Reklama

Polityka obronna

Żaryn: w 2021 roku Białoruś próbowała destabilizować region

Granica polsko-białoruska
Granica polsko-białoruska
Autor. 16 DZ

2021 rok w obszarze bezpieczeństwa był zdominowany przez próbę destabilizowania sytuacji w kraju oraz państwach regionu przez białoruski reżim wspierany przez Rosję – powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Podkreślił, że Polska od dawna przestrzega przed imperialną polityką Rosji, która wykorzystując różnorodne narzędzia polityczne od lat destabilizuje sytuację w Europie jednocześnie zdobywając kolejne możliwości działań przeciwko Zachodowi.

"Polska pozostaje jednym z głównych celów agresywnych działań Moskwy" – podkreślił podsumowując poprzedni rok.

"Ubiegły rok w obszarze bezpieczeństwa zdominowany został przez działania reżimu Łukaszenki, wspieranego przez Rosję. Po raz pierwszy w historii Polska stała się celem zmasowanych, wieloelementowych działań, układających się w agresywną operację hybrydową przeciwko Zachodowi" – ocenił.

Czytaj też

Przypomniał, że w 2021 r. rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę próba destabilizacji przez reżim Aleksandra Łukaszenki sytuacji w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej.

"Mińsk - angażując aparat państwowy, w tym służby i podległe reżimowi instytucje - m.in. linie lotnicze, biura podróży i hotele - wytworzył nielegalny szlak migracyjny mający prowadzić z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki do Europy" – wskazał Żaryn.

"Wschodnia granica Polski, będąca jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i NATO, z dnia na dzień stała się miejscem, w którym agresywne grupy migrantów, wspomagane przez białoruskie służby, brutalnie atakują strzegących granicy polskich funkcjonariuszy i żołnierzy oraz niszczą zabezpieczenia graniczne. Przez wiele miesięcy, z różnym nasileniem, dochodziło do prób siłowego forsowania granicy" – powiedział PAP.

Zaznaczył, że tej operacji towarzyszyły systematyczne działania informacyjne przeciwko Polsce, których celem było obarczanie Polski odpowiedzialnością za kryzys migracyjny i jego eskalację. Propaganda Rosji i Białorusi próbowała wywierać dodatkową presję na Zachód, by wymusić zgodę na szlak migracyjny - dodał.

Czytaj też

"Dzięki twardej decyzji władz RP, w szczególności MSWiA i MON, udało się uszczelnić polską granicę" – podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

"Ciężka praca, ofiarność i determinacja polskich służb i wojska sprawiła, że udało się zatrzymać szlak migracyjny organizowany przez służby białoruskie na linii naszej granicy" - dodał.

Żaryn ocenił, że Łukaszenka nie pozwoliłby sobie na organizację tak poważnej operacji przeciwko Zachodowi, gdyby nie miał poparcia Władimira Putina.

"Zaangażowanie Rosji w operację hybrydową przeciwko Polsce i innym krajom Zachodu jest oczywiste. Rosja, rękami białoruskiego dyktatora realizuje swój długofalowy scenariusz rozbijania jedności państw NATO i Unii Europejskiej, jednocześnie cynicznie oferując pomoc w zakończeniu kryzysu" - powiedział.

Czytaj też

Zdaniem rzecznika operację wykorzystującą szlak migracyjny trzeba widzieć w szerszej perspektywie, bo to niejedyny element wrogich działań Kremla przeciwko NATO - w 2021 roku prowadzone były dalsze działania eskalujące zagrożenia militarne, np. zakładające scenariusze agresywne wobec Polski duże ćwiczenia Zapad-2021.

Przypomniał, że 2021 był rokiem dalszej ekspansji wojskowej Rosji na Zachód, ponieważ manewry pozwoliły na zwiększenie rosyjskiej obecności wojskowej w rejonie Europy Środkowej.

Oprócz tego migracyjnej i militarnej presji towarzyszy nieustanna energetyczna presja ze strony Moskwy, a Putin - szantażując dotychczasowych odbiorców rosyjskiego gazu "zakręceniem kurka" i ograniczając dostawy do niektórych państw - spowodował gwałtowny wzrost cen gazu na rynkach – mówił.

Podkreślił, że Rosja jednocześnie próbuje wymusić na europejskich rządach korzystne dla siebie decyzje polityczne - w szczególności dotyczące szybkiego uruchomienia Nord Stream2.

"Uruchomienie tego gazociągu da jednak Rosji jedynie kolejne narzędzia nacisku na Zachód, pozwoli na dalszy szantaż energetyczny Europy i destabilizowanie krajów dotychczas wykorzystywanych jako szlak transportu surowców energetycznych - głównie Ukrainy" – przestrzegł rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. DIM

    Jedna z nielicznych niestety, pilnych spraw, które MON wyszły chyba bardzo dobrze, a jeszcze ważniejsze, że w porę, nie zawsze po czasie.

  2. Palmel

    jest to odpowiedź Białorusi na próbę ingerencji w wybory prezydenckie i poparcie opozycji w tych wyborach przez Polskę tak że niech się Pan Żaryn nie dziwi albo myśli że my jesteśmy tak głupi że nic nie rozumiemy

  3. Palmel

    Białoruś nie próbowała tylko odpowiedziała na nasze działania tam czyli poparcie opozycji podczas wyborów prezydenckich, próbę destabilizacji i obalenia Łukaszenki