Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: amerykańskie służby inwigilują Polaków? spór o Leopardy, wsparcie dla syryjskiej opozycji,UE chce rządów kobiety, korupcja w Czechach

Leopard 2A4 podczas strzelania na poligonie - fot. http://www.10bkpanc.wp.mil.pl/
Leopard 2A4 podczas strzelania na poligonie - fot. http://www.10bkpanc.wp.mil.pl/

Poniedziałkowy przegląd prasy 

Wprost – Wielki Brat słucha z Warmii za zgodą polskiego wywiadu Amerykanie wybudowali na Warmii instalacje nasłuchowe - pisze Mariusz Kowaleski (…) Jesienią 1993 r. Jednostka Wojskowa nr 3042 ogłosiła przetarg na budowę strażnicy granicznej w Świadkach Iławeckich. Roboty zlecono firmie z Olsztyna. Umowę między jednostką a przedsiębiorstwem podpisano w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Straży Granicznej w Kętrzynie(…) O tajemniczej inwestycji na Warmii rozmawiałem z kilkoma ważnymi oficerami wywiadu, kontrwywiadu i Straży Granicznej. Potwierdzili, że baza powstała dzięki pieniądzom przekazanym przez Amerykanów, a konkretnie przez jedną z najpotężniejszych służb USA – Narodową Agencję Bezpieczeństwa. W 1993 r. polski wywiad i Amerykanie podpisali tajne porozumienie, które umożliwiało budowę instalacji nasłuchowych na terenie RP. Według informacji uzyskanych przez nich umieszczone w stodole urządzenia są w stanie rejestrować rozmowy telefoniczne w promieniu tysiąca kilometrów i są częścią ogólnoświatowego programu nasłuchowego NSA. – My sami jednak nie możemy z tego korzystać – twierdzą moi rozmówcy. Odbiorcą zarejestrowanych rozmów, według naszych źródeł, jest amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. (…) Kiedy w 1993 r. na Warmii budowano urządzenia podsłuchowe, dla Zarządu Wywiadu UOP pracował Bartłomiej Sienkiewicz, dziś minister spraw wewnętrznych.Czy współpracując z UOP, minister Bartłomiej Sienkiewicz wiedział o tej inwestycji? Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW, odpowiedziała nam, że minister Sienkiewicz wyjechał w podróż służbową i nie może udzielić nam odpowiedzi.

Więcej: Facebook i Microsoft ujawniają skalę współpracy z NSA

Rzeczpospolita – Czołgi z Niemiec do przebudowy - MON twierdzi, że spółki Polskiego Holdingu Obronnego nie poradzą sobie z modernizacją leopardów. Unowocześnienie już używanych w armii 128 czołgów przejętych na początku zeszłej dekady od Bundeswehry to jeden z kluczowych projektów zbrojeniowych w wojskach lądowych - pisze Zbigniew Lentowicz (…) MON pisze do prezesa holdingu – Niepokoi nas brak postępu w przygotowaniach do uzyskania technicznych zdolności do unowocześnienia czołgów. Pismo w tej sprawie skierowałem do prezesa PHO Krzysztofa Krystowskiego – potwierdza „Rz" Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej ds. modernizacji. Wiceszef resortu obrony obawia się, że pancernym spółkom zbrojeniowego holdingu: Zakładom Mechanicznym w Łabędach i gliwickiemu OBRUM, nie uda się do końca roku wykonać prototypu modernizacyjnego Leo, aby można go było poddać wojskowej ocenie i skierować do badań. - Zdążymy, jeśli wojsko szybko przedstawi formalne wymagania techniczne. Dopiero wówczas będziemy mogli wyznaczyć konkretne zadania inżynierom i przeprowadzić niezbędne inwestycje – odpowiada MON Andrzej Szortyka, prezes fabryki czołgów w Łabędach. Podkreśla, że śląskie firmy poradzą sobie z modernizacją leopardów, nie brakuje fachowców i doświadczenia -od lat gliwicki zakład wspólnie z niemieckim partnerem, korporacją Kraus-Maffei Wegmann naprawia polskie leo.

Więcej: WZM Poznań i Rheinmetall będą serwisować Leopardy 2A4

Polska – Tygrysie F-16 poleciały do Norwegii - Samoloty F-16 należące do 6. Eskadry Lotniczej stacjonującej w poznańskich Krzesinach poleciały do Norwegii na „NATO Tiger Meet". Specjalnie na tę okazję dwa z sześciu Jastrzębi pomalowano w tygrysie barwy, które zaprojektował Oskar Gawłowski z Warszawy - relacjonuje Mateusz Pilarczyk.  Jego pomysł został wybrany przez pilotów spośród kilkudziesięciu prac nadesłanych na konkurs. Malowanie było pilnie strzeżoną tajemnicą. Zostało pokazane dopiero na kilkadziesiąt minut przed sobotnim startem na ćwiczenia. Tygrysie barwy pokryły stateczniki pionowe (ogon) dwóch samolotów oraz tzw. zbiorniki konforemne na paliwo zamontowane na grzbiecie jednej z maszyn. - Grafika wygląda dokładnie tak, jak ją zaplanowałem. Na początku bałem się, bo zawsze przy przenoszeniu projektu mogą pojawić się nieścisłości -mówił Oskar Gawłowski. I dodaje: – Moim celem było, aby grafika robiła wrażenie od momentu wylądowania „efów" w Norwegii. Chciałem dać do zrozumienia, że lądują właśnie piloci z Polski.

Więcej: Polskie Jastrzębie na ćwiczeniach „NATO Tiger Meet”

Nasz Dziennik - Kto skarżył się na Polskę - Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił skargę byłych funkcjonariuszy SB w sprawie obniżenia emerytur. Kim są osoby, które zaskarżyły Polskę Zdecydowana większość to anonimowi do tej pory esbecy, ale są także i osoby znane z pierwszych stron gazet - pisze Piotr Bączyk. Skargę 1628 byłych esbeków w sprawie ustawy dezubekizacyjnej, która obniżała emerytury cywilnym funkcjonariuszom komunistycznych służb specjalnych PRL, połączono w jeden pozew, który nazwano od nazwiska jednego z pozywających Polskę „Adam Cichopek i inni przeciwko Polsce". Wśród skarżących są nazwiska nie tylko funkcjonariuszy SB z czasów PRL, ale również i tych, którzy po 1990 r. znaleźli się w nowym Urzędzie Ochrony Państwa (Gromosława Czempińskiego, Jana Lesiaka, Henryka Jasika).

Więcej: Weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej

Rzeczpospolita – Skromna pomoc USA dla syryjskich powstańców - Dostawy broni dla rebeliantów w Syrii, ale bez strefy zakazu lotów nad tym krajem – po miesiącach debat prezydent Barack Obama podjął decyzję o wsparciu opozycji walczącej z reżimem Asada - relacjonuje Tomasz Deptuła.  Bezpośrednim pretekstem do zmiany amerykańskiego stanowiska w sprawie Syrii było zdobycie przez wywiad ostatecznych dowodów na to, że reżim prezydenta Baszara Asada użył przeciwko siłom opozycji i ludności cywilnej broni chemicznej. O istnieniu dowodów na temat przekroczenia przez Damaszek „czerwonej linii", za jaką uznano użycie broni masowego rażenia, poinformował także Paryż i Londyn. Dla Białego Domu ustalenia w tej sprawie stanowią punkt zwrotny. Według Departamentu Stanu USA użycie broni chemicznej stawia więc pod znakiem zapytania możliwość znalezienia dyplomatycznego rozwiązania dla Syrii.

Więcej: Nie będzie strefy zakazu lotów nad Syrią. Powodem sprzeciw Rosji?

Do Rzeczy – Totalna inwigilacja - Tadeusz Zachurski: Amerykańskie służby specjalne za pomocą firm telekomunikacyjnych i takich gigantów jak Microsoft, Google, Apple, Facebook czy Skype kontrolują miliony rozmów telefonicznych, e-maili, czatów, plików wideo etc. (…) Administracja Obamy w zabiegach zmierzających do ukarania Snowdena może liczyć na poparcie wielu Amerykanów. Jak wskazuje sondaż przeprowadzony przez prestiżowy Pew Research, większość mieszkańców USA bardziej ceni sobie bowiem bezpieczeństwo niż prywatność. 62 proc. pytanych uważa, że ważniejsze jest prowadzenie dochodzenia w sprawie potencjalnych ataków terrorystycznych, nawet jeśli oznacza to ingerencję władz w ich prywatność. Odmiennego zdania jest 34 proc. ankietowanych. Niemal identycznie odpowiadali Amerykanie w roku 2006 – wówczas bezpieczeństwo ceniło bardziej 65 proc. badanych, a wolność osobistą – 32 proc.

Więcej: USA: szef wywiadu elektronicznego broni PRISM „Programy inwigilacji zapobiegły wielu zamachom”

Sieci – Dlaczego Donald Tusk nie ma szans - Centralnej funkcji w Brukseli nigdy nie sprawował polityk bez przygotowania ekonomicznego. UE chce po raz pierwszy rządów kobiety. Prawdopodobnie czas na Dalię Grybauskaite z Litwy - przekonuje Grzegorz Kostrzewa - Zorbas (…) Kobiet nie było dotąd na samym szczycie władzy UE. Dwa razy panie przewodniczyły Parlamentowi Europejskiemu. Teraz kobieta jest wysokim przedstawicielem Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Ale stanowiska w europarlamencie i eurodyplomacji to nie sam szczyt. Najwięcej władzy ma Komisja Europejska, najwięcej prestiżu – Rada Europejska. Rośnie w Unii wola historycznego przełomu, a Dalia Grybauskaite to kandydatka zdolna uzyskać szerokie i różnorodne poparcie. Jest promowana m.in. przez wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, Viviane Reding, najczęściej dotąd wspominaną kandydatkę na pełną przewodniczącą. Kandydatura Reding ma nikłe szanse przez brak wykształcenia i doświadczenia ekonomicznego oraz obywatelstwo Luksemburga – trudno, aby ten bardzo mały kraj miał trzeciego w historii przewodniczącego Komisji Europejskiej, podczas gdy potężne Niemcy i Wielka Brytania miały po jednym, wpływowe Francja i Włochy – po dwóch, a większość państw członkowskich – żadnego. Z tych wszystkich powodów prezydent Grybauskaite prawdopodobnie stała się już najmocniejszym kandydatem na przewodniczącą albo Komisji po Jose Manuelu Bar roso, albo Rady Europejskiej po Hermanie Van Rompuyu.

Więcej: Polska zamraża atom. Razem z bałtyckimi partnerami powróci do projektu elektrowni na Litwie?

Gazeta Wyborcza – Czeski premier jednak pękł - Wielki skandal korupcyjny, który zatrząsł sceną polityczną, zmienia się w historię miłosną. To jednak wystarczyło, by wyrzucić z siodła premiera Petra Neczasa - pisze  Lubosz Palata (…) Czeski parlament można rozwiązać tylko bezwzględną większością głosów. A skoro posłowie Top 09 zapowiadają, że będą bronić koalicji, to nie da się zebrać wystarczającej ich liczby. Schwarzenberg wypomniał też, że policja gra słabszymi kartami, niż wskazywałaby czwartkowa olbrzymia akcja z udziałem setek policjantów, którzy wyciągali polityków z łóżek. – Tego nie da się zaakceptować – oświadczył minister. Najpoważniejszy, ale na razie najmniej jasny wątek w śledztwie to działania przedsiębiorców i lobbystów, którzy wyprowadzali miliardy koron z państwowych firm, takich jak np. Lasy Pańs twowe. Policja i prokuratura nie mają tu w ręku wiele, skoro najsłynniejsi lobbyści kraju- Ivo Ritting, Tomaś Hrdliczka i Roman Janouśek – nie zostali nawet zatrzymani. W ich domach przeprowadzono jedynie rewizje. Kolejny wątek to „nagrody" dla trzech byłych posłów rządzącej partii ODS – Petra Tluchocza, Iva-na Fuksy i Marka Snąjdra. Za to, że oddali swoje mandaty i tym samym pozwolili na przyjęcie nieakceptowanego przez nich tegorocznego budżetu, dostali świetnie płatne stanowiska w administracji państwowej.

Więcej: Afera korupcyjna w czeskim rządzie

Dziennik Gazeta Prawna – Wojskowy poczeka na nowe uprawnienia - Rodzice dzieci ubezpieczonych w ZUS już cieszą się z możliwości dłuższej opieki nad potomkami urodzonymi w tym roku. Na takie rozwiązanie wciąż nie mogą liczyć ojcowie służący w armii pisze Bożena Wiktorowska. A to wszystko za sprawą tego, że dotychczasowe rozwiązania nie przewidywały przyznawania żołni erzom zawodowym urlopu ojcowskiego. Ale wkrótce to się może zmienić. W Sejmie trwają bowiem prace nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, które mają wprowadzić dla nich nowe uprawnienia. Urlop ojcowski wojskowym będzie przyznawany na podstawie przepisów, jakie obowiązują w przypadku innych pracowników (czyli kodeksu pracy). Na takich samych zasadach jak w cywilu będzie także przyznawany urlop macierzyński. Korzystne rozwiązania zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kiedy to się jednak stanie, trudno w tej chwili przesądzać.

(JG)
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama