Przeciwrakietowe PAC-3 z aktualizacją oprogramowania. Także dla Polski

25 lutego 2020, 15:08
Patriot PAC-3
Fot. Lockheed Martin
Reklama

Pentagon zlecił koncernowi Lockheed Martin prace w zakresie utrzymania i aktualizacji oprogramowania pocisków rodziny Patriot PAC-3. Obejmą one także rakiety PAC-3 MSE pozyskane dla Polski.

Zlecenie dotyczące wsparcia pocisków PAC-3 zostało złożone przez Pentagon w końcu stycznia. Jego wartość to nieco ponad 77 mln USD, a prace w jego ramach będą realizowane do stycznia 2023 roku. Będą one prowadzone na rzecz Stanów Zjednoczonych oraz: Bahrajnu, Republiki Korei, Niemiec, Japonii, Kuwejtu, Holandii, Kataru, Polski, Rumunii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Choć w komunikacie Departamentu Obrony mówiło się po prostu o systemie Patriot PAC-3, to – jak poinformowali przedstawiciele Lockheed Martin – dotyczy on aktualizacji oprogramowania pocisków rodziny PAC-3, przez okres trzech lat. W założeniu ma to pozwolić na sprostanie zmieniającym się zagrożeniom, w tym skuteczne zwalczanie taktycznych pocisków balistycznych, rakiet manewrujących i statków powietrznych.

Podobne umowy zawierane są przez Pentagon regularnie, a prace są realizowane zarówno na korzyść Stanów Zjednoczonych, jak i wszystkich pozostałych użytkowników pocisków PAC-3. Jest to więc element funkcjonującego systemu wsparcia logistycznego tych rakiet, świadczonego przez producenta.

Kontrakt dotyczy zarówno obecnych użytkowników pocisków rodziny PAC-3, jak i krajów które zakupiły system Patriot i zamierzają wprowadzić go na uzbrojenie. Do tych ostatnich zaliczają się Polska (która zakupiła 208 pocisków PAC-3 MSE w ramach pierwszej fazy programu Wisła) oraz Szwecja i Rumunia.

PAC-3 to rodzina pocisków przeznaczonych do zwalczania aerodynamicznych i balistycznych celów powietrznych bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill). Nowa wersja PAC-3 MSE ma zwiększony zasięg, prędkość i pułap rażenia oraz szersze zdolności zwalczania wysoko manewrujących celów. Rakiety tego typu są naprowadzane aktywnie radarowo. Oprócz nowszych wersji systemów Patriot, pociski rodziny PAC-3 mają też wejść na wyposażenie przyszłego niemieckiego systemu obrony powietrznej TLVS.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Andrzej
środa, 26 lutego 2020, 11:07

Jak ktoś nie widział z bliska PAC-3,to aktualizacje oprogramowania wykonuje się przez RS232 i LPT25. Rakieta nie posiada USB :)

eskimos
środa, 26 lutego 2020, 08:40

Aktualizacja oprogramowania broni - dooobry inteeeres.

Andrzej
środa, 26 lutego 2020, 13:05

Tak to dobry interes,obsługa całego tego współczesnego uzbrojenia jest ścisłe uzależniona od kosztów. To zasługa ucyfrowienia sprzętu,wystarczy ze urządzenie co np. co 1-3 lata poprosi o kontrole stanu technicznego przez serwis producenta.

ciekawy
wtorek, 25 lutego 2020, 20:37

a czy my wykupimy po 3 latach następny abonament?

rozczochrany
wtorek, 25 lutego 2020, 18:41

Ciekawe co się stanie jeśli oprogramowanie nie zostanie zaktualizowane? Czy rakiety w ogóle wystartują z wyrzutni? To sposób na kontrolę nad bronią którą już się sprzedało. Ja k ktoś przestanie być "najbliższym sojusznikiem" nie dostanie ubgrejdu i broń przestanie działać z powodu nieaktualnego systemu. Można sobie będzie taki system jako pomnik postawić, chyba że opracuje się do niego własne oprogramowanie.

mick8791
czwartek, 27 lutego 2020, 00:29

A Tobie komp przestaje działać jak nie zaktualizujesz Windy? Nasze F-16 nie mają najnowszej wersji oprogramowania i jakoś latają. Co więcej w Iranie latają F-14, które nie mają aktualizacji oprogramowania od kilkudziesięciu lat! Człowieku aktualizacja softu ma zwiększyć możliwości broni ale to nie oznacza, że przestanie ona działać!

Dobromir
wtorek, 25 lutego 2020, 20:50

Broń nie przestaje działać bez aktualizacji. Nowsze oprogramowanie jest efektem doświadczeń zdobywanych między innymi podczas działań bojowych, Izrael czy Arabia Saudyjska odpaliła setki pocisków do rożnych celów. Dla porównania np. S-400 nigdy nie był zastosowany bojowo.

chateaux
wtorek, 25 lutego 2020, 19:43

Niezauktualizowane oprogramowanie oznacza tylko tyle, ze pocisk nie wykorzysta wszystkich swoich mozliwosci.

Paragraph23
wtorek, 25 lutego 2020, 20:11

@chateaux Sugerujesz, że obecnie pociski albo raczej system kierowania nie w pełni wykorzystuje możliwości pocisku ? Sugerujesz, że trzeba dodatkowo dopłacić aby "wykorzystać wszystkie możliwości pocisku" ?? A jaką gwarancję mają klienci/użytkownicy, że to już faktycznie wszystkie możliwości, a nie kolejny "skok na kasę" ze strony sprzedającego ?

mick8791
czwartek, 27 lutego 2020, 00:24

A wpadłeś na to, że w toku użytkowania pocisku można dojść do wniosku, że niektóre algorytmy można zoptymalizować lub poprawić? To samo się tyczy uwzględnienia zmian i reakcji na nowe typy uzbrojenia wprowadzane przez potencjalnych przeciwników. Kto nie uwzględnia takich wniosków i nie wprowadza zmian zostaje w ciemnej d... Po tym co piszesz wnioskuję, że nie masz pół grama doświadczenia w łączeniu hardware z software, bo inaczej byś nie wypisywał takich pierdół. Ja siedzę w tym od kilkunastu lat i powiadam Ci, że wobec względnej niezmienności hardware (względnej, bo o to coraz trudniej) zmiany w sofcie następują w trybie niemalże ciągłym (nawet dla projektów wdrożonych kilka lat temu), bo np pojawia się pomysł na optymalizację niektórych rzeczy (autopsja) lub zaobserwowany zostanie splot czynników, którego nikt wcześniej nie przewidział (bo to jest w zasadzie niemożliwe). Poza tym gdzie Ty widzisz skok na kasę, skoro cena za rakiety została ustalona wcześniej, a my dostaniemy je w wersji ze zaktualizowanym softem?

chateaux
wtorek, 25 lutego 2020, 21:08

A Ty oprogramowania swojego smartfona nie aktualizujesz? Takie aktualizacje tez uwazasz za skok na kase?

Paragraph23
środa, 26 lutego 2020, 07:35

@chateaux Rozumiem, ze Ty płacisz każdorazowo za aktualizacje do twojego smartfona ? ps. Ja osobiście nie używam smartfona

chateaux
środa, 26 lutego 2020, 22:24

Ale jak nie chcesz aktualizowac sojego oprogeamowania w telefonie, to nie altualizujesz. Ktos zrobi jowy wirus, to bez odpowoedniej łaty, Twoj telefon bedzie na niego podatny. Tak samo z pociskami. Nikt Cie nie zmusi do zakualizowania, ale cos bez aktualizacji tracisz, badz nie zyskujesz.

Kiks
środa, 26 lutego 2020, 11:17

Nie używasz? To tylko współczuć.

dim
środa, 26 lutego 2020, 10:47

Osobiście używam starej Toyoty (Która jakoś nigdy się nie psuje) i starego Suzuki, pojemnego i bardzo krótkiego do parkowania. Oba 20+ lat. Ale co myślałbyś o mojej inteligencji, gdybym korzystał także tylko z tych dróg, które zbudowano przed 20+ laty ? A w oprogramowaniu pc-ta, zamiast Win10, wciąż jeszcze używał bardzo łatwych dziś do zahakowania Win98 ? Przy tym bez aktualizacji programu internet security ? Za którą oczywiście, że rokrocznie płacę i wybieram tę najlepszą ? Zastanów się dobrze i... nie odpowiadaj :)

win98
czwartek, 27 lutego 2020, 09:26

Bardzo się mylisz jeśli mylisz że najnowsza wersja win 10 zapewnia bezpieczeństwo. Paradoksalnie win 98 jest bezpieczniejszy bo nikt nie wykonuje ataków na ten stary system. Nowe wektory ataków skierowane są na nowe systemy i wykorzystują podatności nie występujące w win98. Taki psikus losu.

Paragraph23
środa, 26 lutego 2020, 12:58

Osobiście używam astry, wymieniam ją co 2 lata na nową, nigdy się nie psuje. Dlaczego uważasz, ze win-10 to szczyt nowoczesności ? Ja używam starej wersji ubuntu, którą sam kompilowałem i układałem do swoich potrzeb, czyli mam swoją dystrybucję.

Th
wtorek, 25 lutego 2020, 20:44

Jeżeli pocisk jest nowszy niż oprogramowanie które obsluguje system to możliwości pocisku mogą nie być w pełni wykorzystywane. Obecnie US Army w systemie Patriot wykorzystuje oprogramowanie PDB-8.

Davien
wtorek, 25 lutego 2020, 19:29

Panie Rozczochrany, takie np Niemcy nie zmodernizowały do niedawna swoich Patriotów do najnowszej wersji ale jakos mogły ich uzywac normalnie;))

gnago
wtorek, 25 lutego 2020, 21:53

eee . Używać przez siedzenie obsługi na krzesłach i wciskanie gabki siedzeń, włączenie baterii i naturalne procesy zużycia. Bo nie słyszałem aby Niemcy przez ostatni rok wystrzelili jakąkolwiek rakietę z swoich baterii bojowo. Zrozumiałe oszczędności przy koszcie rakiety ćwiczebnie też nijak po drodze z ekonomią

outlawpete
wtorek, 25 lutego 2020, 19:41

i to biorąc pod uwagę, że Niemcy stają się w coraz mniejszym stopniu sojusznikiem USA

chateaux
wtorek, 25 lutego 2020, 23:01

Ale jak Clinton chcial wycofac brygade pancerna z Niemiec do USA, albo przesunac ja do Polski, to Schroeder pierwszy polecial do DC, aby Amerykanie zmienili zdanie.

Tweets Defence24