Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Kaspersky Lab w polskiej administracji jest zagrożeniem?; W Helsinkach otwarto Hybrid CoE; HSW o nowym Borsuku; ŻW bada przeszłość urzędniczki zatrudnionej w wojsku; NATO przeciwne siłowym rozwiązaniom w konflikcie z Koreą
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Rosyjski antywirus nadal hula w polskiej administracji”: Po skandalu z rosyjskim oprogramowaniem w rządowych agendach odpowiadających za bezpieczeństwo w USA, należy przyjrzeć się polskiej administracji. Okazuje się, że antywirus produkcji Kaspersky Lab jest powszechnie stosowany również w naszych jednostkach administracyjnych. „Skandal wokół oprogramowania antywirusowego od firmy Kaspersky narasta, jak wiele naszych urzędów z niego korzysta? Czy nadal będą to robić? Nie wiadomo.”
Michał Szułdrzyński, Rzeczpospolita, „Finowie będą koordynować walkę z zagrożeniami hybrydowymi”: Polska oraz 11 innych krajów europejskich zostały współzałożycielami nowej jednostki organizacyjnej NATO. Centrum będzie prowadzić działania analityczne, których celem będzie ustalenie miejsc i dziedzin najbardziej narażonych na zagrożenia atakiem hybrydowym. Hybrid CoE ma również wygenerować możliwości odpowiedzi na te zagrożenia. „W Helsinkach otwarto Europejskie Centrum Doskonalenia w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych (Hybrid CoE).”
Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Z Borsukiem na podbój świata”: Podczas tegorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach, Huta Stalowa Wola zaprezentowała nowy model Borsuka. Dzięki temu produktowi, zakład stanie się liderem wśród producentów sprzętu artyleryjskiego oraz centrum produkcji pancernej dla potrzeb Sił Zbrojnych. „Zaprezentowany model borsuka został wykonany z przewidzianej dla tego pojazdu stali pancernej i wyposażony w zawieszenie hydropneumatyczne. Nowy wóz ma być podstawowym elementem wyposażenia przyszłych modułów batalionowych. Borsuk będzie odpowiadał wymaganym przez współczesne pole walki parametrom taktyczno-technicznym, a jego budowa będzie oparta na nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. BWP wykazuje wysoką mobilność, ma możliwość pokonywania przeszkód wodnych oraz zdolność do działań w różnorodnych warunkach terenowych i klimatycznych, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej.”
Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Sekszdjęcia, urzędniczka i żandarmi”: Skandal w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Żandarmeria Wojskowa bada przeszłość urzędniczki, która została najprawdopodobniej zatrudniona na podstawie sfałszowanych dokumentów. „Żandarmeria Wojskowa sprawdza, czy doszło do próby infiltracji MON przez „środowiska zewnętrzne". Sprawa budzi wiele pytań - m.in. o rolę, jaką odegrał w niej znany oficer.”
Dziennik Trybuna, „NATO stawia się”: Sekretarz Generalny NATO nie popiera rozwiązania siłowego w konflikcie z Koreą Północną, które zaproponował prezydent USA – Donald Trump. „Pierwszy raz w historii Sojusz Północnoatlantycki nie popiera projektów wojennych Stanów Zjednoczonych. [...] Zapytany przez dziennikarzy o retorykę wojenną prezydenta Donalda Trumpa i jego generałów, Stoltenberg odpowiedział, że użycie siły przeciw KRLD grozi „katastrofą". - Stany Zjednoczone mają prawo się bronić, jak też bronić swoich sojuszników, lecz jednocześnie jestem pewien, że nikt nie chce rozwiązania militarnego - oznajmił.”
Juliusz Sabak w programie "Studio Wschód" o rosyjskich doniesieniach na temat obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce: „[Rosjanom chodzi] jak zwykle o mocną dezinformację i upraszczanie komunikatu, bo w tej informacji, którą przed chwilą usłyszeliśmy, zabrakło taki drobnych a znaczących szczegółów, jak to, że 2. brygada dociera w tej chwili do Polski w ramach rotacji - czyli zastępuje jednostki, które były tutaj dotychczas ze względu na to, że nie mamy w Polsce stałej obecności wojsk amerykańskich, tylko obecność rotacyjną. W związku z tym rzeczywiście sprzęt zostaje, żołnierze się zmieniają i faktycznie w przyszłości w Polsce będzie baza ze sprzętem i amunicją amerykańską, ale to dopiero w przyszłości, ona dopiero jest tworzona (...). Częściowo posługując się prawdą, Rosjanie rozgrywają swoje interesy wewnętrzne”. Źródło: TVP Info
gość
Nowy Borsuk i tu cytat. oraz zdolność do działań w różnorodnych warunkach terenowych i klimatycznych... Przepraszam ale kiedy sprzęt ten był testowany w warunkach pustynnych i arktycznych ?
d.
HSW jest światowym liderem w planowaniu produkcji "Borsuka". Posiadają jeden i prawie wybudowany już egzemplarz i plany produkcyjne, na za kilka lat, budowy aż po 50 sztuk rocznie. Przy zapotrzebowaniu WP "na przedwczoraj" mocnych kilkuset sztuk. Czyli faktycznie pora już na fanfary i o sukcesie eksportowym ! Bo jak nie teraz, to kiedy ?