Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Jakie będą skutki nowej zimnej wojny?; Macedonia podpisze traktat akcesyjny z NATO; Kolejne wątki afery korupcyjnej w MON; WOT szkoli klasy mundurowe; Kontrowersje wokół broni nuklearnej w Polsce
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Powrót do zimnej wojny, Europę ścina mróz”: Prezydent Rosji poinformował w sobotę, że Rosja zawiesiła udział w traktacie INF. Jednak pierwszy wycofał się z niego Donald Trump. Czy przez USA, czeka Europę kolejna zimna wojna? „Według Pentagonu Moskwa weszła w posiadanie nowych pocisków średniego zasięgu. - Amerykańscy partnerzy oświadczyli, że zawieszają swój udział w umowie. [...] Teraz dzięki Trumpowi Rosja znów namiesza w Europie.”
Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, „Rosja i USA na rakietowej ścieżce”: USA i Rosja wróciły do zimnej wojny wycofując się z traktatu INF. Świadczą o tym budżety militarne obu państw, które znacząco wzrosły. „Wszystko wskazuje na to, że i Rosja, i USA już wróciły do produkcji rakiet, których wyrzekły się przed laty. Teatralne gesty Moskwy i Waszyngtonu stanowią tylko zasłonę dymną, za którą rozpędza się wyścig zbrojeń. [...] O tym, że Amerykanie będą się wycofywać z układu INF na Kremlu, wiedziano od dawna. Przecież Donald Trump jednoznacznie zapowiedział to w swoim programie wyborczym, twierdząc, że INF jest szkodliwy dla Ameryki.”
Aleksandra Słabisz, Rzeczpospolita, „Początek nowego wyścigu zbrojeń”: Odejście od traktatu INF będzie bardzo kosztowne zarówno dla USA jak i Rosji. „Jedno jest pewne: jeżeli rozpocznie się nowy wyścig zbrojeń, to będzie on bardzo kosztowny. Kongresowe Biuro Budżetowe w styczniu obliczyło, że Ameryka potrzebować będzie w następnych dziesięciu latach 494 miliardów dolarów na modernizację broni nuklearnej - 94 miliardy więcej niż szacowało dwa lata temu. W ciągu następnych 30 lat USA mogą wydać nawet 1,2 biliona dolarów.”
Dziennik Trybuna, „NATO rośnie”: Parlament Macedonii przegłosował poprawkę do konstytucji, która zakłada zmianę nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej, której domagała się Grecja. Był to warunek umożliwienia Macedonii wejścia do Unii Europejskiej i NATO. „W środę w Brukseli przedstawiciele 29 krajów członkowskich NATO podpiszą z Macedonią Północną traktat akcesyjny. W uroczystości będzie uczestniczył macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrow.”
Anna Gielewska, Wprost, „Cios w serce Macierewicza”: Dziennikarze docierają do kolejnych wątków afery korupcyjnej z udziałem byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej, członków zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz wykładowcy Akademii Sztuki Wojennej. „Dziennikarze ujawniają cennik doradztwa strategicznego obejmującego m.in. spotkania z politykami. Oferta została przygotowana dla firmy produkującej samopodgrzewające się puszki, której właściciel chciał je sprzedawać służbom mundurowym. Oferta <<mapy drogowej sprzedaży produktu>> obejmuje np. <<prowadzenie dialogu na poziomie rządowym (MON, MSWiA), parlamentarnym (posłowie i senatorowie z Komisji Obrony Narodowej oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych) i administracji wojskowej>>. Koszt: 45-55 tys. netto miesięcznie przy stałej umowie, ewentualnie cena od 5 do 30 tys. zł za spotkanie z ważnym politykiem <<w zależności od pozycji i znaczenia danej osoby>>.”
Edward Lucas, Fakt, „Spory o broń nuklearną groźniejsze od niej samej”: Felieton starszego wiceprezesa Center For European Policy Analysis. „Powinniśmy też skupić się na tym, w czym Rosja ma przewagę - czyli na jej niemilitarnym arsenale. Chodzi o zdolność do przeprowadzania cyberataków, propagandę, brudne pieniądze, wykorzystanie eksportu energii, działalność wywrotową - i prowadzenie gry typu dziel i rządź. Spory o broń nuklearną mogą być groźniejsze dla naszego bezpieczeństwa niż sama broń.”
Gazeta Polska Codziennie, „Łódzcy terytorialsi szkolą klasy mundurowe”: Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkali się z uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łowiczu. „Zorganizowali zajęcia teoretyczne z prezentacją wyposażenia wojskowego w ramach realizowanego programu dla klas mundurowych MON. Podczas spotkania prowadzący zapoznali uczniów ze specyfiką piątego rodzaju sił zbrojnych - misją i zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strukturą WOT w województwie łódzkim.”
Tomasz Dereszyński, Polska The Times, „Coraz goręcej na linii USA-Rosja. Polska jest na pierwszej linii ognia”: Jakie będą konsekwencje wycofania się USA i Rosji z traktatu INF? „Podczas sobotniego spotkania z ministrami spraw zagranicznych i obrony prezydent Władimir Putin zapowiedział, że rozpoczną się prace nad stworzeniem nowej broni. Z drugiej strony dodał, że Moskwa nie zostanie wciągnięta w kosztowny wyścig zbrojeń i nie użyje rakiet krótkiego i średniego zasięgu jako pierwsza, chyba że w odpowiedzi na rozmieszczenie w Europie broni amerykańskiej.”
pga
A to dopiero Putin-kłamczuszek, ale i Putin-łaskawca. Rosjanie dopiero rozpoczną prace nad nową bronią. Dobre sobie. Ale i łaskawie nie użyją rakiet jako pierwsi, chyba że... nie, nie kiedy zostaną zaatakowani, nic z tych rzeczy. Nie użyją jako pierwsi, dopóki Amerykanie nie rozmieszczą rakiet w Europie. Rosjanie już rozmieścili i w razie potrzeby mogą zagrozić całej Europie - rzeczywiście, przykro byłoby utracić taką przewagę strategiczną. Ale jest i wątek optymistyczny - Moskwa nie zostanie wciągnięta w wyścig zbrojeń? Pewnie że nie, bo już została. A nie takie chyba były kalkulacje Moskwy...