Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Boimy się, ale nie chcemy podatku wojennego; Konwój amerykańskich Dragonów pojechał w dalszą drogę; Amerykańska broń pilnie potrzebna

Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/Combat Camera DORSZ

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem obronności. 

Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna, Boimy się, ale nie chcemy podatku wojennego: "Zaledwie jedna czwarta Polaków byłaby skłonna opodatkować się dodatkowo na rzecz wzmocnienia armii." Jak pisze Grzegorz Osiecki - najbardziej chętni na taki wydatek są mieszkańcy największych miast, głównie mężczyźni. 


Polska Dziennik Łódzki, Konwój amerykańskich Dragonów pojechał w dalszą drogę: "W sobotę rano żołnierze 3. Szwadronu 2. Pułku Kawalerii Armii USA, którzy zakończyli ćwiczenia w Polsce i krajach bałtyckich, wyruszyli z Łasku w dalszą drogę do koszar w Yilseck w Niemczech."


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, Amerykańska broń pilnie potrzebna: "Rosja skoncentrowała na granicy z Ukrainą 60 tys. żołnierzy, prawdopodobieństwo przeprowadzenia ofensywy na pełną skalę jest wysokie - ocenia wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. Według danych wywiadu koncentracja wojsk rosyjskich trwa nie tylko na granicy z obwodami donieckim i ługańskim, ale także na północ od Charkowa (...) W związku z mobilizacją Rosjan Ukraina jest zmuszona do przygotowywania na zagrożonych odcinkach linii obronnych. Zdaniem Parubija Rosja rozpocznie inwazję wkrótce, tak by zakończyć ją do 9 maja. Dlatego obecnie tak istotna staje się kwestia dostaw amerykańskiej broni dla Ukrainy."


Paweł Łepkowski, Uważam Rze, Inwigilacja naszych kont: "Ministerstwo Spraw Wewnęfrznych prowadzi prace nad kontrowersyjnym projektem ustawy o utworzeniu centralnej bazy rachunków bankowych. Dzięki takiej dyspozyturze urzędnicy za pomocą numeru PESEL będą mieć pełny wgląd do naszych informacji bankowych".


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, Rząd przeciw pluskwom: "BOR kupiło nowocześniejszy sprzęt antypodsłuchowy i zwiększyło liczbę funkcjonariuszy,w tym tajniaków, przy ochronie VIP-ów". Jak pisze Izabela Kacprzak - zmiany mają związek z niejawnymi rozporządzeniami ministra spraw wewnętrznych.


Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, Wrabianie Kadyrowa?: "Major Rusłan Gieremiejew, oficer w batalionie Siewier, przybocznej gwardii Kadyrowa, kierujący zdaniem mediów moskiewskich morderstwem Niemcowa, jest nietykalny. Redakcje, powołując się na liczne przecieki z organów śledczych, twierdzą, że do tej pory nie był nawet przesłuchany (...) Zdaniem Sokołowa funkcjonariusze FSB i Komitetu Śledczego w napięciu czekają na wieść o tym, czy mjr Gieremiejew zostanie przesłuchany i zatrzymany. Dla nich będzie to ważny sygnał, że Kreml pozwala iść śledztwu tropem prowadzącym do Groźnego i samego potężnego Kadyrowa, który od dawna jest skłócony z moskiewskimi służbami specjalnymi, ale dzięki swej bliskości z Putinem pozostaje dla nich nieosiągalny."


Rzeczpospolita, Polska kluczowym partnerem: Antoine Bouyier, prezes MBDA - "Chcemy doprowadzić do transferu pełnej wiedzy bez żadnych wyjątków. Chcemy z Polską prowadzić prace nad tym sprzętem, rozwijać go."

Reklama

Komentarze (1)

  1. Oj

    W tej 1/4 polaków deklarujących iż byli by skłonni zapłacić dodatkowy podatek to z pewnością rząd, parlamentarzyści, prezesi spółek państwowych, pracownicy administracji rządowej, sędziowie ( nie piłkarscy ) i cała zgraja adwokatów no i oczywiście wszyscy żołnierze i kombatanci hahahaha.....

Reklama