Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Nie podniesiono stopnia zagrożenia zamachami w Polsce; Uchodźcy na polskich granicach; Czy Polska będzie celem terrorystów?; Kamiński zapowiada audyt i reformę służb; Dni Młodzieży w Polsce prawdopodobnym celem?

Fot. Ministerstwo Obrony Francji
Fot. Ministerstwo Obrony Francji

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "Nasze służby działają": Służby zapewniają, że nie ma zagrożenia dla Polski jednakże przyznają, że jest wprowadzony stan pogotowia. Policja i Straż Graniczna znacznie bardziej obserwują granice. Monitorowani są też nie tylko islamscy radykaliści, ale również bojówki antymuzułmańskie, które mógłby wziąć odwet na muzułmanach mieszkających w naszym kraju. "Na stronie internetowej Centrum Antyterrorystycznego (CAT) ABW wymienione są cztery stopnie stanu zagrożenia Polski możliwymi zamachami. Po atakach w Paryżu służby nie wprowadziły nawet poziomu podstawowego ALFA."


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, "Terroryści forsują nasze granice": Codziennie przez nasze granice próbuje się dostać znaczna ilość imigrantów liczona w tysiącach. Polska wydała juz około pół tysiąca decyzji nie zezwalających na przekroczenie polskiej granicy. Straż Graniczna wzmacnia swoje struktury i usprawnia systemy informatyczne pozwalające na szybką identyfikacje ludzi i dokumentów.


JK, Super Express, "Polska będzie celem terrorystów": Eksperci wypowiadają sie na temat możliwości zamachu terrorystycznego w Polsce. Wypowiadają się między innymi Andrzej Mroczek z Collegium Civitas oraz gen. Roman Polko.  "Konflikt, który do tej pory mogliśmy obserwować na Bliskim Wschodzie, dał znać o sobie w Paryżu. Jest tylko kwestią czasu, aż dotrze do Polski. Słabość Unii Europejskiej, brak współpracy i brak pomysłu na rozwiązanie kwestii uchodźców, wśród których mogą znajdować się terroryści, może się dla nas źle skończyć - mówi w rozmowie z Super Expressem były szef GROM, gen. Roman Polko."


Agnieszka Niesłuchowska, Fakt, "Czy naprawdę nic nam nie grozi?": Rzecznicy poszczególnych służb oraz nowy rząd uspakaja nas, że nie ma żadnego zagrożenia dla Polski ze strony terrorystów. Jednakże te słowa dziwią po kampanii wyborczej, gdzie nowowybrany rząd przekonywał, że nasze służby są ślepe i głuche."Zaskakujące, że zapewnienia o bezpieczeństwie padają z ust tych samych polityków, którzy mówią, ze polskie służby specjalne są w rozsypce. Tych samych, które przekonują że nasz kraj nie jest gotowy na przyjęcie uchodźców! Zresztą przedstawiciele nowego rządu łączą temat zamachów z uchodźcami. W sobotę rano nowy minister ds. europejskich Konrad Szymański (45 l.) wykluczał przyjęcie uchodźców w ogóle. Kilka godzin później tłumaczył, że przyjmiemy ich jedynie z gwarancjami bezpieczeństwa."


Mariusz Kowalewski, Wprost, "Kto się boi Kamińskiego?": Mariusz Kamiński zapowiada szeroki audyt w służbach specjalnych oraz reformę. ABW ma zostać pozbawiona dotychczasowych uprawnień, za to CBA ma dostać ich więcej. Masowe odejścia najwyższych oficerów ze służb, jest zapewne skutkiem chęci otrzymania przywilei, które są uznaniowe przy składaniu raportów odejścia. Jedynie szef ABW - Dariusz Łuczak - nie skorzystał z tej możliwości i oddał się do dyspozycji nowego premiera.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Nie wyrwać służbom kłów, nie wykłuwać oczu": Wywiad z Krzysztofem Kulą -  byłym pułkownikiem z SKW. Rozmówca porusza tematy związane z terroryzmem oraz działaniami polskich służb specjalnych, w tym funkcjonowaniu systemów informatycznych, które odpowiadają za wymianę informacji.  


Dorota Łomicka, Gazeta Polska Codziennie, "Echa zamachów w Paryżu": Po faktach, które doszły po zamachach w Paryżu, że część zamachowców była uchodźcami, którzy dostali się do Europy przez grecką wyspę - rozbrzmiała ze zdwojoną siłą dyskusja o imigrantach. "Tragedia do której doszło we Francji, rozbudziła dyskusję na temat polityki imigracyjnej w Unii Europejskiej, a także w samej Polsce. - Nasze stanowisko było i jest ostrożne. My mówimy otwarcie: absolutnie nie jesteśmy w stanie przyjmować żadnych fal imigracyjnych - mówił Witold Waszczykowski, przyszły minister spraw zagranicznych. [...] Głównym warunkiem - zawsze to mówiliśmy - było, jest i będzie bezpieczeństwo."


Anita Czupryn, Polska - Dziennik Zachodni, "Jeżeli Europa zabezpieczy swoich granic, to przegra": Wywiad z byłym oficerem wywiadu - Aleksandrem Makowskim.  "W Polsce zastanawiamy się, czy zamachy terrorystyczne mogą dotyczyć też naszych miast? - Europa jest najłatwiejszym celem dla Państwa Islamskiego. Jakie będą wielkie wydarzenia w przyszłym roku? Mistrzostwa Europy we Francji, wizyta papieża i Światowe Dni Młodzieży w Polsce."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "To dopiero początek": Wywiad z byłym oficerem wywiadu francuskiego - prof. Alexandrem del Valle. "Pracowałem 20 lat temu dla wywiadu wojskowego i zrezygnowałem. Wyglądało to tak, ze byliśmy rzeczywiście bardzo dobrzy, mieliśmy świetny system, bardzo dobrą policję, a nasze tajne służby były doskonale poinformowane i przygotowane. Mówiliśmy wtedy: uważajcie, idą do nas fanatyczni salafici z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu. Co z tego skoro politycy nie chcieli tego słuchać. A wtedy przewidywaliśmy, ze rośnie pokolenie całkowicie niezintegrowane i wprowadzamy do naszego obozu wojowników radykalnego islamu. I tego też nikt nie chciał słuchać. Dziś system wywiadu też jest zapewne bardzo dobry, tylko nic z tego nie wynika." 

Reklama

Komentarze

    Reklama