Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Tureckie F-16 wesprą Hiszpanię w misji Baltic Air Policing; Kolejni terytorialsi 16 DBOT; Abramsy wzmocnią bezpieczeństwo Polski

Czołg Abrams w wariancie M1A2 SEP V2. Saudyjczycy dysponują maszynami w wersji M1A2S. Fot. US Army
Czołg Abrams w wariancie M1A2 SEP V2. Saudyjczycy dysponują maszynami w wersji M1A2S. Fot. US Army

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Tureckie myśliwce w Malborku”: Turcja wesprze Hiszpanię w ochronie nieba krajów bałtyckich. „W tym miesiącu w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego (22 BLT) w Malborku wylądowały cztery myśliwce F-16 należące do sił powietrznych Turcji. Obecność w polskiej bazie samolotów z Turcji wynika z realizowanej misji Nato Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie i ochrona przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Tureckie myśliwce będą stacjonować w Malborku do polowy września [...] Trzej sojusznicy z południa, Hiszpania, Włochy i Turcja, wspierają NATO-wskie Baltic Air Policing realizowane na północy, demonstrując spójność i solidarność sojuszu - poinformowało NATO Allied Air Command. Warto zauważyć, że jest to pierwsza od 15 lat rotacja kontyngentu tureckiego zaangażowanego w misję Baltic Air Policing. Poprzednia odbyła się w marcu 2006 r. Wtedy to strona turecka oddelegowała kilka myśliwców F-16 operujących z litewskiej bazy Szawle.”


Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Powiększa się formacja terytorialsów”: Głogów to kolejne miasto na mapie Dolnego Śląska, gdzie powstaje nowy batalion lekkiej piechoty WOT. „Kolejnych 100 żołnierzy zasiliło szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość ślubowania odbyła się 18 lipca na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie, gdzie formowany jest kolejny dolnośląski batalion lekkiej piechoty.[...] To już dziewiąta przysięga przygotowana przez dowództwo 16 DBOT. W wydarzeniu udział wzięli żołnierze walczący o nasz kraj i naszą wolność, a wśród nich kpt. rez. Stanisław Wołczaski ps. Kazimierz, 91-letni powstaniec warszawski. Przysięgę w Głogowie złożyło 100 żołnierzy, wśród których mundur założyło 25 kobiet. Liczba chętnych, którzy pragną wstąpić do Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest coraz większa. Najczęściej są to młodzi ludzie, którzy pragną właśnie w wojsku realizować swoje cele, szkolić się, podnosić kwalifikacje i spełniać marzenia.”


Hans Binnendijk, Rzeczpospolita, „Duże wzmocnienie NATO”: Ekspert think thanku Atlantic Council na temat deklaracji resortu obrony narodowej o zakupie czołgów Abrams. „Niedawna decyzja polskiego rządu o zakupie 250 czołgów Abrams M1A2 SEPV3 od Stanów Zjednoczonych znacząco przyczyni się do wzmocnienia potencjału odstraszania w ramach NATO i bezpieczeństwa Polski. Istnieje kilka fundamentalnych powodów, które uzasadniają tę mądrą decyzję. [...] Zakup najlepszego dostępnego czołgu jest niezbędny do wzmocnienia polskiego wojska i utrzymania silnej pozycji w regionie. Kilkadziesiąt lat temu jeździłem czołgiem M1 i była to niezwykła broń. Do dziś zaletami czołgu pozostają: niska sylwetka, wszechstronny pancerz ochronny, szybkość, mobilność, stabilność i bardzo celny system kierowania ogniem.”


Reklama

Komentarze

    Reklama