Poprady już wkrótce w czterech brygadach

23 czerwca 2020, 09:35
Poprad1
Fot. MON.
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w bieżącym roku zestawy przeciwlotnicze Poprad zostaną przekazane do kolejnych jednostek wojskowych.

Szef MON Mariusz Błaszczak oficjalnie przekazał żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zestawy Poprad podczas pokazu w ramach dwunastej już edycji ćwiczenia Bull Run-12. Realizowane w rejonie Augustowa i Olecka manewry mają na celu sprawdzenie zdolności do sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość oraz prowadzenie działań obronnych.

Tego rodzaju ćwiczenia, z udziałem dowodzonej przez Amerykanów grupy batalionowej NATO w Orzyszu, realizowane są cyklicznie od 2017 roku. Obejmują między innymi przerzut wojsk – często realizowany także marszem drogowym. Co warte podkreślenia, podczas części poprzednich rotacji, gdy zamiast batalionów KTO Stryker w Orzyszu bazowały jednostki Gwardii Narodowej, one również przemieszczały się wraz z ciężkim sprzętem – w tym czołgami Abrams – po wybranych odcinkach dróg. Podobnie zresztą, jak np. Leopardy 2 1 Brygady Pancernej w Wesołej, która wspiera jednostkę z Giżycka.

Wojsko Polskie musi być silne, musi być dobrze wyposażone i wyszkolone (…) Dobremu wyszkoleniu służą ćwiczenia - kolejna edycja ćwiczenia Bull-Run prowadzona wspólnie przez polskich żołnierzy, z żołnierzami USA, Zjednoczonego Królestwa, Rumunii i Chorwacji – mówił szef MON Mariusz Błaszczak. Minister dodał, że jednym z celów manewrów, realizowanych w pobliżu przesmyku suwalskiego jest przećwiczenie mobilności wojska. - To niezwykle istotne dla poczucia bezpieczeństwa Polski, ale też dla całej wschodniej flanki NATO - stwierdził.

W trakcie obecnej edycji ćwiczenia zakłada się m.in. forsowanie przeszkód wodnych (również z wykorzystaniem mostów wojsk amerykańskich), a przeprawy osłaniane są przez należące do giżyckiej brygady zestawy Poprad. Przy tej okazji MON poinformowało o planie dostaw Popradów na ten rok. Łącznie wojsko ma otrzymać 24 tego typu zestawy, z których – zgodnie z wcześniejszymi danymi – łącznie dziewięć zostało przeznaczonych dla brygady z Giżycka.

Fot. MON
Fot. MON

Dwa kolejne, pochodzące z partii próbnej i przebudowane do docelowego standardu, zostaną przekazane do ośrodka szkolenia wojsk obrony przeciwlotniczej w Koszalinie. Pozostałych trzynaście trafi do dwóch brygad: 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej) oraz 19. Brygady Zmechanizowanej (należącej do nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej).

Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku Poprady zostały przekazane dla 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oznacza to, że jeszcze w tym roku znajdą się one w dywizjonach przeciwlotniczych czterech brygad ogólnowojskowych. Wszystkie one albo mają na wyposażeniu KTO Rosomak albo są przewidziane do przezbrojenia w te transportery. Najprawdopodobniej dotyczy to również 19. Brygady, bo z myślą o tej jednostce zakupiono niedawno moździerze Rak na podwoziu kołowym.

Wcześniej zestawy tego typu trafiły do trzech pułków przeciwlotniczych: 4., 8. i 15., wchodzących odpowiednio w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Łącznie wojsko ma do 2021 roku otrzymać 79 zestawów Poprad, zgodnie z umową zawartą w 2015 roku z ich producentem – spółką PIT-RADWAR. Wartość tego kontraktu to 1,083 mld złotych.

Poprad to lekki system przeciwlotniczy, uzbrojony w cztery pociski Grom lub Piorun wraz z głowicą elektrooptyczną, IFF, oraz systemem naprowadzania, osadzony na podwoziu 4x4 AMZ Żubr. Może zwalczać cele powietrzne na dystansie do 6,5 km (z użyciem pocisków Piorun) lub 5,5 km (z użyciem rakiet Grom). W polskim przemyśle powstała koncepcja pocisku Piorun 2, o zasięgu ponad 10 km, przeznaczonego m.in. dla zwiększenia zdolności zestawów Poprad.

MON na razie nie podał, do jakiej jednostki trafią Poprady dostarczane w 2021 roku. Nie jest wykluczone że zostaną one przekazane do 12 Brygady Zmechanizowanej, bo ta jednostka w zasadzie jako jedyna dysponująca KTO nie będzie mieć ich na uzbrojeniu do końca 2020 roku. Biorąc pod uwagę, że pierwotny plan zakupów zestawów Poprad nie przewidywał formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej, możliwe że w celu pełnego ukompletowania jednostek SZ RP w te systemy niezbędne będzie zamówienie kolejnych Popradów, choćby przeznaczonych do nowo tworzonego pułku przeciwlotniczego, jaki powinna otrzymać Żelazna Dywizja.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 188
Reklama
Eytu
czwartek, 2 lipca 2020, 16:42

powinnismy skonstruowac działo przeciwlotnicze w oparciu o ZSU 23 - 2 z automatycznym namierzaniem celu i obsługą "wieży" , zestrojeniem z dalmierzem laserowym . TAk aby do Dronów nie puszczac cholernie drogich rakiet tylko je wykosić tańszą amunicją .

Popapraniec
środa, 24 czerwca 2020, 21:48

Niech pokażą na zdjęciu gdzie obsługa Poprawa przewozi swoje oporzadzenie. I tu będzie wieeeelkie zaskoczenie. :)

Zdziwiony
środa, 24 czerwca 2020, 18:00

Bardzo dziwne te decyzje, geograficznie. Podhale, Szczecin? A dlaczego nie bezpośrednio przy granicy z FR ? Tzn. dlaczego nie planowane są dostawy Popradów do 9 Braniewskiej Brygady Kaw. Panc. oraz 20 Bartoszyckiej Brygady Zmech. - na Mazurach?

Sew
czwartek, 25 czerwca 2020, 03:15

Strategia, nie wolno grupować całego sprzętu w jednym miejscu, przemieścić się w działaniach wojennych jest mniej ryzykowne,poza tym wróg może zrzucić za linię obrony ciężki sprzęt z samolotów o których możemy sobie pomarzyć, gdzieś czytałem że Amerykanie wycofują Apacze z Niemiec a przydałaby by się w Polsce,nawet ah1

Żołnierz
środa, 24 czerwca 2020, 21:20

To specjaliści pola walki i Taktycy PiSowscy tacy jak Maciarewicz Błaszczak i ich podwładni generałowie któży karierę robili w do 5 lat. Poprostu Błazenada tyle potrafi Błaszczak i spółka.

Roman
środa, 8 lipca 2020, 19:49

Tak twierdzą POmioty trepów LWP wyhodowani na sowieckiej paszy.

G)łupi
piątek, 26 czerwca 2020, 15:54

Nie musi być głupim do śmierci.

Technik wartownik
środa, 24 czerwca 2020, 15:48

Obserwuje wypowiedzi i tak się zastanawiam, czy po tak zwanej przemianie systemowej, cos było zrobione bezdyskusyjnie dobrze w armii. Może ktoś da pozytywny przykład

H2O
środa, 24 czerwca 2020, 20:21

Nie da się dać pozytywnego przykładu. Wg moich obserwacji każdy zakup miał jakąś wadę czy feler obniżający już na starcie wartość tego zakupu. Np. z kontraktów na Kraby i Raki wycofywano od razu zamówienia na amunicję. NSMy kupiono z najgorszymi do kupienia radarami. Rosomaki kupiono z wieżami niezintegrowanymi ze Spike. Jak artyleria ma Topaza z WB, to drony dla artylerii kupiono już niewspólpracujace z tym Topazem, bo z PGZ. Np. Siemoniak wstrzymał rozpoczęty już zakup od 1000 do 3000 sztuk pocisków klasy Bonus dla Krabów i Kryli. Kupiono Leopardy, ale potem latami ich nie remontowano oraz do dziś nie kupiono żadnej nowszej amunicji. Wstrzymano modernizację kolejnych starych Gradów do standardu Langusta. Wstrzymano modernizację radarów na Bryzach, wstrzymano modernizację Orkanów. Ukończono Ślązaka, ale zapomniano go uzbroić, np. nawet w posiadane już rakiety RBS, czy jakieś rakiety plot. "Zapomniano" dawno o remoncie Orła. Lista negatywnych aspektów jest baaardzo długa! Pozytywów nie widzę.

GRZECHOTKA
środa, 24 czerwca 2020, 14:49

parafrazując klasyka...błogosławieni ci którzy nie widzieli a uwierzyli...cóż pół prawdy to całe kłamstwo .....kłamstwem można zajść daleko ale nie można wrócić...ten kto kłamie nie uświadamia sobie jak wielkiego zadania się podejmuje bo będzie musiał wymyślić jeszcze kilkadziesiąt innych kłamstw by podtrzymać to jedno....dla wielu polityków prawda każdego dnia jest inna ..ale tak to jest groźba utraty twarzy jest dla polityka niczym w porównaniu z groźbą utraty stołka...

Admirał Gawrona
środa, 24 czerwca 2020, 13:36

Ruskie jak widzą to się trzęsą jak osika ze strachu. O tym cacku Gawronie nie wspomnę. Gdzie oni do nas? No gdzie??

Mesko Man
środa, 24 czerwca 2020, 12:58

Konkretnie kiedy? Bo jakies już wkrótce to BZDURA BŁASZCZAKA

Rzyt
środa, 24 czerwca 2020, 12:16

My Poprady a Litwa nasams. Byscie mieli więcej gór,to na Kremlu wzięlibyśmy was za mudżahedinów ...coraz bliżej jesteście stania się nimi...jedyna różnica to taka,że będziecie biegać nie ze stingerami a popradami i w koszulkach USA lub love nju Jork...

Roy
środa, 24 czerwca 2020, 13:33

No to przynajmniej jak się do nich upodobnimy to do nas nie wejdziecie bo taki wp....l tam dostaliście, że waszym wnukom jeszcze będzie się odbijać

MobilnyPL
środa, 24 czerwca 2020, 16:10

....Nie mów za innych bo nikt nie chce się bić wiedząc z góry że wygrać nie może a afgan czy Wietnam to se pan rób u siebie w USA i weź pan Davies ze sobą....

say69mat
środa, 24 czerwca 2020, 10:31

Hmmm ... mam wrażenie, że system Poprad, jeżeli nie zostanie zmodernizowany do poziomu efektora CRAM. Będzie się miał do całkiem realnych zagrożeń, jak karabinek ppanc Ur wz 35, jako efektor przeciw Panterom lub Tygrysom.

ito
środa, 24 czerwca 2020, 12:48

Wziąwszy pod uwagę, że w czasie kiedy Ur był na uzbrojeniu podstawą były panzer I i II, ponadto panzer III, ale jego Niemcy mieli 125 sztuk z czego 50 w wersji docelowej, reszta w króciutkich (15 szt) seriach eksperymentalnych- w sumie w wojsku było ich niecała setka w różnych jednostkach, do tego dwie setki ciężkich panzer IV- i z przebiciem ich pancerza mógł mieć problem, a na pantery i tygrysy nawet się muchy nie ganiały- tak, powinniśmy olać pioruny i zacząć inwestować w co najmniej działa plazmowe.

Mesko Man
środa, 24 czerwca 2020, 12:16

Trąbią o tym juz 2 lata ale brak kasy na,R&D co jest ciekawe bo NCBIR dofinansowany MOCNO

ito
środa, 24 czerwca 2020, 10:14

Wydawałoby się, że w ilości dziewięć to wozy dla dwóch kompanii, a nie dla brygady.

Desantowiec
środa, 24 czerwca 2020, 12:17

Kolega ma,racje ale 76-sztuk TRZEBA puścić do wszystkich zeby chociaż dotknąć

Ja
środa, 24 czerwca 2020, 10:02

Czemu nikt nie pyta pana Prezydenta (no bo od niego wszystko zależy:)) o drugą umowę na system Patriot... czyli to już mamy z głowy.

Jaa
środa, 24 czerwca 2020, 12:58

Bo pytają o komunie w szkolach

Koncentrując się tylko na obronie przeciwlotniczej
środa, 24 czerwca 2020, 08:53

Proste pytanie: czym "zaplanował" Pan minister zastąpić wycofywane w przyszłym roku zestawy plot KUB? Czy każdy już wie, że n i c z y m, bo Błaszczak NIE ma takich planów? Czym zastąpi Pan minister wycofywane w 2022 zestawy plot OSA? Czy każdy WIE, że n i c z y m, bo Błaszczak też NIE zaplanował żadnych jego następców? Kiedy Panie Błaszczak, coś nowego w sprawie Narwi? Czy każdy wie, że N I C, bo Błaszczak N I C w tej sprawie nie zrobił i nie robi? Co minister zrobił w sprawie naszego najnowszego sieciocentrycznego systemu plot Noteć? Każdy wie, że NIC, bo Błaszczak przecież NIC w tej sprawie nie robi? Co minister robi w sprawie okrętowego systemu plot Tryton? Ano też NIC!! Panie Błaszczak, kiedy kolejna defilada i kiedy kolejne nominacje generalskie? Bo na pewno w tej tak "ważnej" kwestii ma Pan już gotowe plany aż... do 2035 roku!

Ryszard53
środa, 1 lipca 2020, 10:10

Panie SKONCENTROWANY przypomnij Pan Sobie , że mamy co roku kolejny krok w którejś kampanii W Y B O R C Z E J i to są WAŻNE sprawy a ie jakieś tam doposażenie czy zastanawianie się nad tym , że gdyby co to znikąd mają się wsiąść środki do walki 9 może Wielki Brat coś podrzuci a może Rosjanie nie zauważ naszej bezradności. No NIC to przecież mamy kolejną kampanię wyborczą!!!!!!!

MON to dno
środa, 24 czerwca 2020, 18:21

Kiedy ministrem był Macierewicz, to wyraźnie on "tam" rządził mniej czy bardziej udanie. Odkąd jednak nastał Błaszczak, wyraźnie rządzi tam "frakcja wsteczna" znakomicie planując dalsze rozbrajanie naszej armii. Zakupy głównie środków pomocniczych i co najwyżej kontynuacja rozpoczętych dawno programów typu Krab, Rak czy Poprad. Ile to już lat a tymczasem poza propagandowymi 2x3 śmigłowce plus majaczące gdzieś na super odległym horyzoncie F35 czy Himarsy wojsko nie dostaje nowego sprzetu. Bo co kupił Błaszczak? Groty, ciężarówki, mundury, parę rakiet do Langust, trochę amo do Krabow i... koniec? Silna armia bo odkurzają SPG7 oraz najgorsze z naszych czołgów czyli T72?? Przerażająca nieudolność, jeśli to tylko nieudolność. Ochota i łatwość wydawania pieniędzy na duperele, ale opór przed kupowaniem sprzętu bojowego? Dziwnie i straszno!!

RK53
środa, 1 lipca 2020, 10:13

Jeśli za rządzenie uznajesz bipki w jednostkach wojskowych parady przemarsze i dopuszczenia do wierchuszki plebsu, to tak on naprawdę istniał w TOWARZYSTWIE

Dno
piątek, 26 czerwca 2020, 16:10

To jest taki wpis by pluć na rodaków

J
środa, 24 czerwca 2020, 11:19

Specjalnie dla gawiedzi wszystkie informacje o planach i zamierzeniach polskiej oplot będą umieszczane w Izwiesti na pierwszej stronie. Zadowolony.

MobilnyPL
środa, 24 czerwca 2020, 10:30

....Trąbie o tym cały czas. Wisła a przede wszystkim F-35 postawiło krzyżyk m.in. na Narwii tak bardzo potrzebnej. Bez opl wszystko co na ziemi to puszko lub betono cele.... Tym bardziej cieszyć powinno to co jest /Pilica. Poprad/ choć to bez Narwii jest .... słabe....

Z lekkim przekąsem
środa, 24 czerwca 2020, 08:41

Minister Blaszczak cyt. : "Wojsko musi być silne: wyremontujemy i uruchomimy jeszcze starszy sprzęt niż T72! Lotnictwo musi być silne: kupimy odrzutowe samoloty sanitarne i kolejne używane samoloty transportowe! Marynarka musi być silna: kupimy jeszcze jeden holownik i wyremontujemy klimatyzację na OHP"!!

Navigator
środa, 24 czerwca 2020, 12:21

BŁASZCZAK to robi nas w DURNIA

Derff
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:50

Cieszy mnie to, że przynajmniej ten program jest realizowany. Oby szybko weszły nowe generacje pocisków i zestawy z automatyczną 3mm.

;)))
środa, 24 czerwca 2020, 07:58

z "automatyczną 3 mm", to chyba nawet Łucznik by sobie poradził...

ttttt
czwartek, 2 lipca 2020, 16:39

chodzi o fabrykę maszyn do szycia Łucznik ?

Bird
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:22

6,5 k zasięgu obrony przeciwlotniczej na poziomie brygady to chyba żart. Warto poczytać co się stało ostatnio w Libii z wojskami Haftara.

ptica
środa, 24 czerwca 2020, 08:20

A Haftar to jakim niby MANPADS dysponował o 6,5 k zasięgu?

Arek
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:21

Ciekawe czy do 2025 cała ormia dostanie Tytana...czy dalej będzie malowanie stalowych helmów...granaty f1 , granatniki rpg i komar...kamizelko-gorsety lubawy...p83-wisty...swd ...kamuflarz pantera i plecaki z lat 90tych... Tytaniczna praca analityczno koncepcyjna dla MOn... od 5 lat Tytan gotowy ale nadal przekładany...bo kasa na wizyjne Polskie bezzębne kły...

wieszatiel
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:05

chyba wiesz.

kowalski
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:16

Oczywiście - lepszy rydz niż nic. Poprad to świetna koncepcja ale ... na poprzednią wojnę. Dziś obserwujemy prawdziwą rewolucję w sposobie prowadzenia wojen. Widać to nawet po Syrii czy Libii. To rewolucyjne rozwiniecie koncepcji amerykańskich z lat 80- tych (tzw. "bitwy powietrzno -lądowej") stojącej u podstaw wprowadzenia brygad śmigłowców już na poziomie dywizji typu "86". I podstawą do tego było określenie zasięgu śmigłowcowych rakiet ppanc powyżej zdolności odpowiedzi przez ich cele. Doszły drony - różnej wielkości a za chwilę w ogromnych ilościach i w rojach. No i kicha ... bo koncepcja warstwowej obrony dalej pozostaje aktualna i pioruny mają tu sens ale nie na poziomie brygady !!!. Tu sens ma system a'la narew a taki piorun winien zejść niżej - na poziom max batalionu a docelowo (i to niestety szybko) nawet kompanii. Tyle , że poziomie kompanii to nie jest rozwiązanie (zbyt duża potrzebna ilość i zbyt wysoka specjalizacja na tym poziomie - amerykanie w swoich rozwiązaniach przejściowych już zauważyli ten problem uwzględniając rakiety ppanc i działko na strykerze w wersji oplot). Masowe użycie mniejszych i większych dronów , amunicji krążącej i precyzyjnej już powoduje konieczność umasowienia obrony plot. Jeżeli kompania ma coś zdziałać (a nie jedynie zwiewać spod ostrzału) na współczesnym polu walki to musi mieć możliwości oplot. To definiuje najniższe piętro oplot: tu potrzeba automatycznych (załogowa nie da rady nadążyć) wież na bwp (do tego prawdopodobnie min. 35 mm ze względu na zasadność amunicji programowalnej), integracji piorunów (a'a stryker oplot) na przynajmniej 1-2 pojazdach w kompanii + innego systemu do zwalczania rojów drobiazgów (mikrofale, lasery ? To jednak pieśń przyszłości -oplot na tym poziomie nie nadąża za rozwojem dronów). I tu jest rewolucja i koszty- tego nie da się uniknąć bo już wkrótce o walce pomiędzy samymi, "czystymi" oddziałami lądowymi nawet na poziomie kompanii można będzie co najwyżej pomarzyć .. Druga warstwa - na poziomie batalionów - to już rakiety cięższe przeciw śmigłowcom i samolotom o zasięgu przynajmniej ok. 15 km - tyle ile mają lub wkrótce będą miały lotnicze rakiety ppanc potencjalnego przeciwnika. Trzecie piętro (poziom brygady) to już zasięgi rzędu ok. 30km czyli nieco więcej ile potencjalnie (choć przyznaję: raczej dość skrajnie, przynajmniej na dziś) wynosić może głębokość lub szerokość ugrupowania brygady. Co gorsza i tu pojawia się nowy problem - coraz bardziej masowe użycie ciężkiej amunicji precyzyjnej w tym taktycznych rakiet balistycznych. To za chwilę też będzie masowe a'la zmiany do obecnych MLRS czy też systemy wschodnie 220 i 300 mm. I taki np. patriot się do tego zupełnie nie nadaje - za ciężki, za mało mobilny i za drogi dla każdej brygady. I tylko na marginesie : za chwile może zniknąć na tym szczeblu podział jednostek na artylerię plot i zwykłą. Zaczyna mieć sens łączenie tych dwóch rodzajów artylerii w jeden system. I to się już zaczyna powoli dziać... I tyle w temacie choć to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Troll z Polszy
środa, 24 czerwca 2020, 07:53

A jaki będzie krzyk jak karabinek Grot będzie w 4 brygadach, przecież to broń na poziomie drużyny. Ba nawet na poziomie pojedynczego żołnierza a tutaj wrzuca go do każdej brygady.

Fanklub Daviena
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:07

Ale pierdy walisz... USA używa Avengerów - dużo gorszych od Popradów!

kowalski
środa, 24 czerwca 2020, 12:07

a co to ma do meritum mojego komentarza ? Problem z czytaniem ze zrozumieniem ?

lech
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:42

"Wojsko Polskie musi być silne, musi być dobrze wyposażone i wyszkolone (…) Dobremu wyszkoleniu służą ćwiczenia" - przed geniuszem wodzowskim pisowskiego ministra wojny klęka Rosja i pół świata. Błaszczak nie wyjaśnił, dlaczego jest takie duże opóźnienie w Popradach i nie tylko? Może za dużo pisowscy ministrowie spędzają na szpanowaniu na paradach, a za mało w pracy.

Skąd tylu
piątek, 26 czerwca 2020, 16:06

... mądrych inaczej... Wszyscy po moskiewskiej szkole dezinformacji? Nie podoba się Błaszczak z Grotem to tablicami Mendelejewa rzucajcie się na poligonie... I na drzwiach od stodoły strącać sowieckie aeroplany

Box123
środa, 24 czerwca 2020, 02:03

A jakie to konkretnie jest opóźnienie?

przysłowiowy
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:18

Lepszy Poprad w garści niż Narew na dachu ale bez Narwii nie będzie Poprada

KrzysiekS
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:07

Bardziej się boję głupoty naszego MON niż Ruskich. Mamy szansę oby jej nie skopali.

Doprawdy?
piątek, 26 czerwca 2020, 16:07

Tylko głupek lekceważy potęgę militarną Rosji

Paweł
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:39

Bardzo wolno to wszystko idzie, ale przynajmniej coś idzie. Priorytetem w dalszym ciągu jest opl i rakietowa. Budżet obronny jest dosyć wysoki, trzeba tylko bardziej efektywnie i sprawnie go wykorzystywać. I jak najwięcej inwestować w nasz rodzimy przemysł obronny.

fcin
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:09

nic nie idzie. to tylko nawijanie makaronu na uszy przed wyborami

Kcpr93
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:30

Kolejny sukces rządu. A znajomy ogląda paradę w TVP i jest przekonany że mamy silną armię.

Kaczor
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:11

TVP KŁAMIE HAHAHAHA Tylko GŁUPEK o tym nie,wie no i DGRSZ CI DALEJ we mgle

Donald
piątek, 26 czerwca 2020, 16:09

Tylko za moich czasów była prawda w każdej telewizji. Taka jak ta moskiewska...

Box123
środa, 24 czerwca 2020, 02:07

A jakieś przykłady? Bo jeśli chodzi o druga stronę czyli tvn i wyborcza to są ich dziesiatki. Owszem TVP jest stronnicza ale wobec gigantycznej skali trwającej od lat manipulacji, socjotechniki i kłamstw wyżej wymienionych to jest nic. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że tak właśnie wygląda sytuacja to TVP jest jedyną nadzieja na to, że ta propaganda znajduje jakikolwiek odpór

Car.
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:39

Czy wiecie, że właścicielami TVN nie są amerykanie, ale ROSJANIE!! 16 marca 2015 r Grupa ITI i Grupa Canal+ sprzedała większościowy udział 52,7% w TVN S.A za 548 mln euro grupie Scripps Networks Interactive. Dzięki temu amerykański koncern stał się właścicielem TVN.28 września 2015r SNI za pośrednictwem spółki zależnej Southbank Media skupił od inwestorów z GPW niemal wszystkie akcje TVN. Do 98,76%. Teraz najlepsze: 20 czerwca 2016: Moskwa. Jak podaje Kommersant, Ivan Rodionov, były członek Rostelecom (!) i Igor Pozhitkov, były szef International Federation of Phonogram Producers (IFPI), nabyli 80% akcji SNI (właściciela TVN). Firma sprzedała udziały, pozostawiając sobie 20% w związku z koniecznością dostosowania się do zmiany prawa, które weszło w życie na początku 2016 roku, a polega na ograniczeniu własności zagranicznej w spółkach medialnych działających w Rosji. Myślę, że każdy Polak powinien wiedzieć do kogo tak na prawdę należy TVN. Powinniście trąbić o tym wszędzie, bo wielu Polaków myśli, że skoro TVN jest amerykański to jest rze

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 23:23

Widzisz ale rosyjska propaganda ma naprawę krótkie nózki:). A dla pana wiedzy:"31 lipca 2017 roku firma Discovery Communications ogłosiła, że kupi Scripps Networks Interactive za 14,6 miliarda dolarów w ramach transakcji gotówkowej i akcyjnej[9][10]. 6 lutego 2018 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na tę transakcję oraz odrzuciła wniosek Polski żeby decyzję w tej sprawie podjął krajowy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[11]. Warunkiem jaki postawiła Komisja Europejska jest udostępnianie przez Discovery Communications operatorom telewizyjnym stacje telewizyjne TVN24 i TVN24 BiS za „rozsądną cenę”[11][12]. 26 lutego 2018 roku Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zakończył postępowanie dotyczące kupna Scripps Networks Interactive przez Discovery Communications i nie zgłosił zastrzeżeń do tej transakcji[13]. 6 marca 2018 roku Discovery Communication poinformowało o zakończeniu transakcji i tym samym przejęciu firmy Scripps Networks Interactive[14][15]. Firma ogłosiła też, że będzie działać pod nazwą Discovery, a do rady nadzorczej dołączył prezes i CEO Scripps Networks Interactive Kenneth W. Lowe[14]." Co prawda to wikipedia ale chyba wystarczy?:))

fmci
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:12

idź opowiedz swoje bajki dzieciom, TVN należy do Discovery (amerykańska firma jakby ktoś nie wiedział, choć jest tak znana że chyba każdy wie, prócz tego ruska powyżej).

dziecko ekranu
środa, 24 czerwca 2020, 10:14

A, czyli to TVN nie jest polską telewizją? Teraz wszystko jasne.

Krystian
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:22

Oglądaj TVN gratuluję

Pingwin Skiper
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:28

W TVN pewne części rowerowe tęczową prawdę objawioną mówią są tacy co lubią takie klimaty

Rumak
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:56

Lepiej kryć pedofilów w kościele

Ubawiony
środa, 24 czerwca 2020, 09:07

Gdybyś nie był tendencyjnym śmiesznym manipulatoremto to byś wiedział, że wśród grup zawodowych takich jak księża, nauczyciele, trenerzy sportowi, artyści, pracownicy instytucji kultury jak teatry+telewizje, najmniej pedofili jest właśnie wśród księży. A największą grupę spoleczną sprawców aktów pedofilnych tworzą... osoby bliskie takie jak wujkowie, tatusiowie, mamusie, starsi bracia. Co oczywiście nie usprawiedliwia ewidentnych prób krycia pedofilii wśród księży!! Ale żeby nie wyjść na ostatniego ćwierć inteligenta, to "lepiej" wiedzieć, o czym się pisze.

Sternik
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:05

Pułap to największa słabość tych MANPADS-ów. Rosjanie wykończą je na dystans nie schodząc poniżej 4 km lub spoza zasięgu.

Kpisz?
środa, 24 czerwca 2020, 09:14

Taaak?? I dlatego w Syrii już pierwsze użyte manpadsy spowodowały że wszystkie kolejne ataki lotnicze Rosjanie prowadzili z pułapu powyżej 5 km? Samoloty zaś i śmigłowce na pulapie 5km są uważasz niewykrywalne i niezniszczalne? Jakim cudem widoczne wtedy na wszystkich europejskich radarach śmigłowce czy samotny przetrwają? Czy tylko z głupoty udajesz, że nie wiesz, że nawet teraz, w dobie pokoju, nad Polską przelatują regularnie kilka, razy w tygodniu NATOwskie AWACSY zapewniając wykrycie nawet tego co lata poniżej twych "magicznych" 4km?? I czy tylko z braku wiedzy umyka ci, że dziś : "wykryty" oznacza "zniszczony"??

Inspektor Łysiak
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:06

Inspektorat uzbrojenia ueaza INACZEJ A TO KOLEDZY DUDY

ryba
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:01

brawo miszczu ,jeśli chodzi o starcie samolotu z jakimkolwiek pociskiem to samolot ma zawsze przewage ,dalej piorun już za drzwiami i Narew w kolejce.

Marek1
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:44

JAK sobie p. minister i jego kompania wyobraża osłonę mostów/przepraw jedynie za pomocą zestawów klasy MANPADS o zasięgu maks. 5,5-6,5km i pułapie maks. 3,5-4km ?? Przecież WSZYSTKIE 4 typy rosyjskich śmigłowców uderzeniowych są wyposażone w ppk o zasięgu 10-12km, że już nie wspomnę o lotnictwie zdolnym precyzyjnymi bombami kierowanymi niszczyć cele z pułapu do 8km. Informacja, że powstała w PGZ KONCEPCJA rakiety Piorun 2 oznacza, że przez jeszcze co najmniej kilka LAT nie wejdą one na uzbrojenie WP. Jak w takiej sytuacji oceniać "geniuszy" z MON w dalszym ciągu z uporem idioty (sabotażysty?) blokujących jakikolwiek ruch w kierunku pozyskania systemów obr. powietrznej z zakresu programu Narew ??

Karkoszka
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:29

Oni niczego sobie nie wyobrażają. Nie są w stanie tego zrobić.

wtorek, 23 czerwca 2020, 21:44

Polskie zakłady zbrojeniowe są mistrzami w dojeniu kasy a nie w produkcji broni. Najlepszy dowód - brak eksportu.

Że co?
środa, 24 czerwca 2020, 09:16

Najlepszy dowód braku wiedzy. Nasze zakłady, to przede wszystkim nie mają mocy produkcyjnych, wystarczających by zaspokoić potrzeby naszego wojska, a ty bredzisz o eksporcie?? Skądeś się urwał?

Sdr
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:06

I co z tego. Czy jest wojna?....dajmy przemysłowe czas na B+R. Kompetencje i zdolności to jest proces. Dobrze że stawiają sobie kolejne poprzeczki. Dzięki temu że to polskie, to nasycenie sprzętem i niezależność w rozwoju, logistyce i produkcji wpływa korzystnie na rozwój SZ RP i przemysłu. Tak trzymać i nie popuszczać!!!

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 00:42

Podzielam opinię

Marek1
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:04

Jak będzie wojna, to będziesz mógł sobie owe ciągnące się latami B+R wsadzić w ... buty. To ze będzie konflikt z III Rzeszą było już prawie PEWNE na pół roku przed 1 września 1939r. Jednak NIC te 5-6 m-cy nie dało, pomimo, że od 1935r. II RP przeznaczała gigantyczne, stale rosnące kwoty na zbrojenia(od 13 do 29%(!!) ówczesnego PKB).

marcin
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:59

W czasie całego XX lecia międzywojennego wydaliśmy na armię ok 15 miliardów ówczesnych zł.Niemcy w tym czasie równowartość ok 300 mld ówczesnych zł.Mało się o tym mówi,ale w naszym wypadku wszystko rozbiło się o kasę ( a raczej jej niedobór).Nie wspomnę o wydatkach drugiego naszego sąsiada,który nam złożył wizytę 17 września...

Jabadabadu
środa, 24 czerwca 2020, 15:33

Nieprawda, działo się: 1) wysłano p24 do Rumunii zamiast zatrzymać je w kraju, 2) nie przeszkolono żołnerzy w użytkowaniu kb ur i utajniono instrukcję bojową do nich, zdemontowano silniki jednego pułku Łosi do "planowanego" remontu, itd. Można by jeszcze sporo wymienić. Kwintesencją tych działań były Zaleszczyki. Żołnierze bili się dalej sami - tym co mieli i jak mogli.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 23:33

To po kolei: PZL P-24 powstawał na eksport i był wyposazony w silnik nie uzywany w Polsce wiec miałbyś takie P-11 z zakryta kabina. łosi wyprodukowano ponad 120, w wojnie obronnej 1939 wzięło udział łacznie 36 maszyn z ok 70-ciu posiadanych przez wojsko. Były dwa dywizjony bojowe Łosi i oba wzięły udział w walce a dywizjon szkolny nający nieuzbrojone maszyny nie i co w tym dziwnego?? Nie było ŻADNYCH pułków bombowców Łos. Karabinów UR dostarczono wojsku ok 3500 do sierpnia 1939r i były powszechnie używane przez oddziały WP. Masz cos jeszcze do dodania?

Bumarowiec
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:34

Kolego PGZ DZIADY caly czas nie oddaja nam kasy

Kopara
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:33

Inspektorat uzbrojenia bierz rozkazy od Błaszczaka a ten nic nie kuma

stary rezerwista
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:24

taktyczne właściwości tak na prawdę żadnego polityka nie obchodzą - liczy się efekt propagandowy

Gieniek
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:07

To po co nam 119 generałów?

podatnik
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:34

aby robili za ruchome tło w czasie wizyt polityków

KrzysiekS
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:10

Marek1 chyba nie bardzo rozumiesz PIORUN 2 (czy PIORUN) to inny system niż NAREW. Nie zmienia to jednak również mojej krytyki dlaczego nie ma NARWI!!!!!!! To system na wczoraj!!!!!

Marek1
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:15

Oczywiście, że Piorun/Piorun2 to efektory INNEGO systemu obr. powietrznej. NIE można pomylić systemu VSHORAD(b. krótkiego zas.) z syst. krótkiego zasięgu Narew(SHORAD). Głównym przesłaniem mego postu był fakt, że NIE można dedykować do obr. wojsk własnych wyłącznie syst. VSHORAD, a WP NIE ma żadnych syst. o większym zasięgu niż 5,5km poza mocno już przestarzałych i b. nielicznych Osa-AKM-P1. Aby w miarę skutecznie bronić własne zgrupowania wojsk/kolumny marszowe/mosty/itp. MUSIMY już mieć mobilne(samobieżne)systemy artyleryjsko-rakietowe o zasięgu 15-20km i pułapie osiągalnym 8-9km. Niestety NIE mamy żadnych szans by w obecnej dekadzie cokolwiek takiego wyprodukować ...

hakun
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:54

Naprawdę nie ma co się podniecać. Może poza sytuacją w Marynarce nie ma żadnej potrzeby "na wczoraj". Jest czas, perspektywa konfliktu minimalna więc należy go dobrze wykorzystać, a nie podniecać się jak chłopiec i krzyczeć ja chce już tu i teraz.

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 01:00

Dokładnie. Od znajomych wojskowych słyszę tylko narzekanie, a wiecie tak naprawdę dlaczego..? Bo wcześniej siedzieli na tyłkach i nie robili nic, natomiast teraz ciągle wyjazdy w teren, szkolenia itd Przez cale lata MON nie kupował tyle sprzetu, a dobrzy wojskowi odchodzili do cywila i zatrudniali się w firmach ochroniarskich żeby przeżyć. A świadomość jaka była dot bezpieczeństwa i realnego ryzyka ataku że wschodu a jaka jest teraz. To co Pisiory już dokonały to przeskok cywilizacyjny i nie wspomnę już o dumie żołnierza i szacunku jakim jest dziś otoczony mundur. Jeszcze nie tak dawno wszyscy uciekali od tego, chcieli zredukować armię do 20tys. Dziś nosić mundur to przywilej. Oczywiście skrytykujecie mnie bo jestem laikiem ale doskonale pamiętam czasy smuty w WP MONie koszarach. Przestali kraść i przyszło nowe plemię ludzi z korzyścią dla całego otoczenia BÓG HONOR I OJCZYZNA

Leopardzik
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:40

4brygady po 4-pojazdy Hurrrra To takA obrona powietrzna na TE remontowane leopardy 2PL HAHAHAHA

KrzysiekS
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:11

Dla tych co płaczą radził bym poczekać. POPRAD to system (nośnik też mi się średnio podoba) który można zmodernizować o lepsze (cięższe) rakiety PIORUN 2 (a tego nikt już nie uniesie) ale tez można będzie wpiąć w system np IBCS a to już robi różnicę. Może to nie ideał ale na pewno krok do przodu.

Zachariasz
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:50

Z czego jak magazyn pusty Przesłać ci fotje?

KrzysiekS
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:05

Zachariasz czego się boicie systemów. Na drobiazgi tez są opracowywane systemy np. HYDRA (mobilna będzie SONA)z systemem amunicji programowalnej. Najlepsze jest to że te systemy mogą być spięte i wybierać cele dla koszt efekt. Mam nadziej tylko że nasz MON tego nie skopie.

Marek1
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:17

NIE miej takiej nadziei ...

Leon zawodowiec
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:36

Jeżeli 74x4 rakiety plus 74-wozy kosztują 1 mld pln i tp lata 5km To jaki TO SUKCES?

Jaki ty zawodowiec?
środa, 24 czerwca 2020, 09:21

Oczywiście, że tak. I co ty w ogóle oceniasz? To najlepsze pociski tej kategorii na świecie. Nawet Amerykanie to potwierdzili. Za darmo mają być? Albo w cenie Dacii Duster??

Africa Corps
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:42

Juz dawno mon mógł kupić NASMAS NA 25 km i składać go w Polsce teraz to bylbycderwis i fsbryka No ale licencja,kosztuje

Etam
środa, 24 czerwca 2020, 09:26

A niby czemu NASAMS? Przecież ten system nie daje Polsce nawet cienia technologii rakietowych, co jest najważniejsze dla Polski. Jaka licencja naiwniaku, skoro Konsberg nie produkuje rakiet do tego systemu! Rozum ci odebrało?

rydwan
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:09

a po ci ci nasams ? jest Grom jest Piorun bedzie najprawdopodobniej Camm .Najwieksze nasycenie rakietami powinno być na najniższym szczeblu tj właśnie te nasze Gromy i Poruny potem Camm itd.

Grzyb
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:24

Kurczę, dobrze by było gdyby był CAMM w Narwii. Masz jakiś miarodajny przeciek w tej kwestii?

As
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:36

Zestawy Poprad zostaną przekazane, a w TV mówią że zakupiliśmy F35 znaczy Popradów jeszcze nie ma a już F35 są. Niby żadna różnica a jednak manipulacja po stronie tv.

Polarny Miś
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:38

PIS bierze nas za,DURNI A,TU KOLEDZY TAK CHWALĄ NĘDZNE POPRADY NA 5km

To jasne jak Słońce
środa, 24 czerwca 2020, 09:28

Nędzny jest twój komentarz, gdyż nikt na świecie nie ma lepszych pocisków tej kategorii niż nasze.

Krystian
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:26

Super że po tyle zrobiło za swojej 8 letniej kadencji dla Polski i naszej armii.

środa, 24 czerwca 2020, 01:05

Ciekawe ile tu trolli

anakonda
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:11

najgorzej to jak idiota zacznie komenty wypisywać w przerwie w graniu.Grom to bardzo dobry sprzet na 5 km .

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:36

Czy musi brać? Wystarczy że jesteś

Natowiec
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:34

Wóz bojowy na,4 rakietki o zasięgu 5km SUKCES Błaszczaka Dalej juz nie poleci bo brak paliwa

Ha ha ha
środa, 24 czerwca 2020, 09:30

NATO nie na lepszych pocisków tej kategorii niż te nasze. O czym więc bredzisz?

eVa
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:27

To dlaczego PO przez 8 lat niczego lepszego nie kupiło??? ... w sumie to dlaczego NIC nie kupiło?

ryba
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:11

a po co ma lecieć skoro rzeciwnik jest na tym właśnie dystansie ?

Gosc
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:19

Wszystko ładnie i pięknie ale takich systemów na granicy Polski powinno być setki a nie kilkadziesiat

ryba
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:12

a czemu nie tysiące ? albo lepuiej setki tysiecy ?

Saper z Kazunia
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:43

ZGADZA SIE ale czy INSPEKTORAT UZBROJENIA to wie DLACZEGO sabotuje?

fox
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:10

podwozie AMZ Żubr 4x4 czy można by było wykorzystać jako nośnik ppanc spike albo brimstone tak samo z chowanym modułem bojowym?

Trzeźwy
środa, 24 czerwca 2020, 09:35

Oczywiście, że tak. Problem w tym, że jacyś sabotażyści w MON chcą n a j p i e r w przez 10 lat wybierać "nowoczesny, gasienicowy niszczyciel czołgów"! Przypomnę na potwierdzenie, że w ten sam sposób "wybierają" już od 2004 system minowania "Baobab", oraz kolejne już ok 20 lat "wybierają" granatnik ppanc dla WP.

Zuczek gnojarek
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:44

Pasuje kolego ale Błaszczak nie chce

martin
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:47

jeszcze tylk kilka miliardow na 447

Ustawiator
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:52

Ten to robi sobie kampanię prezydencka Podpisal kontrakty z PGZ na 4.5 ,mld pln A tutaj szczatkowe poprady i kraby i raki A teciaki leopardy i f16 Langusty BMS itd?

Pankracy
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:46

BŁASZCZAK to gastronomiczna zawodowa

jdslkjfdkdsjfkljd
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:09

Jak ma osiągnięcia to robi, na tym to polega. Inni nie mają, żadnych osiągnięć i też robią.

Gts
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:43

Poprady to nie jest osiągnięcie Błaszczaka, umowa jest z 2015r. Nawet Macierewicz nie jest ojcem tego zakupu. Ten kontrakt przygotwała poprzednia ekipa tak samo jak Kraba.

Rex
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:33

PODPISANIE UMOWY ... 16.12.2015r. RZĄD PIS ... OD 16.11.2015r. chyba w Sputniku uczą radzieckiej matematyki skoro nie potrafisz pojąć kto podpisał umowę na Poprady. Ogólnie w stylu PO było przygotowywanie umów gdy wiedzieli, że przegrają wybory. Tak samo chcieli wcisnąć następcą 50 Karakanów za 15 MILIARDÓW!

KOSA
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:54

Naprawde przygotowala to poprzednia ekipa? tak jak korwete Gawron sorry patrolowiec. Master 346 tez poprzednia ekipa? 4 szt? Samoloty dla Vip tez poprzednia ekipa? Zobacz plany naklady i realizacje włącznie z Krabem brak słów....

Bob
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:02

Gawrona ustalili,,master tak,VIP nie,kraby tak( zobacz kto kupił licencję na podwozia

Uruchom myślenie
środa, 24 czerwca 2020, 09:40

Taki szczegol: dyrektor odpowiedzialny za porażkę polskiego podwozia Kraba był wyznaczony przez PO! Decyzją PO, kupując tę licencję, kupę kasy PO wprowadziło za granicę, więc zadziałało na szkodę państwa polskiego. W każdej sytuacji wyprowadzanie kasy za granicę jest działaniem na szkodę państwa. Takie np. Pendolino, całkowicie zbędne w okresie gdy PO je kupiło, wyprowadziło w prymitywny sposób za granicę ponad 3,4 mld złotych.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 23:41

Taki szczegół. Podwozie skopały Bumar-Łabędy i jakby nie kupiono licencji na koreańskie łacznie z transferem technologii to nie miałbyś nic . A dla twoje wiedzy to HSW stwierdził ze nei będzie robił Krabów z wadliwymi podwoziami z BUMARU. masz cos ejszcze do dodania?

Bob
środa, 24 czerwca 2020, 10:13

Kto narzekał na podwozia? Wojsko. Nie PO

.
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:23

Wtedy były słowa a realizacja przypadła następcom. Dla niektórych to wszystko jedno.

Pankracy
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:03

Błaszczak o tym zapomniał bo mu F35 w głowie

wtorek, 23 czerwca 2020, 14:48

Na F-35 przyjdzie czas. Obecnie powinniśmy skupić się na opl artylerii

rydwan
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:14

a nie przyszło ci na mysl że to właśnie F 35 bedzie też taką OPL ?

Ciekawski
środa, 24 czerwca 2020, 09:42

Co ochroni lotniska niezbędne do użycia F35? Zmodyfikowane T72, holowniki, podpory mostowe, mundury tropikalne, czy kolejne używane Herculesy?

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 23:42

Ciekawski, iel jest warta sama OPL bez lotnictwa to pokazała dobitnie Serbia gdize ta OPL była wybijana bez problemu.

Mesko Man
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:47

Kontrakt na 1mld pln podpisany Co powstrzymuje produkcje? Bo KASY na CZĘŚCI BRAK

Skąd się tacy biorą?
środa, 24 czerwca 2020, 09:44

Powtarzasz te brednie przy każdym temacie. MON zawsze płaci zaliczki, a kolejne transze czasem nawet wbrew prawu "z góry". O czym więc bajdurzysz?

Bumarowiec
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:40

To PGZ nam TEŻ nie daje A leopsrdy stoją Znana polityka kolesi PISU

Rex
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:13

Produkcja trwa a dostawy są realizowane zgodnie z harmonogramem. No ale pewnie na Sputniku piszą inaczej.

Mesko Man
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:48

Zapraszam na hale składać korpusy za 3200pln na miesiąc

Ha ha ha
środa, 24 czerwca 2020, 09:46

Zostań więc nauczycielem. Jesteś "mądry", a tam płacą za pół etatu, praca lekka, łatwa i przyjemna. Dodatkowe dni wolne, dłuższe wakacje, przerwy w pracy, żyć nie narzekać!!

D.M.
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:37

Skoro uważasz kolego ,że zarabiasz za mało to zmień pracę.To najprostszy wybór.Awansuj,poproś o podwyżkę, a nie tylko narzekanie na forum.

Rumak
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:03

Albo naród dzieci ;)

mick8791
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:17

O co Ci facet chodzi? Przecież produkcja jest w toku.

ryba
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:16

to nie facet to dziecko.

Fort
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:20

O co ci chodzi?

Podhale Nowy targ
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:45

Każda brgada ma poprada poza,21BSP A PO CO IM?

Pankracy
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:41

24-sztuki SUKCES BLASZCZAKA Czy on ma,nas za,GŁUPKÓW?

KOSA
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:56

napewno ktos kto pisze taki komentarz jest bez ..... Czyli lepiej zeby ich nie bylo? Sa nowe zle? naprawde? te specjalista porownaj sobie zakupy innych. tylko nie znowu USA I ROSJA.. Patrzec Sluchac Myslec!!!

dfdsgfsdgdfgfd
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:12

Oznacza to że projekt jest zaawansowany na 80-90 procent, czyli już niedaleko do ukończenia, to jest jakiś sukces.

Gts
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:44

To nie jest jego sukces. Jedynym jego "sukcesem" jest to, że nie zablokował kontraktu poprzedników jak zrobił to Antek z Airbusem, czy pozyskiwanie Leopardów.

A ja tak
środa, 24 czerwca 2020, 09:52

Błaszczak zablokował niemal wszystko co zaczął Antek. Zatrzymane są Kruk, Kryl, Narew, lub całkowicie zmienione jak Orka czy Homar. Poza tym Błaszczak forsuje zakupy zagraniczne jak izraelskie radary zamist polskich dla Pilicy, węgierskie radary obserwacji pola walki ale brak w PMT polskich radarów artyleryjskich czy jakichkolwiek nnych polskich. Dużo tego zepsuł Błaszczak.

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 23:45

A co Macierewicz niby zaczął? A tak, zaczał od uwalenia, Miecznika, Czapli , Orki, Caracali, zakupu Patriotów tylko po to by potem kupić je drożej:) Polska nei produkuje radarów pola walki wiec znowu ci nie wyszło:)

KOSA
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:57

Gts ty tak na serio czy brak ci elementarnej wiedzy?

Rumak
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:05

Ale to prawda,Macierewicz podpisał kontrakt w grudniu 2015,co przez miesiąc go wymyślili?

Śnisz?
środa, 24 czerwca 2020, 09:57

Znaczy PO przygotowywało kontrakt 8 lat i potem nagle zabrakło im "aż" 1 miesiąca żeby go podpisać?? Ha ha ha. No to faktycznie brawo. Podobnie ze Ślązakiem, PO go "dokańczało" 8 lat, a PIS go zwodowal w parę miesięcy potem?? Ha ha ha. Znaczy ilekroć coś PO robiło latami, to PIS finalizuje w parę miesięcy?? Żenująco naiwna manipulacja.

wert
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:40

on tylko brejzoli, szkoda czasu na takich

Antytroll
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:21

W tym roku trollu

AntyAntifa
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:44

Z ciekawosci - ile zajmuje przeladowanie efektorow po wytrzeleniu wszystkich czterech, ile ich maja na wozach amunicyjnych i czy jest w tym jakas automatyzacja? Bo jak tak patrze to na roj tanich dronow moze byc ciut malo...

Tyle w temacie
środa, 24 czerwca 2020, 09:59

Poprad nie służy do zwalczania dronów. I nie ma żadnej skądinąd kontrowersyjnej automatyzacji przeładowania.

werterol
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:26

4 na wyrzutni + 4 w zapasie umieszczone pod pancerzem.

mick8791
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:21

Rakiety plot do zwalczania roju tanich dronów? Naprawdę?

sfdsfdsgfdsgdfs
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:14

On pomylił z Pancyrem, ten rakietami odłamkowymi zwalcza wszystko (oczywiście jak mu się uda).

luka
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:51

Do zwalczania rojów będą zestawy artyleryjskie zu-23-2 pilica i/lub A-35/AG-35 (jak w końcu wprowadzą do produkcji).

gaba
środa, 24 czerwca 2020, 14:15

Na jakim pułapie latają drony, a na jaki pułap maks strzela zu-23-2?

Tadziu
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:01

Próby morskie ok a,teraz CICHO

mick8791
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:20

Próby morskie przechodził Tryton, a nie A-35/AG-35.

Cyberiada
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:44

Nasmas na, komplet 6 rakiet robi to elektronicznie Ale maja lepsze plytki sterujące ala wepnojij iI synchronizuj w 2-h

Mesko Man
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:39

4godziny kolego Trudność to synchronizacja komputerowa systemu naprowadzania z głowicą pocisku FACHURY

Yaro
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:31

"synchronizacja komputerowa"? Co za bzdury. Rakieta ma własną głowicę naprowadzającą, która nie musi się z niczym synchronizować.

orel
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:15

Ktoś mi powie skąd określenie "żelazna dywizja" skoro z tego co wiem ma być mobilna i stosunkowo lżej uzbrojona? (chyba że się myle?) Jakoś mi to nie pasuje :P

Ar
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:11

m.in dlatego że będzie składać się z 4 brygad, a nie 3, jak inne dywizje.

zadora
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:43

Wesoła, Lublin, Rzeszów, jaka czwarta?

PIORUN 2 na Poprad !!!
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:01

Gdyby na pokład systemu Poprad trafiły Pioruny 2 o zasięgu 10 km. to byłby to bardzo duży sukces trzymam kciuki ! Oby więcej Popradów bo te 79 zestawów to stanowczo za mało.

Uops
środa, 24 czerwca 2020, 10:01

Nie ma jeszcze niczego takiego jak Piorun 2. Wróć do tematu jak powstanie. Pisz, ale na aktualny temat artykułu.

dsajdklasjd
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:16

Przydałyby się takie też do WOT w ramach nasycania opl.

Nonsens
środa, 24 czerwca 2020, 10:04

Nie WOT. Taki sprzęt tylko w wojsku regularnym. Jak chcesz nasycic, to po prostu w sposób planowy, zgodny z analizami operacyjnymi rozpraszasz posiadane baterie. Ale tak czy owak, ja optowalbym za podwojeniem liczby tych zestawów.

Gruzin
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:00

24 gotowe a lata lecą

luka
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:56

Piorun 2 włożyć na zmodernizowaną i uwspółcześnioną wieże Loary i dać to na jakieś nowe sensowne podwozie i zrobić z tego artyleryjsko-rakietowy zestaw do osłony własnych zgrupowań wojsk - coś w stylu ruskiej 2K22 Tunguski

Wiem co piszę
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:51

No właśnie w tym problem, że nikomu wśród decydentów na takim zestawie nie zależy. Byłby za dobry.

Piorun 33 i 1/3
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:36

Aaabrakadaaabra...

asd
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:00

Czy w brygadach zmechanizowanych i pancernych, jak i zmotoryzowanych na KTO to przypadkiem nośniki zestawów OPL chroniących przemieszczające się jednostki nie powinny dorównywać im dzielnością terenową?! Przecież Żubr odpadnie w terenie przy próbie dotrzymania kroku pojazdom gąsienicowym, czy nawet KTO 6x6. Jaki problem posadzić wieżyczkę Poprada na Rosomaku, BWP1 czy nawet podwoziu T72, czy K9? A i liczba przenoszonych efektorów gotowych do użycia wzrosłaby pewnie dwukrotnie.

Jest rozwiązanie
środa, 24 czerwca 2020, 10:07

Wystarczy dokończyć moduł AMUR. A potem montować go jak kiedyś planowano na Rosomakach oraz miejmy nadzieje na Borsukach, albo Opałach, albo nawet UMPG. I to załatwia wszystkie twoje kwestie.

alo
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:49

Żubr to lekki wóz terenowy, więc dzielność terenową ma nie gorszą od ciężkich pojazdów gąsienicowych. Wieżyczka systemu Poprad waży mniej niż tonę, więc osadzanie jej na Rosomaku byłoby mało sensowne. Do tego typu wozów należałoby opracować wieżę lufowo-rakietową, z cięższymi efektorami o większym zasięgu, na podobieństwo PZA Loara.

Ja
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:26

No tak jakby nie mamy KTO 6x6. Poprad na rosomaku, T72 i tym bardziej K9 to zwykły przerost formy nad treścią(już nawet żubr jest takim przerostem), ponieważ poprada możnaby równie dobrze dać na terenówkę (pewnie byłby to pegaz, no ale jeszcze go nie mamy), zresztą w początkowej fazie rozwoju poprada prezentowano właśnie na Land Roverze bodajże.

Kasander
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:55

Jasne. Jakbyś nie zauważył to Poprad to cały system a nie tylko wyrzutnia rakiet. Najlepiej wsadzić poczwórną wyrzutnię rakiet z oprzyrządowaniem na motorower,żeby towarzyszyła piechocie w transporterach opancerzonych. Proponuję , żebyś się na ochotnika na taki motorower zgłosił. Powodzenia.

Ja
środa, 24 czerwca 2020, 16:37

Ale jesteś kox. No nie powiem, zaimponowałeś mi, ale następnym razem proszę o więcej merytoryki, a mniej szczekania.

Ja
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:26

No tak jakby nie mamy KTO 6x6. Poprad na rosomaku, T72 i tym bardziej K9 to zwykły przerost formy nad treścią(już nawet żubr jest takim przerostem), ponieważ poprada możnaby równie dobrze dać na terenówkę (pewnie byłby to pegaz, no ale jeszcze go nie mamy), zresztą w początkowej fazie rozwoju poprada prezentowano właśnie na Land Roverze bodajże.

luka
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:00

Na MSPO w 2016 prezentowali model Loary NG czy jak to tam nazywali własnie na podwoziu K9 - jakby tak jeszcze dorzucić jakieś rakiety przeciwlotnicze (4-8 sztuk) o zasięgu minimum 10 km (najlepiej 12-15 km) to mamy swoją "Tunguską"

Razparuk
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:40

koszty...halo?

wtorek, 23 czerwca 2020, 12:47

Jest jeszcze coś takiego jak cena niestety.

Lord Godar
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:26

Problemem jest koszt , bo Poprad ze względu na nasycenie kosztownymi podzespołami , jak to na dobry system opl przystało kosztuje spory pieniądz . Kosztowało też jego opracowanie i wdrożenie , a inaczej też rozchodzi się koszt dla serii 50 , 100 szt czy większej ilości zamówionego sprzętu. A co do podwozi , to BWP-1 może nie być u nas traktowany już jako perspektywiczny , a T-72 czy K-9 nieopłacalny finansowo z racji kosztu zakupu czy eksploatacji .

Transformers
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:50

Proste. Jeżeli nie przewidywał to zwiększyć zamówienie.

Tweets Defence24