Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Amerykanie omyłkowo zbombardowali siły Asada; Atak na indyjskich żołnierzy w Kaszmirze; Cyberzagrożenia szansą dla Polski; DCNS pobił dotychczasowego lidera TKMS w produkcji okrętów podwodnych; Wybuch na Manhattanie

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza, "Pomyłkowy nalot na Asada": Wojska USA dokonały nalotu na rządowe siły w Syrii. 62 żołnierzy zginęło, a blisko 100 zostało rannych. Zniszczone zostały trzy czołgi i trzy transportery."[...] - Jeśli ustalimy, że rzeczywiście uderzyliśmy w syryjski personel wojskowy, to nie było to naszym zamiarem i oczywiście ubolewamy, że doszło do ofiar śmiertelnych - powiedziała ambasador USA przy ONZ Samantha Power po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w niedzielę. Radę zwołano na wniosek Rosji, co Waszyngton uznał za krok cyniczny i pełen hipokryzji, bo Moskwa nie oburzała się na zabijanie cywilów w Syrii przez wojska rządowe."


AŁ, Rzeczpospolita: "17 indyjskich żołnierzy zginęło w ataku na bazę wojskową w Uri w Kaszmirze. Nieznani napastnicy przed świtem ostrzelali namioty, w których spali członkowie świeżo przybyłych oddziałów. Władze twierdzą, że zginęło również czterech atakujących. Kaszmir podzielony między Indie i Pakistan od 60 lat jest widownią starć. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy sytuacja gwałtownie się zaostrzyła po zabiciu przez indyjskich żołnierzy jednego ze znanych dowódców miejscowych separatystów."


Joanna Świątkowska, Wprost, "Przekuć cyberzagrożenie w szansę": Jednym z najbardziej zagrożonych cyberatakami krajów jest Polska, co można wykorzystać aby nasz kraj stał się liderem cyberbezpieczeństwa. "Atak militarny na członka NATO byłby niezwykle ryzykowny. Bardziej bezpieczną dla agresora, a jednocześnie przynoszącą oczekiwany skutek metodą wpływu, byłyby działania hybrydowe. W Polsce trudniej byłoby jednak powielić scenariusz ukraińskiej wojny hybrydowej, choćby z uwagi na niższy odsetek mniejszości narodowych w naszym społeczeństwie. Warunki te nie sprzyjają zastosowaniu znanej już strategii zielonych ludzików. Dlatego ewentualna wojna hybrydowa przeciwko Polsce najpewniej przyjęłaby zmodyfikowaną postać, z przesunięciem środka ciężkości na działania w cyberprzestrzeni."


Konrad Wysocki, "Okręty podwodne zatopiły niemieckiego giganta": Zwycięstwo francuskiej stoczni DCNS w australijskim przetargu na okręty podwodne, zniszczyło pozycję światowego lidera ThyssenKrupp Marine Systems. "Przegrana w wartym 30 mld euro przetargu na dostawę okrętów podwodnych dla sił zbrojnych Australii, coraz częściej pojawiające się oskarżenia o korupcję, wreszcie zawirowania w zarządzie przedsiębiorstwa, włącznie z dymisją wieloletniego prezesa Hansa Christopha Atzpodiena - nad niemieckim holdingiem ThyssenKrupp Marinę Systems (TKMS) zbierają się coraz ciemniejsze chmury."


PAP, Nasz Dziennik, "Bomba na Manhattanie": Tajemnicze wybuchy w Stanach Zjednoczonych. Władze amerykańskie zaprzeczają, aby były one aktem terrorystycznym. "Co najmniej 29 osób zostało rannych w eksplozji w Nowym Jorku. Wybuch nastąpił w sobotę wieczorem (czasu lokalnego) w Nowym Jorku.[...]  Podczas akcji przeszukiwania miejsca eksplozji na Manhattanie natrafiono prawdopodobnie na drugi ładunek wybuchowy. Na miejsce eksplozji przyjechali funkcjonariusze policji nowojorskiej, FBI i strażacy. Wcześniej tego samego dnia wybuchła tzw. bomba rurowa w miejscowości Seaside Park w stanie New Jersey. Nie spowodowała ofiar w ludziach ani większych szkód."

Reklama

Komentarze

    Reklama