Reklama

Polityka obronna

Sejmowa komisja pozytywnie o powołaniu nowego szefa SWW

Fot. Gov.pl
Fot. Gov.pl

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych przyjęła pozytywną opinię do wniosku premiera o odwołaniu z funkcji szefa Służby Wywiadu Wojskowego Andrzeja Kowalskiego. Posłowie pozytywnie też zaopiniowali kandydata na jego następcę - Marka Łapińskiego.

Z wnioskiem o opinię o odwołaniu Kowalskiego do komisji zwrócił się premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z prawem do odwołania i powołania szefów służb potrzebne są opinie prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz Kolegium ds. służb specjalnych, którym kieruje premier. Opinie te są wymagane, ich treść nie jest jednak wiążąca dla powołującego - Prezesa Rady Ministrów.

Na piątkowym posiedzeniu oba wnioski komisja zaopiniowała pozytywnie - powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji Jarosław Krajewski (PiS). Wniosek o odwołanie i powołanie nowego szefa służby składa do premiera minister obrony narodowej.

Gen. bryg. Andrzej Kowalski jest szefem SWW od lutego 2016, wcześniej - od połowy listopada 2015 był pełniącym obowiązki szefem SWW. Gen. bryg. Straży Granicznej Marek Łapiński jest wiceministrem obrony narodowej od stycznia 2018 r., wcześniej był komendantem głównym Straży Granicznej (2015–18). Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, Urzędzie Ochrony Państwa, Inspekcji Celnej i w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. Franki

  szefów słuzb winni wybierac zołnierze/funkcjonariusze w danych formacjach, a nie politycy oderwani od rzeczywistosci...

 2. Obserwator

  Szkoda komentować. Kolejny "specjalista od zadań wszelakich"... Zniszczenie służb wojskowych w 2006 roku pokazuje, że aktualna sytuacja przypomina karuzelę kadrową z ich cywilnych odpowiedników robioną rękami wszelkiej maści polityków. A to wszystko ze szkodą dla Polski. Ciekawe jestem ilu specjalistów służb wojskowych - poza wojskowymi - ma pojęcie o SZ??

 3. Marek1

  Kolejny, sprawdzony "nasz" człowiek w służbach. Kariera rozkwitła po wyborach w 2015r. Oczywiście przypadkiem ...

 4. Obserwator

  To już się robi straszne, a nie śmieszne...

 5. Aksa

  Ale na pewno się nada ? O Marianie B. też mówili że wszystko super, wybrali go i jeden prezenter z tvn ich rozwalił.

 6. Marek1

  Kolejny partyjny "mierny, bierny, ale ... wierny". Zresztą co za różnica jaki harcerz spod ręki AM tym razem zostanie przyspawany do stołka przez politycznych patronów ? Efekt ich "pracy" jest zgodny z ich (nie)kompetencjami.