Pozytywna opinia kandydatury płk. Huberta Dzierzęckiego na wiceszefa SWW

20 stycznia 2021, 09:38
SWW
Fot. SWW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych większością głosów pozytywnie zaopiniowała kandydaturę płk. Huberta Dzierzęckiego na nowego wiceszefa Służby Wywiadu Wojskowego. Komisja pozytywnie oceniła też wniosek o odwołanie obecnej wiceszefowej SWW płk Agaty Mazur.

Przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS) powiedział PAP po wtorkowym posiedzeniu, że oba wnioski szefa MON komisja zaopiniowała pozytywnie - zarówno odwoławczy, jak i o powołanie nowego wiceszefa.

Marek Biernacki (Koalicja Polska) natomiast jest przeciwny zmianie na tym stanowisku i głosował przeciw odwołaniu Mazur. "To nie jest osoba z mojej bajki, ale płk Mazur jest osobą kompetentną" - podkreślił.

Przypomniał, że komisja miała kontakt z Mazur podczas poprzedniej kadencji w wielu, często newralgicznych sytuacjach, podczas których wykazywała się odpowiedzialnością i profesjonalizmem. "Teraz wymienia się osobę cenioną, która przepracowała wiele lat w służbach, odnosiła sukcesy i daje się na jej miejsce całkowicie nowa osobę" - powiedział PAP Biernacki.

"SWW to była nasza najlepsza nasza służba, miała bardzo dobre opinie, a my powoli to demontujemy - również przez wprowadzanie na tak poważne stanowiska jak wiceszef służby ludzi bez doświadczenia" - zaznaczył poseł opozycji.

Za pozytywną opinią o odwołaniu Mazur według nieoficjalnych informacji PAP głosowało czterech posłów, przeciw było trzech opozycyjnych posłów w komisji. Pozytywnie kandydaturę Dzierzęckiego oceniło również czterech posłów, a przeciw niej głosowało dwóch, jeden wstrzymał się od głosu.

Zastępców szefa SWW zgodnie z ustawą powołuje i odwołuje minister obrony narodowej, na wniosek szefa służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Mazur jest wiceszefową SWW od 2017 r.

Przewodniczący Andzel pytany o pozostałe informacje przedstawione podczas wtorkowych obrad zaznaczył, że nie może mówić szczegółowo, ponieważ - jak zwykle - sejmowa komisja odbywała się w trybie niejawnym.

Reklama

Reklama

Czytaj też: Czwartek z Defence24.pl: Fikcyjne porwanie prezydenta w ramach ćwiczeń SOP; Wywiad z byłym szefem SWW; Ukraina apeluje do Zachodu o reakcję i wzmacnia swoje wojsko; Strategia Rosji w Afganistanie

Komisja ds. służb specjalnych uzyskała też we wtorek informacje ABW i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także ze strony Służby Więziennej o rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczania zagrożeń wynikających z aktywności środowisk ekstremistycznych w Polsce.

"Rozmawialiśmy na ten temat; służby specjalne nadzorują to i wszystkie informacje zostały przekazane. Wynika z nich, że służy interesują się i kontrolują tę przestrzeń potencjalnych zagrożeń" - zapewnił Andzel.

Biernacki ocenił, że z wtorkowej informacji służb wynikało, iż po wydarzeniach w USA takie zagrożenia eksternistyczne w skali światowej narastają i mogą stać się porównywalne do zagrożenia islamskiego i zbliżone do niego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
black sabath
środa, 10 lutego 2021, 20:42

Zastanawia mnie dlaczego nazwisko szefa WW i SKW są jawne. W sytuacji skrajnej jaka np. wydarzyła się swego czasu na Ukrainie rosyjskie GDR zlikwidowały SWW Ukrainy. Czy tego wymaga interes państwa by były te nazwiska znane wszem i każdemu? Prawo przecież można zmienić. Bezpieczeństwo Państwa jest ważniejsze niż medialny news. Jak na mój gust to już lekka przesada jeśli nie głupota.

KZ
środa, 20 stycznia 2021, 19:37

Nigdy w ABW operacyjnie nie pracował, choćby w pionie kontrwywiadu. A teraz ma być zastępcą Szefa SWW ds. operacyjnych. No cyrk po prostu

men
środa, 20 stycznia 2021, 11:55

Pani płk Mazur to himalaje kompetencji przy facecie który kandyduje na wiceszefa wywiadu mając w CV stanowiska w straży miejskiej - Warszawa, dlatego trzeba ja zmienić bo za kompetentna - brawo my.

Jaros
czwartek, 21 stycznia 2021, 15:07

A skąd to wszystko wiecie

Roman
czwartek, 4 lutego 2021, 21:38

media społecznościowe to kopalnia wiedzy, tego kogo tam nie ma to nie istnieje!

Tweets Defence24