Prezydenci Polski i Turcji rozmawiali telefonicznie przed spotkaniem liderów NATO

3 grudnia 2019, 11:07
dwnld1296423078
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Reklama

Jedność NATO i relacje polsko-tureckie były tematem rozmowy prezydentów Polski i Turcji: Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana; prezydenci uzgodnili, że spotkają się podczas szczytu NATO w obecności przedstawicieli krajów bałtyckich – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Telefoniczna rozmowa odbyła się w poniedziałek wieczorem, przed rozpoczynającym się we wtorek w Londynie szczytem NATO.

Jak powiedział we wtorek szef BBN, "rozmowa miała miejsce z inicjatywy naszego prezydenta, obaj prezydenci odwoływali się do tradycyjnie dobrych więzi łączących Turcję i Polskę".

"Myśmy podkreślali że rozumiemy interesy bezpieczeństwa Turcji, oraz, że jeśli chodzi o forum NATO, nasze stanowisko wobec pozycji Turcji nigdy nie było radykalne" – powiedział Soloch.

Zaznaczył, że trwająca ok. 30 minut rozmowa telefoniczna, "koncentrowała się wokół kwestii najważniejszych, dotyczyła sojuszu jako takiego, wartości, jakim NATO służy, a także szczytu w Londynie i celu, który to spotkanie sobie stawia – zachowania sojuszniczej solidarności". "Nie były omawiane kwestie szczegółowe" - dodał.

"Prezydent Erdogan wyrażał wolę zażegnania wszelkich nieporozumień; nasz prezydent odwoływał się do jedności sojuszniczej, co spotkało się ze zrozumieniem prezydenta Turcji. Obaj prezydenci uzgodnili, że podczas szczytu spotkają się w obecności przedstawicieli państw bałtyckich" – powiedział szef BBN.

Dodał, że rozmówcy zgodzili się, iż "pokazanie sojuszniczej jedności jest wartością nadrzędną, że trzeba rozwiązywać wszelkie kontrowersje".

Erdogan we wtorek na konferencji prasowej w Ankarze, przed wylotem do Londynu na szczyt NATO, poinformował, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Dudą zgodził się spotkać z nim oraz przywódcami krajów bałtyckich w Londynie, aby omówić problem tureckiego poparcia dla planów NATO dotyczących regionu bałtyckiego.

Wcześniej Erdogan zagroził, że Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony państw bałtyckich, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają ugrupowań, z którymi Ankara walczy, za terrorystów.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
ursus
wtorek, 3 grudnia 2019, 15:13

A może by tak trochę B-61 kwotowo porozdzielać wśród chętnych? Kilkanaście do kilkudziesięciu dla Polski plus jakieś termo-baryczne rakiety balistyczne/manewrujące i żadnej wojny w Europie nie będzie - chyba, że w kontekście ew. uderzenia Chin na NATO, czy FR, ale nawet one nie mają interesu w wojnie nuklearnej, bo w niej nie ma wygranych.

Dyktatorek
wtorek, 3 grudnia 2019, 14:10

No i co będzie??? Prezydent Duda będzie orędownikiem Erdogana ??? Polska stwierdzi że Kurdowie to teroryści ??? USA Kurdów już sprzedały to teraz czas na Polskę ???...słabo to wygląda Prezydencie Duda

aptekarz
wtorek, 3 grudnia 2019, 15:09

Będę brutalny - interesy Polski są o wiele ważniejsze niż interesy Kurdów. I na tym zakończmy ten wątek.

Milutki
wtorek, 3 grudnia 2019, 14:26

To akurat łączy Polskę i Turcję , oba kraje odrzucają twierdzenie że Kurdowie to komuniści

Milutki
wtorek, 3 grudnia 2019, 18:08

Obie strony odrzucają że Kurdowie to terroryści

LGfan
wtorek, 3 grudnia 2019, 13:33

Panie prezydencie DOBRO państwa jest dla prezydenta Turcji najważniejsze czego o panu powiedzieć nie mozna.

King
wtorek, 3 grudnia 2019, 14:59

Akurat tu się bardzo mylisz. Żaden z wcześniejszy prezydentów nie zrobił więcej dla Polski niż obecny, szczególności w obszarze wsparcia sojuszniczego i współpracy z USA.

mobilny
wtorek, 3 grudnia 2019, 19:28

Oczywiście. Modernizacja kuleje. Zakupy w USA to jakaś pomyłka a na dodatek niczym Konrad M. Zaprasza obce wojska do kraju na swój koszt pfu podatnika. Zaprawdę wielki mąż stanu

środa, 4 grudnia 2019, 08:42

Niczym Konrad M? Hmmm. To nie on oddał polskie czołgi pod niemieckie dowództwo.

środa, 4 grudnia 2019, 13:31

Można tak powiedzieć

zeus89
wtorek, 3 grudnia 2019, 13:09

Nie sądzę by to co powiedział Erdogan nam było dla niego jakoś specjalnie wiążące no ale dobrze, że Duda przynajmniej orientuje się co się dzieje.

Paweł P.
wtorek, 3 grudnia 2019, 12:25

Brawo Mr P.

Tweets Defence24