epoka ( ros. Эпоха). Jest to nowy, potężny system uzbrojenia rozważany również jako wyposażenie nowych bojowych wozów piechoty Kurganiec-25. Wieża Epoka jest uzbrojona w nową automatyczną armatę 57 mm, karabin maszynowy 7,62 mm oraz 12 pocisków kierowanych.

Pokaz w którym wykorzystano pojazdy B-19, czyli głęboko zmodernizowane BMP-3 z nową wieżą obserwował m. in. prezydent Rosji Władimir Putin oraz przedstawiciele innych państw sojuszniczych, biorących udział w ćwiczeniach Zapad-2021, takich jak Indie czy Białoruś. Wraz z bojowymi wozami piechoty zaprezentowano w akcji również współpracujące z nimi bezzałogowce pojazdy bojowe (roboty) Uran-9, które wzbudziły jak się wydaje większe zainteresowanie mediów. Ich uzbrojenie jest jednak znacznie bardziej tradycyjne i składa się na nie armata automatyczna 30 mm, 4 pociski kierowane Ataka oraz 12 granatników termobarycznych Trzmiel-M (RPO-A). Pojazd ten został sprawdzony bojowo w Syrii, ale użytkownicy nie byli z niego szczególnie zadowoleni. Choć siła ognia robi wrażenie, to pojawiały się liczne problem ze sterowaniem, łącznością, celnością i zdolnościami do przemieszczania w trudnym terenie. Pojawiały się też liczne awarie, szczególnie w zakresie układu napędowego i zawieszenia.

W przypadku pojazdu B-19 tego typu problem z pewnością się nie pojawią. Wykorzystano w nim podwozie dobrze znanego, sprawdzonego bojowego wozu piechoty BMP-3 w których zmieniono jedynie rozmieszczenie załogi, ze względu na zastosowany moduł bezzałogowy z armatą 57 mm zamiast standardowej, dwuosobowej wieży z niskociśnieniową armatą 100 mm i automatyczną armatą 30 mm. kład pojazdu  dobrze nadawał się do zabudowy wieży bezzałogowej, gdyż w przedniej części posiada ontrzy miejsca wyposażone w  odrębne włazy. W standardowej konfiguracji środkowy zajmował kierowca a dwa boczne dwóch żołnierzy desantu. Reszta piechoty zajmuje miejsca w tylnej częsci pojazdu, za koszem wieży. W wariancie bezzałogowym brak jest kosza, więża jest całkowicie bezzałogowa i odseparowana od przedziału desantowego co pozwala na pomieszczenie desantu w części tylnej, natomiast dowódca i działonowy zajmują miejsca po obu bokach kierowcy. Układ ten przypomina rozmieszczenie załogi w czołgu Armata.

Reklama
Reklama

Wieża Epoka, czyli niepozorna rewolucja

Na pierwszy rzut oka wieża Epoka nie robi szczególnie dużego wrażenia, szczególnie w porównaniu z uzbrojeniem standardowego BMP-3 które składa się ze 100 mm armaty służącej do wystrzeliwania pocisków kierowanych i sprzężonej z nią armaty automatycznej kalibru 30 mm. Jednak nowa wieża, to nie tylko 57 mm armata, ale całkiem nowa koncepcja uzbrojenia oparta na większym spektrum środków ogniowych lepiej dobranych do zadań.

Przede wszystkim wieża ma być wyposażona w nowoczesny system wykrywania, śledzenia i identyfikacji celów, który wspomaga załogę nie tylko w procesie celowania ale również w wyborze optymalnych środków ogniowych. Dzięki temu ma być możliwe jednoczesne używanie dwóch kanałów ogniowych. W kwestii uzbrojenia Epoka daje kilka interesujących opcji.

Podstawowe uzbrojenie stanowi armata 57 mm, jednak nie jest to jak we wcześniejszych modelach wież kolejna wariacja na temat armaty S-60, czy lżejszy wariant armaty na amunicję 57 x 347 mm. Zastosowano całkiem nową armatę w tym samym kalibrze, ale zasilaną krótsza amunicją 57 x 93 mm. Jest ona czasem określana jako amunicją hybrydowa, gdyż stanowi coś pośredniego pomiędzy nabojem armatnim a granatnikowym. Ma to swoje uzasadnienie w historii broni w jakiej została zastosowana. Armata LSHO-57 wykorzystana jako główne uzbrojenie w wieży Epoka zaczynała swoją historię jako granatnik automatyczny AGS-57 mm przeznaczony dla jednostek powietrznodesantowych, gdzie ostatecznie nie przyjęła się.

image
Pojazd B-19 w akcji i jego uzbrojenie.
1 - pocisk kierowany 9M133M Kornet
2 - pocisk kierowany Bułat
3 - nabój 57 x 93 mm do armaty LSHO-57. Obok widoczny pocisk podkalibrowy wraz z sabotem.
Fot. mil.ru 

Specyficzną cechą LSHO-57 jest relatywnie krótka lufa długości 40 kalibrów pozbawiona hamulca wylotowego oraz możliwość prowadzenia zarówno ognia bezpośredniego jak i stromotorowego. Zasięg skutecznego ognia sięga 6 km a wśród dostępnych rodzajów amunicji znajdują się zarówno podkalibrowe pociski przeciwpancerne jak i amunicja odłamkowo-burząca czy zapalająca. Ze względu na relatywnie duży kaliber możliwe jest też zastosowanie amunicji programowanej. Z armatą sprzężony jest standardowy karabin maszynowy 7,62 mm, natomiast do eliminacji silnie opancerzonych lub szczególnie niebezpiecznych celów przeznaczonych jest łącznie 12 pocisków kierowanych należących do dwóch typów.

Kornet i Bułat – rakietowy tandem

Kolejną nowością w uzbrojeniu wieży bezzałogowej Epoka jest zastosowanie dwóch różnych pocisków kierowanych. Podstawowym uzbrojeniem przeznaczonym do rażenia ciężkich pojazdów opancerzonych takich jak czołgi przeciwnika są 4 umieszczone na bokach wieży wyrzutnie pocisków kierowanych Kornet-M. Jest to szeroko stosowany, jeden z najnowszych rosyjskich pocisków naprowadzanych laserowo o zasięgu 8 km w wersji przeciwpancernej i do 10 km w wariancie termobarycznym oraz odłamkowo-burzącym. Penetracja tandemowej głowicy kumulacyjnej to co najmniej 1300 mm pancerza po eliminacji osłon ERA. Amunicja tego typu zapewnia skuteczne zwalczanie czołgów przeciwnika, ale też innych celów z dużego dystansu. Pocisk jest jednak dość kosztowny i Rosjanie uznali, że zbyt potężny do eliminacji wielu celów, szczególnie nieopancerzonych ale wymagających szybkiego i precyzyjnego porażenia.

Do tej kategorii należą m. in. stanowiska broni przeciwpancernej przeciwnika, umocnione stanowiska ogniowe i budynki czy lekkie pojazdy opancerzone, śmigłowce oraz bezzałogowce. Do ich likwidacji opracowano znacznie mniejszy, lżejszy pocisk o kryptonimie Bułat, którego testy miały zakończyć się w 2020 roku. W obecnej chwili brak jest potwierdzonych informacji na temat jego szczegółowych parametrów czy osiągów. Został on zaprezentowany podczas wystawy Armia-2017 wraz z pociskiem Kornet i nabojem do armaty LSHO-57, co pozwala mieć ogólne pojęcie o jego układzie i możliwościach. Co do układu jest to pomniejszony pocisk Kornet z tym samym układem naprowadzania, ale o co najmniej trzykrotnie mniejszej masie.

BMP-3/B-19 z modułem Epocha. Fot. mil.ru.
BMP-3/B-19 z modułem Epocha. Fot. mil.ru.

Epoka wyposażona jest w wysuwaną ze stropu po lewej stronie wieży wyrzutnię pocisków Bułat w układzie 5+3, która przykryta jest w pozycji marszowej pancerną klapą. Najprawdopodobniej, podobnie jak w pociskach Kornet, dostępne będą różnego typu głowice, takie jak kumulacyjne i termobaryczne, co jest dziś w przypadku rosyjskiej pocisków kierowanych niemal standardem i pozwala na zwalczanie szerokiej gamy celów.

Podsumowując możliwości ogniowe bezzałogowej wieży Epoka, dysponuje ona armatą-granatnikiem kalibru 57 mm, czteroma  kierowanymi pociskami przeciwpancernymi Kornet i ośmioma lekkimi rakietami kierowanymi Bułat oraz karabinem maszynowym 7,62 mm. Pozwala to na zwalczanie szerokiej gamy celów, jak przekonują Rosjanie, równocześnie z wykorzystaniem broni lufowej i pocisków kierowanych dzięki wsparciu cyfrowego systemu kierowania ogniem. Przede wszystkim jednak koncepcja ta zdaje się dość złożona pod względem logistycznym jeśli nowe systemy uzbrojenia, czyli armata LSHO-57 i pociski Bułat nie zostaną szerzej zastosowane .

Oba systemy zdają się mieć znaczny potencjał bojowy i mogą być skuteczne w zwalczaniu szerokiej gamy celów. Szczególnie ciekawe jest zastosowanie w bojowym wozie piechoty armaty zdolnej zarówno do rażenia ogniem bezpośrednim celów opancerzonych na dystansie powyżej 1000 metrów jak też celów powierzchniowych ogniem stromotorowym. Duży kaliber pozwala też na użycie amunicji o programowanym punkcie detonacji, co zwiększa skuteczność wobec celów powietrznych czy znajdujących się za osłoną. Natomiast konstrukcja i znacznie mniejszy odrzut niż standardowej armaty 57 mm pozwala na instalację jej na lżejszych pojazdach. Otwiera to różne kierunki rozwoju, nie tylko w ramach tego systemu uzbrojenia. Sama wieża bezzałogowa Epoka, oprócz wariantu na podwoziu BMP-3 rozważana jest również jako uzbrojenie ciężkich pojazdów opancerzonych Kurganiec-25 i T-15 Armata.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (30)

 1. Sssssssss

  Na zdjęciu przedstawiającym pociski widać jak duży jest pocisk pełnokalibrowy i jak mały jest ładunek miotający widać też jak mały przy tym kalibrze jest pocisk podkalibrowy co przy większym ładunku miotącym powinno dać penetrację wystarczającą do niszczenia nawet dość ciężko opancerzonych BWP. Chyba to jest powodem nazwy armato-granatnik która jest dość mylna ale też dość charakterystyczna dla rosyjskiego stylu tworzenia nazw. Wygląda to bardziej na konstrukcję typu działek automatycznych z możliwością zmiany kalibru na większy lecz tu zastosowano tylko ten większy.

  1. Nikt

   No właśnie amunicja APFSDS raczej poziomem penetracji od 30mm nie będzie odbiegać(zachodniej, nie wschodnich APDSów), więc nijak nie nada się do pokonania cięższych BWP

  2. Sssssssss

   Sorki, nieprecyzyjnie się wyraziłem. Jako dość ciężko opancerzone BWP rozumiem nasze Rosomak oraz przyszłe Borsuki, oba w wariantach dopancerzonych, nie pływających. Te są dla mnie najbardziej interesujące w takich rozważaniach. Nie miałem na myśli naprawdę ciężkich BWP. Niestety w komach często zbyt niechlujnie piszę i niezbyt precyzyjnie.

  3. dropik

   czyli puma od przodu bezpieczna , reszta już niekoniecznie

 2. dropik

  Ten podkalibrowy jest jednak interesujacy. Mozna zalozyc , ze ma dobre parametry mimo , że armata niby mało mocna ;)

  1. Davien

   Ma kiepskie parametry bo krótka łuska daje krótki rdzeń a krótka lufa mała prędkość wylotowa co tragicznie wpływa na penetrację. Dlatego dowalili mu 12 ppk.

  2. ito

   Pewnie dobre- to znaczy penetracja na poziomie do 120-150 mm RHA. Kasuje wszystko poniżej MBT i ciężkiego BWP- ale na nie ma ppk-i. Ciekawa koncepcja. ZSU 57-2 jako pojazdy wsparcia sprawdzały się idealne- nie radziły sobie tylko z czołgami- tu, jak widać, na ten problem znaleziono radę.

  3. dropik

   Ok. Działa jak z 30mm

 3. podbipięta

  Ludziska myślą że jak to ma kal. 57 to ma większą przebijalność niż 30 mm a to kicha,To jest w zasadzie granatnik przeciwpiechotny ze świetną ( to prawda ) ammo odłamkową i nic poza tem.

  1. dropik

   dlatego pewnie nie bedzie w użyciu lub będzie nielicznym wozem

  2. asdf

   chodzi o to ze po Czeczenii zglaszali uwagi na to ze 30mm jest za slabe na niektore sciany

  3. Fanklub Daviena i GB

   O co zakład, że żaden amerykański 30mm nie dorówna przebijalnością temu rosyjskiemu 57mm w wersji ppanc? :D

 4. zagłodzony propagandą

  Za to u nas wywołano sztuczny konflikt aby zastraszyć społeczeństwo i poprawić sondaże. To dopiero zbrodnia i jeszcze nie koniec tego cyrku

 5. Tak

  Rosyjskie Drony z AI są w stanie odróżnić czołg od samochodu i BMP i użyć odpowiedniej broni, aby go zniszczyć

  1. Davien

   Tak jak Ka-52 na pokazach ?:))

  2. xXx

   Ciekawe czy odróżnią człowieka od Marsjanina? A tak na poważnie, to czego to nie potrafią rosyjskie pojazdy? Tak było 100 lat temu, tak jest obecnie i tak zapewne będzie za sto lat (oczywiście jeśli Rosja będzie jeszcze istniała). A tak zupełnie na poważnie, to gdyby nie dostawy amerykańskiej broni w czasie II WŚ, o dzisiaj nie byłoby Rosji. Takie to mieliście pojazdy i uzbrojenie.

  3. droma

   a niewidzialny czołg i niewidzialny dobrobyt do dzisiaj szukają w rosji-kaput ...

 6. Chyży Rój

  Nową epokę można będzie w Rosji ogłosić wtedy, gdy takie manewry po raz pierwszy odbędą się na trzeźwo.

  1. AA

   Znasz ten "bul".

  2. Człowiek Zagadka

   No, to samo można powiedzieć o żołnierzach pewnej armii na polskiej ziemi, których nabitych jak działo znaleziono w klubie ze striptizem. Co to za kraj, hmmmm? Podpowiem: Nie Rosja.

  3. xXx

   Co oznacza, że dobrze się czują na polskiej ziemi:)

 7. Cumshoter

  Jeden celny strzał z karabinu wz. 35 i tą wieżą można najwyżej straszyć dziki w Białowieży.

  1. Jarocky

   Celny... Ale prawda to nie tylko odnośnie owej wieży. Tak naprawdę rusznica każdego typu z pociskiem termicznym wyeliminuje jak nie sama wieże, to elektronikę sterująca chyba że mają system autogaszenia obok sterownika...

  2. Davien

   Nie ma szans ,przedni pancerz BMP-3 wytrzymałby spokojnie pocisk z UR-a podobnie jak zapewne boczny.

  3. Extern

   To nawet nie było tak że UR miał przestrzelić pancerz, on miał głównie oderwać odpryski metalu z wewnętrznego pancerza aby poranić załogę. Dlatego operatorów szkolono tak żeby strzelali w miejsca gdzie siedzi załoga. Dlatego właśnie tak szczelnie trzymano w tajemnicy tą broń. Było bowiem bardzo łatwo zniwelować wszelką skuteczność tej broni choćby przez proste wyłożenie wewnętrznego pancerza czymś co by zatrzymało te drobne odłamki.

 8. yaro

  Turcja nie może zgodzić się z ciągłą presją USA w kwestii zakupu rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400, umowa z Rosją została sfinalizowana i nie zostanie zmieniona, oznajmił turecki przywódca Tayyip Erdogan. - Niech najpierw USA naprawią swój błąd, że nie sprzedały nam F-35 pod pretekstem S-400. Trwała presja z powodu S-400 jest niedopuszczalna, nie możemy się z tym zgodzić. Umowa z Federacją Rosyjską została zrealizowana, nie ma drogi powrotnej - powiedział Erdogan tureckim dziennikarzom podczas wizyty w USA.

  1. Davien

   A co USA obchodzi co wygaduje Erdogan. Nic i tak Turcja juz ze Stanów nie kupi bo dostała CAATSA w prezencie:)

  2. Gruszwik

   Ten sam prezydent nie uznał wyborów do dumy na Krymie. Rzecznik Rosji zareagował adekwatnie czyli wyraził oburzenie.

  3. antyDavien

   i tylko USA na tym straciło ...

 9. dim

  Jakoś nie odnoszę wrażenia, że polski przemysł nie potrafiłby budować podobnych wozów bojowych. Gdyby zamawiano je. Jeśli mylę się, proszę Panów o sprostowanie, gdzie mylę się ?

  1. Davien

   A po kiego nam kiepsko opancerzny BWP z granatnikiem zamiast porzadnego działka. Polska skonstruowała własne BWP.

  2. ?

   No,które to, to nasze?A może pomyliłeś z waszymi?

  3. Rain Harper

   Na szczęście nie potrafi, bo to byłby regres. Granatnik zamiast armaty, ruska kopia białoruskiej kopii francuskiej termowizji, brak stabilizacji przy strzelaniu w ruchu, rakiety o przestarzałym naprowadzaniu, etc

 10. PLw

  Dzień dobry Defence24.pl, jak to często piszę , brak korekcji - dziś bije po oczach . Naprawdę lepiej jest wrzucić do publikacji byle jak , jak jest , niż przeczytać przed ? Pozdrawiam Stare rzeczy jak 6 stycznia 20201 roku czy (Depp Supporting Fire); to już zostawiamy jak jest, trochę śmiesznie

  1. ;)))

   Z roku 20201 i stare ???

  2. PLw

   I chyba nie głębokie (głobękie?) ;))

 11. Palmel

  Rosjanie po smutnych doświadczeniach w Syrii z 30mm działkiem w pancyrach zwiększyli kaliber do 57 mm a szybkostrzelność do 120 strzałów na min

  1. Spokojny

   Ile potrwa wystrzelanie całej jednostki ognia? Śmieszy to epatowanie szybkostrzelnością, to ma znaczenie tylko do pewnego poziomu... A pocisków pewnie 3 razy mniej niż przy kalibrze 30mm.

  2. DefBot

   Mieli jakieś smutne doświadczenia z 30 mm działkiem w Syrii? Napisz więcej, pośmiejemy się razem.

  3. Davien

   Pancyr do działek 2A38 zabierał 1200sztuk amunicji i miał szybkostrzelnośc zdaje się 2800 strz/min.

 12. M

  Po co bijecie pianę? Polska ma ZAKAZ rozwijania nowoczesnych technologii, w szczególności militarnych. Dbają o to "lobbyści" z Niemiec, Rosji, USA, Izraela, WB, Francji. Mamy wspaniałych polskich inżynierów, mamy pieniądze, ale mamy też "polityków" którzy słuchają "lobbystów". Niestety...

  1. A jak nie słuchają to jest TSUE

  2. Def20

   takich sobie wybieramy. Więc.......

  3. Davien

   Kolejny co nie ma pojecia o temacie a jedynie jadem pluje.

 13. Puzon

  "Pojazd ten został sprawdzony bojowo w Syrii, ale użytkownicy nie byli z niego szczególnie zadowoleni. Choć siła ognia robi wrażenie, to pojawiały się liczne problem ze sterowaniem, łącznością, celnością i zdolnościami do przemieszczania w trudnym terenie. Pojawiały się też liczne awarie, szczególnie w zakresie układu napędowego i zawieszenia." --- jak zwykle napiszecie tylko nie wszystko .... pojazd przeszedł testy w Syrii wykryto wady i wady te zostały poprawione przez producenta dlatego też właśnie te pojazdy (już poprawione) wzięły udział w tych ćwiczeniach ....

  1. Dżon Mejson

   Potwierdzenia poprawności wykonanych poprawek brak, chyba że były drugi raz w Syrii.

  2. Tyle w temacie

   Poprawki były zapraszam do lektury rosyjskie portale

  3. Levi

   No przecież pisze że nie wzbudziły zachwytu

 14. Posterunkowy

  No to profesory od strategi,, a co my mamy oprócz ustnej wypowiedzi zakupów uzbrojenia u jankesa

  1. .....

   Czekać i grać na 4erech fortepianach – Rosyjski, Niemiecki, NATOwski, i Amerykański

  2. ......

   ....Nazywa to się Dyplomacjia.

  3. Krzywy

   Człowieku, my na jednym - polskim - fortepianie fałszujemy od 1989...

 15. pol

  Najwiekszy nas bład to brak bunkrów a mozna by w tani sposób budowac je jako podziemne strzelnice jedna na gmine. W czasie pokoju wykozystywali by ja policjanci czy inni chetni czy tez przetrzymywac zwykli obywatele bron nawet w czasie wyjazdu zagranicznego .Druga rzecz to brak pojazdów ewakuacji chemicznej np .Pancernych ciezarówek zabierajacych do 20 osób ,mysla o wojnie a schowac sie nawet niema gdzie aby przezyc w razie skazen a tym bardziej transportowac . Jesli ludzie nie przetrwaja skazenia to kto bedzie walczył i nic wam po tych wszystkich zakupach .Zbroimy sie od d....strony . Wietnamu pomimo braku broni walczył bo mieli tunele bron to nie wszystko dobra obrona to juz połowa sukcesu.

  1. Waldek

   Jakaś prowokacja, czy próba żartu? bunkry? a co to ma być I wojna? do przetrzymywania broni na wyjazd zagraniczny? Cóż za bezsens...ktoś musiałby pilnować,a zwykle strzelnica jako obiekt nie posiadający cennego wyposażenia nie musi byc tak mocno chroniona jak broń... pancerne ciężarówki ewakuacji chemicznej? naprawdę? tego potrzebujemy na teraz? bardziej to kretyńskie niż duże okręty dla MW...tunele...dżizus...to może zróbmy pola ryżowe jeszcze...co z tymi skażeniami? nie mamy satelitów zobrazowania, za to wojska przeciwchemiczne-a jakże...a co jest bardziej potrzebne? w sytuacji użycia BMR, i tak konflikt od razu się zakończy...

  2. Bren

   litości!!!!!!

  3. prawdziwy itd.

   Mamy, to Barbakamy w Krakowie i Warszawie, tw.Zamosć,MRU,Wał Pomorski,kompleks Osówka,Olbrzym,zamek Książ,a i Osinobusów u nas multum.

 16. Ciekawy

  A jakie śruby na klapie silnika, da się odkręcić? Czy jakiś wynalazek ze zrywalnymi łbami i żeby bebechy z silnika odzyskać trzeba się bawić z nawiertkami? A sam silnik to z merca,Volvo? A sterowanie,do radę kabel OnG i pulpit np.od hds podłączyć?

 17. X

  Czy gry wojenne typu world od tanks dostarczane przez Białoruś maja swój udział w tworzeniu sztucznej inteligencji lub stosownych algorytmów dla budowanych pojazdów wojskowych w Rosji??!

  1. Rain Harper

   Tak, zwłaszcza boty stanowiące 75% graczy...

  2. WD-39

   Na 200% A co, grywasz? ;)

  3. Reaper

   Tego nie wiem, ale na pewno udaje się im od czasu do czasu wyciągnąć to i owo od pożytecznych idiotów, jak chociażby dokumentację prawdziwą Challenger-a 2, jak ostatnio.

 18. Apek

  Trzeba przyznać że wsadzenie takiego modułu z takim uzbrojeniem do BMP-3 to świetne, stosunkowo tanie i nowoczesne rozwiązanie, a siła ognia większa od każdego BWP na świecie. Nic dziwnego że z Rosją na lądzie nikt równać się nie może.

  1. asdf

   slowenski Odin ma podobna wieze Odin570 montowana na T72 i juz by go 57ka z BMP3 nie ruszyla musialby odpalac PPK, hmm a gdybysmy mieli jeszcze na swoim T72 taki system jak Sztora automatycznie oddajacy strzal w zrodlo promieniowania laserowego to byliby praktycznie calkowicie wylaczeni, wlaściwie to nie musi być nawet 57mm na BWP wystarczyłaby nawet 30tka.

  2. W ilości psiadanego złomu z pewnością nikt z Rosją równać się nie może

  3. andys

   Z tym można sie zgodzić. Stary złom poradziecki trafia powoli do hut, albo uzyskuje drugie życie. Rakiety do P-300 przerabiane sa na imitatory celu Faworyt.

 19. real

  Zamiast armaty na podwozu 2S1 Gozdik morznaby zamatowac taka wierze bezzalogowa z armata 50mm i rakietami Brimstone czy Spike ER2.

  1. Nikt

   Po co?

  2. dropik

   jak zawsze znajdzie się jakaś sierota po BWP-1 lub goździku ;)

 20. Wolnomyśliciel

  Wygląda na znakomicie uniwersalny pojazd. Pełne spektrum środków ogniowych. Pozazdrościć tej ogniowej uniwersalności. Mają bata na wszystko. Szkoda, że nasz MON ma tak wąskie horyzonty myślowe, że nie jest w stanie wymyślić nic choćby w połowie równie interesującego. A my moglibyśmy np. adoptować skróconą lufę 35mm KDA. Żeby od razu mieć amo programowalne, dla zwalczania celów powierzchniowych i bliskich dołożyć granatnik 40mm z Tarnowa, ze 2 szt Spike oraz np. dodać 2 kontenery WW-4 po 4szt 70mm rakiety kierowane laserowo, nad którymi od paru lat niby pracuje Mesko, i które może kiedyś MON zamówi. Aż muszę tu przypomnieć naszego "Kobuza" czyli ZSMU70 którego badania miały zakończyć się w... 2011 roku. Nie byłoby to aż tak dobre jak Epoka ale czemu by nie mieć podobnego wozu wsparcia?

  1. to złom

   Jasne. Uwierzę jak zobaczę sukces sprzedażowy. Odkąd pamiętam ruskie pokazują sprzęt który niet analoga i jakoś nikt go nie kupuje :)

  2. Rain Harper

   Zsmu jest stabilizowany?

 21. DoDo

  U nas głęboko zmodernizowane ...ups...odmalowane... BWP-1...potęga i moc...

  1. Rain Harper

   Jak zobaczysz BWP-1 odmalowany, z BMS i VLS na Brimstone i Pioruny, to ci mina zrzednie.

 22. Trzcinq

  No no a teraz piszcie jakie to jest słabe bo przestarzałe itp. A na koniec napisze wam że pancerz przegrał la z pociskiem

  1. Davien

   W rosyjskich wynalazkach na pewno bo penetracja tego armatogranatnika jest słaba

  2. biedny mały pastuszek John z Montany (3 przyczepa w 8 rzędzie)

   Ach ta słaba "penetracja". Rok temu na parkingu przy autostradzie w wykonaniu Micka była "mocna". Co nie?

  3. podbipięta

   Ludzie myślą że jak kaliber 57 to na pewno ma lepszą przebijalność od 30 mm a tu kicha...

 23. sss

  Czekam na 100mm w rosyjskim BWP i 16 PPK.

  1. darco

   Chyba przespałeś mocno temat BWP 3 z 1988 roku uzbrojony był między innymi w 100 mm armatę 2A70 i ppk raczej też tam nie brakowało

  2. Nikt

   Było już 100mm i 38ppk #PDK

  3. ech te leniwe trolle, nawet Wiki nie chce się poczytać

   Naprawdę? Toż to już BMP-3 sprzed 30 lat ma działo 100mm.

 24. Hanys

  BWP Borsuk wygląda przy tym bardzo biednie i archaicznie.

  1. Bania

   Ruski wynalazek to przy Borsuki archaiczny zabytek.

  2. Davien

   Hanysku i Borsuk rozwali tego BMP bez większego problemu.

  3. drom

   Borsuk taki skuteczny? To dlaczego Wojsko Polskie i Amerykanie przegrali wojnę z Talibami w Afganistanie i musieli uciekać w popłochu z tego kraju?

 25. Endżinir

  Właśnie w to powinniśmy inwestować. W bezzałogowe wierzę żeby jak najbardziej zredukować liczbę załogi. W ten sposób przy tej samej liczbie żołnierzy zwiększymy liczbę pojazdów. Dziwne, że nikt na świecie już w 2015 nie poszedł w tym kierunku mimo dostępnej technologi. Teraz usa, Rasija, żydzi i szwaby coś tam dłubią a my to już po wojnie w 2040/50 może. My zawsze mamy czas, wpierw trzeba kieszenie napchac z danin obojętnie kto by to nie był.

  1. plw

   Nie wierzę

  2. asdf

   po wojnie 2040/50? juz sie kotluje a u nas jak zwykle mamy tylko wspaniale plany

  3. Nikt

   Bezzałogowe wieże w jaki niby sposób zmniejszają liczbę załogi? I wieże bezzałogowe są stosowane/opracowywane, w tym u nas, choćby ZSSW-30

Reklama