Przemysł Zbrojeniowy

1000 AARGM dostarczony. Parlament zgadza się na zakup dla Niemiec

Fot. Bundeswehr/Piz Luftwaffe
Fot. Bundeswehr/Piz Luftwaffe

Northrop Grumman poinformował o dostarczeniu tysięcznego naddźwiękowego rakietowego pocisku przeciwradiolokacyjnego klasy powietrze-ziemia AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile). Z kolei niemiecki parlament zgodził się na dostawę tych pocisków do Luftwaffe, a także pozyskanie nowych europejskich pocisków powietrze-powietrze Meteor i modernizację bojowych wozów piechoty.

 

Ceremonia z okazji dostarczenia tysiąca pocisków rakietowych AARGM odbyła się w zakładach produkcyjnych Northrop Grumman w Northridge w Kalifornii w USA. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele US Navy w postaci wyższych oficerów, przedstawiciele podmiotów przemysłowych współpracujących ze spółką przy tym projekcie oraz obecni i byli pracownicy Northrop Grumman pracujący przy programie AARGM.

Ponieważ nasi przeciwnicy nadal ewoluują i udoskonalają swoje systemy obrony powietrznej, AARGM jest niezbędny dla naszych wojowników do wykrywania i pokonywania różnych zagrożeń, oraz osiągnięcie to zapewnia, że ​​U.S. Navy i nasi sojusznicy mają zdolności możliwościci wymagane do zaspokojenia naszych potrzeb operacyjnych.

Kierownik Programu U.S. Navy ds. programu Direct and Time Sensitive Strike (PMA-242) kpt. Matthew Commerford

AARGM został opracowany w wyniku współpracy międzynarodowej pomiędzy Departamentem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Siłami Powietrznymi Włoch. Powstał w wyniku ewolucyjnego rozwinięcia AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile). Dysponuje nową, cyfrową pasywną głowicą radiolokacyjną, aktywnym radiolokatorem milimetrowym oraz układem INS/GPS. Jednocześnie wykorzystano istniejące elementy konstrukcji, układu napędowego oraz głowicę bojową pocisków HARM. 

Trwają też prace rozwojowe nad nową wersją AARGM-ER, dostosowaną do przenoszenia przez myśliwce 5. generacji w komorach wewnętrznych, charakteryzującą się m.in. zwiększonym zasięgiem i prędkością lotu.

Pociski AARGM uzyskały wstępną gotowość operacyjną w lipcu 2012 roku i zostały już wprowadzone na uzbrojenie lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej i korpusu piechoty morskiej, a także włoskich i australijskich sił powietrznych. System ten został już zintegrowany z maszynami takimi jak FA-18C/D Hornet, FA-18E/F Super Hornet, EA-18G Growler czy Tornado ECR. Australia jest pierwszym państwem, które zakupiło ten system w trybie FMS.

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Zgodę Departamentu Stanu USA na pozyskanie AARGM w trybie FMS uzyskały także Niemcy, które - podobnie jak będące uczestnikiem programu Włochy - zamierzają wykorzystać te rakiety na samolotach Tornado.

Niedawno zgodę na transakcję obejmującą pozyskanie AARGM i integrację ich z Tornado wyraził niemiecki Bundestag, o czym w wydanym w czwartek 12 grudnia komunikacie poinformował tamtejszy resort obrony.

Niemcy planują modernizację 85 pocisków AGM-88B do standardu AARGM i ich zintegrowanie z maszynami Tornado. Budowa tych pocisków każdorazowo odbywa się poprzez wykorzystanie istniejących rakiet AGM-88B/C i ich konwersję.

Według komunikatu niemieckiego resortu obrony zakup AARGM ma kosztować 127 mln euro, natomiast realizowana odrębnie integracja - 68 mln euro. Maksymalna wartość transakcji w trybie FMS została wcześniej określona przez Departament Stanu na 122,86 mln dolarów, ale poza tym będą podejmowane też prace w trybie bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (DCS), dotyczące m.in. integracji na Tornado.

Fot. Bundeswehr
Fot. Bundeswehr/Johannes Heyn

Posłowie, na podstawie obowiązujących w Niemczech przepisów, zgodzili się również na realizację kilku innych projektów modernizacyjnych, w tym dotyczących pozyskania stu rakiet Meteor (za kwotę do 185 mln euro) czy ulepszenia istniejących BWP Marder 1A5/1A5A1 (71 wozów, 109 mln euro).

Pozyskanie AARGM umieszczono również w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w perspektywie do 2035 roku.

Komentarze