Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z szefem BBN; Amerykańskie bazy wojskowe w Polsce coraz bardziej realne?; Były szef MON na konferencji w Rydze; Fala imigrantów z Syrii narzędziem politycznym Erdogana; Analiza działań wojennych w Syrii
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Łukasz Warzecha, Do Rzeczy, „Obrona to także sojusze”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „Nasze stanowisko, co do zasadności oparcia potencjału morskiego na większych jednostkach, takich jak fregaty, pozostaje niezmienne. Mówimy o całościowej wizji sił zbrojnych. Modne jest dzisiaj w niektórych kręgach hasło „autonomia strategiczna". Oczywiście powinniśmy dążyć do tego, żeby być zdolnym do prowadzenia jak najbardziej samodzielnych działań, ale musimy rozumieć, że prawdziwą autonomię strategiczną mają tylko państwa posiadające broń nuklearną, a do tego wystarczająco duże terytorium i dość ludności, żeby przetrwać pierwszy atak.”
Wojciech Rogacin, Polska The Times, „Fort Trump w Polsce może powstać nawet za kilka lat”: Amerykańskie bazy w Polsce coraz bardziej realne? „Stała baza wojsk amerykańskich w Polsce może powstać już w ciągu kilku najbliższych lat. Pozytywna decyzja ma zapaść jeszcze w obecnej kadencji Donalda Trumpa czyli do 2O2O r. Zabiega o to sam prezydent Stanów Zjednoczonych, inicjatywę - nad którą już pracuje Senat i Pentagon - popierają też amerykańscy kongresmeni z obu stron - powiedział nam Corey Lewandowski, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa.”
Olga Alehno, Gazeta Polska Codziennie, „Polska - wielki nieobecny”: 28 września rozpoczęła się Konferencja Ryska (The Riga Conference) w której uczestniczył polski przedstawiciel - Antoni Macierewicz. Tematami konferencji między innymi była agresywna dzielność Rosji w państwach bałtyckich. „W tym roku po raz pierwszy po czteroletniej przerwie na prestiżowej corocznej ryskiej konferencji pojawił się przedstawiciel Polski - Antoni Macierewicz. Za kulisami wydarzenia zauważalna była obecność rosyjskiej liberalnej opozycji, wyczuwano też działanie miękkiej niemieckiej siły. Nas zaś powinna zaalarmować konstatacja, że Polska musi zająć ważniejsze miejsce w regionie, inaczej straci więcej, niż jej się wydaje.”
Jakub Mielnik, Wprost, „Zaproszenie nie do odrzucenia”: Czy Putin z Erdoganem wykorzystują groźbę nowej fali migracji z Syrii, żeby zachęcić Europę do wykonania kolejnego kroku w kierunku Iranu? „Turcja i Rosja wciągają Europę do antyamerykańskiej gry na Bliskim Wschodzie. Groźba uruchomienia nowej fali migracji z Syrii okazuje się bardzo skuteczna. [...] Jednak Erdogan szybko uświadomił Berlinowi, że ewentualny kryzys gospodarzy może zmusić go do wypowiedzenia umowy o powstrzymywaniu nielegalnej imigracji do Europy, za którą Niemcy płacą mu miliardy euro. By wzmocnić swoją pozycję w targach z Berlinem, Erdogan dogadał się też z Putinem, który pociąga za sznurki wojny w Syrii, generującej kolejne fale uciekinierów.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Zły czas na zmiany dowodzenia wojskiem”: Felieton na temat zmian w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. „[…] zwiększanie obecności wojsk sojuszniczych w Polsce nie powinno być tylko celem działania polityków, ale też wojskowych dyplomatów bliskich sztabowi. Nie można zapominać, że zmiany są opóźnione, wprowadzone po kilkuletniej dyskusji i sporach w obozie władzy - pomiędzy MON i prezydenckim BBN.”
Krzysztof Podgórski, Dziennik Trybuna, „Trzy lata w Syrii”: Analiza działań militarnych w Syrii. „Skuteczność, nieszablonowość zastosowanych przez Rosjan metod walki w Syrii wywołuje ze strony komentatorów krajów zachodnich - w tym wojskowych - wściekłość tracącą obsesją, nie licującą z profesjonalizmem. Dlaczego? Otóż Rosjanie do perfekcji rozpracowali, przyswoili i rozwinęli metody prowadzenia wojny dotychczas stosowane przez Stany Zjednoczone i tzw. kraje zachodnie, głównie NATO, w ostatnich trzech dekadach.”
Super Express, „Terroryści w centrum handlowym”: W centrum handlowym Fort Wola przy Połczyńskiej odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne. „Policjanci z CBŚP wspólnie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ratownictwo sprawdzali, czy są przy gotowani na taki atak w Warszawie. - Tylko podczas takich ćwiczeń wyrabia się w ratownikach i żołnierzach odpowiednie reakcje. Żadna teoria tego nie zastąpi”
Jan
Dlaczego nie ma nic o impasie negocjacji Australii z Naval Group w/s okrętów podwodnych?