Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Ciąg dalszy afery korupcyjnej w wojsku; Rosja obawia się powrotu Talibów do władzy w Afganistanie; Nowa strategia bezpieczeństwa Rosji; Chińskie głowice jądrowe; Kraby i Poprady wzmocnią polskie wojsko

Fot. R. Surdacki/D24
Fot. R. Surdacki/D24

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Cezary Gmyz, Piotr Gociek, Do Rzeczy, „Dwaj panowie G”: Nastąpi ciąg dalszy afery korupcyjnej w wojsku? „Kolejnym resortem, który czeka wstrząs, jest obrona narodowa. Nie oznacza to jednak zmiany ministra. Chodzi o to, że niedawno prokuratura zatrzymała, a sąd aresztował pewnego pułkownika z Krakowa. Postawiono mu zarzuty korupcyjne. W miarę postępu śledztwa okazuje się, że korupcja sięga wyżej i dotyczy generałów. Błaszczak zapowiedział, że cackać się z łapówkarzami nie zamierza. Będzie więc bolało.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Afganistan i lęk Rosji”: Rosja obawia się powrotu Talibów do władzy w Afganistanie. „Tymczasem Talibowie przejmują jeden powiat kraju po drugim, a na północy Afganistanu walki trwają już zaledwie 70 kilometrów od największej zagranicznej rosyjskiej bazy wojskowej w tadżyckiej Kurgonteppie. [...] W czwartek sytuację omawiano na forum Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB, sojusz militarny Rosji, Białorusi, Armenii, Kazachstanu, Kirgizji i Tadżykistanu). Z kolei szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow alarmował, że w północnych częściach Afganistanu aktywizują się terroryści z tzw. Państwa Islamskiego.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Umacniając mury oblężonej twierdzy”: Nowa strategia bezpieczeństwa Rosji. „Prezydent Putin podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, według której krajowi zagraża wszystko dookoła, łącznie z <<westemizacją kultury>>. [...] Czytając ją, trafia się do świata średniowiecznej teokracji, która odgradza się murami twierdzy od wymyślonych przez siebie zagrożeń - uważa ekspert Andriej Kolesnikow z moskiewskiego Centrum Carnegie. [...] W nieprzyjaznym świecie Kreml ma (a przynajmniej tak sądzi) <<strategicznych partnerów>> - to Chiny i Indie. Ale chce też <<wspierać rodaków poza granicami>> oraz <<umacniać braterskie więzi między narodami rosyjskim, białoruskim i ukraińskim>>.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Nuklearna ofensywa Pekinu”: Broń jądrowa stanowi część tzw. triady odstraszania nuklearnego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, która jest systematycznie powiększana. „Chiny budują sieć ok. 120 silosów nuklearnych na pustyni w prowincji Gansu we wschodniej części kraju. Równocześnie Pekin systematycznie powiększa arsenał nuklearny, dzięki czemu dysponuje już 350 głowicami jądrowymi. [...] Na opublikowanych zdjęciach satelitarnych widać m.in. bazy wojskowe i sieć silosów nuklearnych oddalonych od siebie o ok. 3 km, mieszczących się w prowincji Gansu. Podobne instalacje wojskowe zlokalizowane są już m.in. w regionie Mongolii Wewnętrznej. Zaniepokojenie opublikowanymi zdjęciami wyraziły w weekend władze Stanów Zjednoczonych. Infrastruktura wojskowa w Gansu w przyszłości będzie w stanie pomieścić międzykontynentalne pociski balistyczne DF-41. Mogą one przenosić do 10 głowic jądrowych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kraby i Poprady dla polskich żołnierzy”: Armatohaubice Krab, wozy dowodzenia, a także wozy amunicyjne trafiły do 23 Śląskiego Pułku Artylerii im. gen. Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego, który podporządkowany jest 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. „Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało kilka dni temu o dostawach nowego sprzętu wojskowego. W ramach wzmocnienia Sił Zbrojnych RP 20 Brygada Zmechanizowana otrzymała trzy przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad, zaś 23 Śląski Pułk Artylerii został wzmocniony o osiem samobieżnych haubic Krab, a także trzy wozy dowodzenia i dwa amunicyjne. [...] Trzy zestawy SPZR Poprad trafiły do wyposażenia dywizjonu przeciwlotniczego stanowiącego część 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Polnego Litewskiego Wincentego Gosiewskiego (20 BZ) wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka (16 DZ). Poprady służą również 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, a także 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej.”


Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Głogów na mapie polskiej obronności”: Rozpoczął się proces formowania 162. Batalionu Lekkiej Piechoty 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Dolnośląska brygada WOT rośnie w siłę, na co dowodem jest utworzenie drugiego batalionu lekkiej piechoty. Batalion powstaje w Głogowie - szóstym pod względem liczby mieszkańców mieście województwa dolnośląskiego. - Stałym miejscem dyslokacji pododdziału jest kompleks koszarowy przy ul. Wojska Polskiego 58. Rejonem, za który odpowiadać będzie 162. Batalion Lekkiej Piechoty, są powiaty województwa dolnośląskiego: głogowski, legnicki, polkowicki, górowski, lubiński, zgorzelecki i bolesławiecki. Na ich terenie mieszka ponad 250 tyś. obywateli - zaznacza kpt. Renata Mycio, oficer prasowa 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.”


Reklama

Komentarze

    Reklama