Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Armia 2022: Nowa wieża dla Terminatora?

Terminator
Autor. Dmitriy Fomin/CC BY 2.0

Podczas targów Armia 2022 został pokazany interesujący moduł wieżowy, wyglądem przypominający ten wykorzystywany w prototypach ciężkiego bojowego wozu piechoty T-15. Jednak ma być on nową wieżą dla BMPT Terminator, co oznaczałoby, że obecny system wieżowy nie jest rozwiązaniem satysfakcjonującym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

BMPT Terminator nie znalazł się w większej ilości na stanie wojska Federacji Rosyjskiej, wprowadzono go w   w liczbie zaledwie10 wozów k. Znacznie większą liczbę obecnie posiada np. Algieria, która może mieć go nawet w 300 egzemplarzach. Powodów wprowadzenia tak małej liczby pojazdów typu do rosyjskiego wojska może być wiele, począwszy od braku pomysłu na jego wdrożenieo, poprzez chęć zainwestowania w nowocześniejsze i bardziej uniwersalne rozwiązanie, jakim byłby T-15 lub najzwyczajniej brak większego zainteresowania tą nietypową konstrukcją.

Czytaj też

Na targach Armia 2022 zademonstrowano system wieżowy, który ponoć ma być proponowany do BMTP Terminatora. Możliwe zatem, że dublet 30 mm armat automatycznych jest zbyt skomplikowanyy (nie bez powodu rozwiązania tego typu współcześnie są rzadkością lub według Rosjan nie jest rozwiązaniem dostatecznie dobrym.

Reklama

Jak widzimy, wygląda ona podobnie do systemu wieżowego proponowanego dla ciężkich bojowych wozów piechoty T-15, poza tym, że tutaj występują 4 ppk Ataka, a nie 2. Zatem możliwe, że jest ona proponowana w ramach unifikacji sprzętowej. Na zdjęciu poniżej widzimy starszą wersję tej wieży m.in. bez osłon dla ppk. Główne uzbrojenie to armata 57 mm.

wieża bezzałogowa DUBM-57 bwp typu T-15. Fot. Uralvagonzavod

Nośnikiem Terminatora jest podwozie zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90. W standardowej wersji osadzony jest na nim specjalnie zaprojektowany w tym celu załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 pocisków) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 pocisków) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Załoga składa się z trzech osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia), a inne parametry techniczne są zbliżone do parametrów oryginalnego nośnika.

Czytaj też

Głównym zadaniem tego wozu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. W przypadku otwartego terenu jeden BMPT jest przeznaczony do wsparcia dwóch czołgów, a w terenie zabudowanym do kooperacji z jednym. Dzięki wspomnianemu wyżej zróżnicowanemu arsenałowi jest on w stanie skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów- od siły żywej przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe, po nisko lecące samoloty i śmigłowce bojowe - oraz umocnienia i zabudowania. Opancerzenie analogiczne jak w przypadku czołgu podstawowego zapewnia mu przy tym kompleksową ochronę balistyczną i przeciwminową na poziomie wyższym niż klasyczne bojowe wozy piechoty.

Czytaj też

Mimo wprowadzenia ich ostatecznie do oddziałów w roku 2020 (pierwotnie miało to mieć miejsce trzy lata wcześniej) było to tak naprawdę wdrożenie partii testowej w liczbie 10 egzemplarzy. Zważywszy na ich obecność na Ukrainie, możliwe, że liczba ta będzie maleć w wyniku strat, aż końcowo wozy te zostaną spisane z linii z uwagi na ich małą liczbę. Alternatywą jest podjęcie produkcji nowej serii tych wozów, choć możliwe też że Rosjanie w ramach nadrabiania strat zdecydują się na mniej zaawansowane wersje pojazdów tego typu jak BMPT-72/90.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. kukurydza

    Nonsens, czyli ruska obsesja. Tak, 57mm to większa siła ognia i zasięg rażenia, ale w konflikcie w Ukrainie widzieliśmy że w sprzyjającej sytuacji 30mm też wystarczy by poradzić sobie, nie tylko z dowolnym APC czy IFV, ale nawet z czołgiem. Jednocześnie zaś, 57mm to obcięcie zapasu amunicji o 50-60% względem 30mm (testy w NATO pokazały, że już tylko przejście z 30 na 35mm oznacza zauważalne ograniczenie jednostki ognia). I tu waśnie jest pies pogrzebany.... z logistyką ruSSni działającą tak, jak obserwujemy, próby wdrożenia 57mm są dla NATO super korzystne, bo przewaga informacyjna będzie oznaczać, że ruSSnia i tak nikogo nie znajdzie zanim wlezie w zasadzkę ogniową, a amunicja będzie się ruSSni kończyła nawet dwa razy szybciej. Bhrawo. Tylko tak dalej!

    1. Chyżwar

      U ruskich to chyba nie tyle obsesja ile konieczność. I raczej nie chodzi tutaj o eliminowanie tym działkiem MBT. Oni nie radzą sobie z amunicją programowalną do mniejszych kalibrów.

  2. QVX

    Jaki jest kąt podniesienia armaty 57 mm. Podwójna 30 mm to 45 stopni max, czyli do miasta bezużyteczne.

Reklama