Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie Terminatory walczą na Ukrainie - i są atakowane

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

O pojawieniu się BMPT Terminator na wschodniej Ukrainie informowaliśmy już jakiś czas temu. Pojazdy te wzięły udział w walkach i miały zostać ostrzelane.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak widzimy na zdjęciu zamieszczonym w serwisie Facebook przez Jurija Butusowa, BMPT Terminator został użyty do wsparcia czołgów w otwartym terenie. Pierwotnie wóz ten powstał z myślą przede wszystkim o walkach w mieście, choć w określonych warunkach może skutecznie działać w otwartym terenie. Po raz kolejny należy jednak podkreślić, że liczba tych wozów w służbie armii rosyjskiej to 10 maszyn i są one dość kosztowne. Z drugiej strony użycie tak "rzadkiego" wozu na określonym kierunku może świadczyć o tym, jak ważny jest dla Rosjan - bo strata ledwie kilku Terminatorów może spowodować obniżenie stanu wyposażenia rosyjskiej armii w ten sprzęt o kilkadziesiąt procent. Miejsce Terminatorów może w przyszłości zająć ciężki BWP T-15 na platformie Armata, ale najpierw muszą ruszyć jego dostawy.

Drugie zdjęcie zamieszczone przez Roba Lee w serwisie Twitter ukazuje wozy w postoju, możliwe, że po wydarzeniach ze zdjęcia pierwszego. Sprzęt ten został wykorzystany według autora najpewniej do wsparcia działań rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych (WDW). Wnioskować można to po obecności na zdjęciu bojowego wozu desantu (BMD). Jest to pewnego rodzaju potwierdzenie, że - tak jak od początku wojny - rosyjski "desant" często pełni rolę piechoty zmechanizowanej, choć nie do końca został do tego stworzony. Widać także próbę zwiększenia odporności tyłu wozu, poprzez implementację dodatkowego opancerzenia. Wygięte elementy pancerza prętowego mogą wskazywać, że wozy w jakimś stopniu zostały ostrzelane - nie jest przesądzone, za pomocą jakiego systemu uzbrojenia. Pojawiały się jednak informacje o ostrzale artyleryjskim.

Reklama

BMPT "Terminator" to ciężki wóz wsparcia ogniowego czołgów opracowany i produkowany przez Uralwagonzawod. Został zaprojektowany na przełomie wieków jako odpowiedź na bolesne doświadczenia rosyjskiej armii z wykorzystaniem bojowych wozów piechoty BMP-1/BMP-2 do wsparcia czołgów w trakcie pierwszej wojny czeczeńskiej. BMP okazały się zbyt słabo opancerzone i uzbrojone. Z tego powodu zdecydowano się na opracowanie silnie uzbrojonego i opancerzonego wozu osadzony na nośniku czołgowym. Podwozie tego wozu to zmodyfikowany czołg podstawowy T-72 lub T-90. Na nim osadzone jest specjalnie zaprojektowany w tym celu załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 pocisków) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 pocisków) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Załoga składa się z trzech osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia), a inne parametry techniczne są zbliżone do parametrów oryginalnego podwozia.

Reklama

Komentarze (9)

 1. QVX

  Część 2. Na fotografiach z walk w okolicach Bachmutu pokazano 3 czołgi i 2 Terminatory (ucieczka spod ostrzału). Z kolei dziś (3.06) na Youtube'ie pokazali filmik z Popasnej z dwoma. Z kolei na tym twitcie, do którego odsyła komentowany artykuł widać 2 Terminatory (jeden z wyraźnie zdeformowanym pancerzem prętowym z tyłu obok uszkodzonego BMD (dziura w pancerzu - krawędź zdjęcia). Przy Terminatorach leżą klamoty załogi. Czyli jest to zdjęcie z punktu ewakuacyjnego z 2 uszkodzonymi BMPT szykowanymi do wyjazdu pewnie do fabryki lub nawet na złom (pierwszy ma prawdopodobnie zdemolowany silnik, a w Rosji silniki do T-72 to towar deficytowy, więc wolą remontować czołgi niż nieudane BMPT). Zatem mieli 4, a zostały im 2.

 2. QVX

  Część 1. Minęło kilka dni, ale pokusiłem się o analizę, ile faktycznie Rosjanie mieli i mogą mieć tych wozów. Deklarowali , że posiadają kompanię, czyli 10 pojazdów, ale na defiladach 2018-2020 (w 2021 i 2022 r. już ich nie było w ogóle) tylu nie było. Z kolei na filmach z Ukrainy z kwietnia i maja tego roku pokazywali maksymalnie 4. Zatem jest całkiem możliwe, że na chodzi mieli przed Ukrainą 4 wozy (na defiladę wystarczą maksymalnie 3, a 4. to rezerwa).

 3. szczebelek

  Niech zgadnę, że jest tak samo niezniszczalny jak rosyjskie czołgi chociaż nie aż tak bardzo wybuchowy xd

  1. Valdore

   @szczebelek jak trafią w rakiety to fajerwerk jest podobny, tylko nie ma latajacej wieży.

  2. Extern.

   @Valdore: Może i fajerwerk jest, tylko efektu takiego nie ma. Wybuchnie im coś na zewnątrz pancerza, poniszczy optykę i inne czujniki, ale wóz wraz z załogą będzie się mógł wycofać. Jak wybucha karuzela to cała załoga ginie a wóz jest nie do uratowania.

  3. Valdore

   @Extern wieża idzie do piachu wiec pojazd jest całkowicie bezbronny i zapewne slepy jak kret.Karuzela nei może wybuchnąc bo jej nie ma, ale dalej to kadłub T-72 z wszystkimi pozostałymi wadami.

 4. wert

  18 naszych Krabów jest już na UKR. Miejmy nadzieję że dosięgną te kacapskie "rarytasy". Przewodnia siła EU-gebelsy od marca nie dostarczyli żadnej broni UKR. Te 7(SIEDEM) Pzh2000 prędzej zgnije niż je wyślą

  1. Marek L.

   No, ale za to Niderlandy, no to JUŻ dostarczyły te 5 (PIĘĆ) tych swoich Pzh2000 dla Armii Ukraińskiej. Wydaje mi się, iż ta liczba 18 naszych Krabów to jest celowo trochę zaniżona (tak, aby choć odrobinę zmylić Kacapię....). Tak naprawdę, no to JUŻ 25 naszych Krabów walczy w Ukrainie....... ;-)))

 5. Miroo

  nawet nazwę muszą skopiować te dzikusy ze wschodu..

  1. Qwertyu

   Obiekt 199 Ramka? Typowo ruska nazwa

 6. Lek

  Jest filmik z artyleryjskiego ostrzału Terminatorów, niestety bez efektu.

 7. Olender

  Ciekawe... trzeba będzie je zdobyć i rozpracować. Zachód wiele da Ukrainie za nieużywany model ;)

  1. Valdore

   @Olender, a po kiego rozpracowywac nieudany pojazd, którego sami Rosjanei nie chcą:)

 8. Ma_XX

  założenia taktyczne do opracowania takiego sprzętu leżą chyba w w czasach II wojny światowej

  1. Mickey93

   Założenia są całkiem współczesne i sensowne. Czołgi w mieście są bardzo narażone na ostrzał najbardziej narażonych stref jednocześnie nie za bardzo mają możliwość własnej obrony, więc Rosjanie stworzyli terminatora który może skutecznie w teorii zwalczać takie zagroznia

  2. QVX

   Raczej lata 1980 i ówczesne PPK - ulewa ognia miała wystraszyć obsługę, żeby przerwała naprowadzanie. Dziś to bezsens, bo dominują F&F. A miasta - doświaczenia z nocy noworocznej w 1995 r. w Groznym, kiedy piechota w BWP-ach nie spieszała się, a tylko rajdowała. BMPT to taki kiepski surogat piechoty w mieście.

  3. QVX

   Od tego Mickeyu93 jest piechota w mieście, a ten wytwór to pomysł, że walczyć w mieście z pojazdów bez spieszania się. Bezsens - nawet w Rosji to wiedzą i zamówili tylko 10, żeby wciskać to na eksport jako modernizację T-72.

 9. Stefek Pizza

  Niezniszczalny ,najlepszy na świecie i okolicy,Dopóki nie spodka się z jewelinem .

Reklama