Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Fordy Ranger zastąpią wysłużone honkery; Gen. Andrzejczak zostanie przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO?

Fot. M. Dura/D24
Fot. M. Dura/D24

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Fordy rangery trafią do Wojska Polskiego”: Ford ranger XLT jest samochodem posiadającym niemal identyczną specyfikację techniczną jak Nissan Navara. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2020-2022 - informuje w komunikacie prasowym Ministerstwo Obrony Narodowej. „485 pojazdów Ford Ranger XTL trafi już wkrótce na wyposażenie Wojska Polskiego. Umowa przewiduje także zakup dodatkowych 163 sztuk w ramach prawa opcji. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało aneks do umowy na zakup samochodów terenowych. MON zdecydowało się na zakup forda rangera, ponieważ ze względu na pandemię koronawirusa zamknięto fabrykę, która miała wyprodukować wcześniej zamówione nissany navara.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Gra o pierwszego żołnierza NATO”: Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak - rekomenduje szefa Sztabu Generalnego do jednego z najwyższych stanowisk w NATO. Generał Rajmund Andrzejczak miałby przejąć stanowisko przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO. „Przewodniczący KW NATO jest wybierany przez szefów obrony państw członkowskich sojuszu na trzyletnią kadencję. Wybory odbędą się we wrześniu, ale stanowisko obejmie on najpewniej w lipcu 2021 roku, wtedy kończy się trzyletnia kadencja brytyjskiego generała Stuarta Peacha. Przewodniczący przedstawia wypracowane przez Komitet Wojskowy opinie i wnioski m.in. sekretarzowi generalnemu NATO, Radzie Północnoatlantyckiej.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. pomidor

    Czy wszystkie wersje specjalistyczne zabudowane na Honkerach będą przenoszone na Rangera?

  2. Sasza

    No to jeszcze pozostaje pytanie o koszty eksploatacji Fordów. Wszak na ulicach wiele ich nie ma. Jakiś tego powód musi być.

Reklama