Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Strategiczne bombowce nad Morzem Południowochińskim; Analiza potencjału militarnego Austrii, Czech i Węgier; Relacja z debaty na temat przemysłu zbrojeniowego
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maria Kruczkowska, Gazeta Wyborcza, „Chińskie bombowce na Paracelach”: Pojawienie się chińskich bombowców strategicznych H-6K na wyspach Morza Południowochińskiego grozi wzrostem napięcia w regionie. „Dla Pekinu zdobycie kontroli nad Morzem Południowochińskim to część ich globalnej strategii, chcą z niego wyprzeć Amerykanów. W tym celu modernizują marynarkę i militaryzują skaliste Paracele i Spratleje. W krótkim czasie wzniosły też „mur z piasku", czyli siedem sztucznych wysepek u wybrzeży Filipin. Na zdjęciach satelitarnych widać na nich baterie rakietowe, lotniska i hangary.[...] Eksperci wojskowi poświęcają zdarzeniu uwagę, bo to właśnie na Morzu Południowochińskim, przez które prowadzą kluczowe szlaki handlowe, rozstrzygnięcie znajdzie rywalizacja dwóch największych mocarstw świata.”
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Różnorodne pomysły strategiczne”: Analiza potencjału militarnego Austrii, Czech i Węgier. „Nie są niczym dziwnym dysproporcje w liczebności i uzbrojeniu armii w przypadku krajów o odmiennym potencjale ludnościowym. Jednak w wypadku państw, w których liczba obywateli znajduje się na podobnym poziomie, pojawiające się odmienności w sferze wojska mogą zaskakiwać. Zwłaszcza w przypadku Austrii, Czech i Węgier, które leżą w podobnym środowisku geostrategicznym, pomiędzy Rosją a Niemcami.”
Anna Nagel, Polska The Times, „Czego potrzebuje przemysł zbrojeniowy”: Relacja z debaty poświęconej przemysłowi zbrojeniowemu, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. „Zamówienia uzbrojenia u polskich producentów, wsparcie dla firm inwestujących w badania i rozwój oraz promocja rodzimych eksporterów - to podstawowe wyzwania dla modernizujących się polskich sił zbrojnych, ocenili uczestnicy panelu pt. „Polski przemysł obronny - inwestycje, konkurencja, bezpieczeństwo" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.”
dim
Akurat wynik tej, konkretnej rywalizacji, czyli na Morzu Południowochińskim, jest w 99,5 % przewidywalny. Czyli czyste fakty dokonujące się już i patrz prognozy gospodarcze. Bez zbędnych obu stronom, gorących wojen.