Reklama

Geopolityka

Media rosyjskie: Ukraina za Nord Stream 2?

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rozmowy prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Joe Bidena wydają się porozumieniem w sprawie „wymiany Ukrainy na Nord Stream 2” - ocenia w czwartek rosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazieta”, wskazując na wycofanie w USA poprawek o sankcjach wobec Rosji.

Dziennik zauważa, że doszło do zbieżności "dwóch wydarzeń ważnych dla perspektyw relacji rosyjsko-amerykańskich", czyli rozmów prezydentów i przyjęcia w Izbie Reprezentantów USA projektu nowego budżetu obronnego. "W dokumencie przyjętym przez amerykańskich deputowanych nie ma poprawek dotyczących sankcji wobec Nord Stream 2, rosyjskiego długu publicznego i otoczenia przywódcy Rosji - a więc, tego wszystkiego, co mogłoby ostatecznie popsuć dialog rosyjsko-amerykański" - podkreśla "NG".

Zwraca też uwagę na wypowiedź doradcy Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana krótko po rozmowach prezydentów. Jak mówił Sullivan, Biden miał oświadczyć Putinowi, że "jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg", to nie powinien atakować Ukrainy. "Faktycznie powiedział on, że Stany Zjednoczone zawarły z Rosją transakcję" - ocenia "Niezawisimaja Gazieta".

Podkreśla także, że Biden rozmawiać będzie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w czwartek, dopiero po tym, jak poinformuje przywódców europejskich o wynikach rozmowy z Putinem. Zdaniem rosyjskiego dziennika "można to ocenić jako dowód, że tematyka ukraińska zajmowała w rozmowie dwóch przywódców o wiele skromniejsze miejsce niż podaje się publicznie".

Gazeta podkreśla także, że prezydenci nie poruszyli podczas szczytu "kwestii z założenia konfrontacyjnych, jak na przykład przestrzeganie w Rosji praw człowieka". Mówili zaś na te tematy, "w których wyraźnie można było znaleźć punkty styczne".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (21)

 1. Olender

  A co z Donbasem, Ługańskiem i Krymem?

  1. Polak_Patriota

   Już przejęte przez ruskich orków.

 2. Niuniu

  Gaz w Europie na rynku kontraktów terminowych - spotowych stabilizuje się powyżej 1200 usd za 1000m3 gazu. Rosja nie sprzedaje gazu w takich transakcjach. całość dostaw do Europy odbywa się w kontraktach długoterminowych. W części z nich cena gazu ustalana jest wg starej formuły w odniesieniu do cen ropy naftowej - i te kontrakty mają stabilną w miarę niską cenę. Natomiast część cen kontraktów długoterminowych dzięki zabiegom UE i wyrokom arbitrażu sztokcholmskiego jest uzależniona od cen spotowych gazu na rynku europejskim. Ten mechanizm zmian ceny jest przesunięty w stosunku do cen spotowych o 3 miesiące. Tak więc za część dostaw gazu do Europy Rosja już dostaje bardzo wysoką cenę. Po co im działający NS2? Jak zacznie działać to natychmiast cena gazu w UE spadnie i to zapewne znacznie. Czyli Rosja będzie musiała ponosić dodatkowe koszty eksploatacji NS2 do tego będzie pompować nim kilkanaście mld m3 gazu (na początek) a w efekcie dostanie za gaz tyle kasy co dziś albo wręcz mniej. Po co? NS2 już na siebie zarabia właśnie nic nie robiąc. Dodatkowo otworzyło się korzystne dla Rosji okno negocjacyjne - tak wysokie ceny gazu zmuszają wiele europejskich Państw do proszenia Rosji a wręcz osobiście Putina o obniżenie dla nich ceny importowanego gazu. I Rosja jak chce to tak robi - obniżyła Serbii, Węgrom, Mołdawii. W Moskwie leży też list z Polski z prośbą - wnioskiem o obniżkę taryfy gazowej. Jest więc pole do rozmów i do zyskania czegoś w zamian. Czyli dzieje się właśnie to co wg Polski groziło w przypadku uruchomienia NS2. Rosja okazuje się dysponuje skutecznym mechanizmem oddziaływania w Europie nie z powodu NS2 tylko z powodu tego, że ma surowce bez których Europa nie może normalnie funkcjonować. Rodzi się więc pytanie, czy Europa może funkcjonować bez Rosji? Niezależnie od odpowiedzi okazuje się, że Rosja świetnie funkcjonuje bez NS2. Przypomnę, że NS2 został zbudowany za pieniądze europejskich koncernów a kasa została w większości wydana w Rosji (prawdopodobnie - szkoda, że nie ma na ten temat analiz). W związku z tym to gdybanie i fantazja, że NS2 ma dla Rosji jakieś znaczenie i w zamian za NS2 Rosja jest w stanie coś odpuścić Ukrainie.

 3. Polo

  Rosja mocna przytuliłoby Ukrainę i tego procesu odwrócić by się już nie dało. A NS2 zostanie i tak uruchomiony.

  1. Box123

   Nord stream 2 to zapewnienie Putinowi wieloletniego finansowania zbrojeń żeby mógł napadać kolejne kraje i organizować swoje dalsze prowokacje + usunięcie ostatniej przeszkody w ataku na Ukrainę i jako taki jest bezpośrednim zagrożeniem pokoju w Europie, a co za tym idzie na świecie i nigdy nie może zostać uruchomiony

  2. Yeti

   Szkoda że podobnie nie patrzysz na Turecki Potok, który jest uruchomiony i na którym zarabia Turcja. Ten niby nasz sojusznik. Szkoda że nie zauważyłeś podpisania przez Węgry umów na wyłączne dostawy gazu z Rosji co całkowicie uzależnia Węgry od Putina. To drugi nasz sojusznik. Oni nie finansują zbrojeń Putina twoim zdaniem? Pamiętasz takie hasło: Budapeszt w Warszawie.

 4. Carell

  Cos mi sie nie wydaje zeby Putin poszedl na ten uklad. Nord Stream 2 sluzy do trzymanai Europy za ja ja. Starty finansowe sa tylko w wyniku placenia Polsce i Ukrainie za tranzyt. Z tej ukladanki wypada Ukrana co oznacza mniejsza oplate za tranzyt. Do tego niesamowity kapital polityczny zyskany za przywrocenie Ukrainy mateczce Rosji. Pozostanie oplata za tranzyt przez Polsce ale z Polska tez sobie poradzi. Putin nauczyl sie ze zachod bedzie dotrzymywal umowy dopoki im sie oplaci.On tp samo zrobi pewnie. Poczeka az sprawa z NS2 sie ruszy i pewnie odrabie kawwalek Ukrainy. DOdajmy do tego nieszczesliwy pocisk uszkadzajacy kawalek rurociagu haha- wtedy zachod juz wogole nie pisnie....

  1. Davien

   A potem ładnei NS2 przestaje działąć, SWIFT też bo Rosja zostaje z niego usunieta a sankcje ekonomiczne sa takie że Putin zaczyna zazdroscic KRLD. Oczywiscie jego majatek na Zachodzie znika w wyniku ataku hakerów:)

  2. Fanklub Daviena i

   Rosja ma takie samo prawo do SWIFT jak USA. Jeśli USA nielegalnie (bo wszystko co dotąd USA robiło ze SWIFT było nielegalne) odetnie Rosję od SWIFT to będzie to "finansowa bomba termojądrowa". A wiesz czym się to skończy? "Finansową bombą termojądrową" ze strony BRICS: pomijając rosyjski i chiński odpowiednik SWIFTa, bo to stosunkowo mało ważne, skończy się to WPROWADZENIEM CRYPTOJUANA I KRYPTORUBLA! A tego USA się boi bardziej niż inwazji na Tajwan! Ktoś tak "bystry" jak ty nie zdaje sobie sprawy jaką KATASTROFĄ DLA USA BYŁBY CRYPTOJUAN - to oznacza koniec zachodniej dominacji w sektorze finansowym! Po wprowadzeniu cryptojuana każdy Kowalski w każdym kraju mógłby Z POMINIĘCIEM SEKTORA BANKOWEGO, Z POMINIĘCIEM SZPIEGUJĄCYCH OCZU USA, zamawiać towary prosto z Chin! To byłaby katastrofa dla dolara - nikt by go nie chciał mieć, skoro bez przewalutowania, opłat za transfery, za bank, bez podlegania amerykańskim sankcjom, można handlować z największym producentem i rynkiem świata - z Chinami! To tak wielka finansowa "bomba wodorowa", że Chiny trzymają ją na specjalne okazje - takie właśnie jak próba wykorzystania przez USA SWIFTa do wojny gospodarczej! Kryptowaluty oznaczają ZBĘDNOŚĆ sektora bankowego! FED domaga się by USA wymusiły ŚWIATOWY ZAKAZ KRYPTOWALUT lub przynajmniej ich "cywilizowanej" regulacji! Dlatego Davienku swoje bajania o odcinaniu Rosji od SWIFTA możesz włożyć między bajki! :D

 5. Bosman

  Może ktoś coś wie o tym handlu drewnem co Białoruś / a włściwie jej dyktator/ prowadzi z Polską,

  1. ?

   Nie,ale wiem o rabunkowym wycinaniu lasów na Ukrainie.Karpaty,Bukowina,Wołyń. Zainteresowany?

 6. Dawien

  To jest właśnie to...jest to właściwie sensowne...coś za coś...słabiutka Rosja z PKB kraju 3 świata ze slawojkami oraz zacofaną technologicznie armią ma więcej do powiedzenia niż Polin z najnowszym sprzętem krajów 1-go świata...

  1. I

   Pojedz do usa ilu bezdomnych

  2. W USA jak ktoś chce pracować to pracę znajdzie w przeciwieństwie do Rosji.

  3. Murf fanem Polski

   A jednak nasza średnia długość życia jest prawie 20 lat dłuższa niż w Rosji. 57,7 i 71,2 lat, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych średnia długość życia wzrosła zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet z 71,8 i 78,8 lat odpowiednio do 72,4 i 79,0 lat. Zastanawiam się dlaczego?

 7. Olo

  Rok 2024. Rosja demontuje pompy na ukraińskiej rurze i, możliwe, że na polskiej. Jaki wybór będzie miała Europa? Baaaaardzo drogi gaz z USA, możliwe że równie drogi z Algierii czy Kataru ew. Najtańszy z NS2.

  1. Olo

   Na miejscu Rosji sprzedałbym NS2 bo ta rura nie ma znaczenia bez pompowni "Słowianskaja".

  2. taka mentalność

   Znowu będziecie coś wysadzać ?

  3. Extern

   Nie było by problemu gdyby Niemcom się śmigło nie urwało i nie postanowili zamknąć wszystkie swoje elektrownie atomowe i większość węglowych i przerobić swoją energetykę na zasilanie Rosyjskim gazem. Nie dość że sami oszaleli to jeszcze zmuszają innych. Oczywiście wiem że w tym szaleństwie jest metoda i to metoda na nas, ale powinni już chyba zauważyć że to ścieżka do wielkich kłopotów.

 8. Lord Godar

  To tylko naciągana interpretacja "NG" i nic więcej , widać to choćby w tym fragmencie artykułu : >>> " Zwraca też uwagę na wypowiedź doradcy Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana krótko po rozmowach prezydentów. Jak mówił Sullivan, Biden miał oświadczyć Putinowi, że "jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg", to nie powinien atakować Ukrainy. "Faktycznie powiedział on, że Stany Zjednoczone zawarły z Rosją transakcję" - ocenia "Niezawisimaja Gazieta". <<< To tylko propaganda i próba przekucia kiepskiego efektu spotkania dla Putina , który nic nie ugrał , a jego media i cała ta swołocz internetowa próbuje pokazać coś zupełnie innego . Nawet w trakcie transmisji spotkania widać było , dosyć nerwowe zachowanie , rozczarowanie i irytację Putina . Łatwo nie pójdzie tym razem i Putinek musi się z tym liczyć , bo Biden się przebudził z drzemki ...

  1. Sailor

   Dokładnie ale ruskie trolle pompują balonik.

  2. Fanklub Daviena i GB

   "NG" jest tak "rosyjska" i tak "niezależna" jak Gazeta Wyborcza jest "polska" i "niezależna". Przypominam, że nagrania z Afery Rywina udowodniły, że w redakcji Gazety Wyborczej nie rozmawia się po polsku... :D

  3. jakie to dziecinne

   Wasza desperacja jak widać jest przerażająca. Myślisz, będziecie zaklinać rzeczywistość wmawiając sobie takie brednie to one staną się faktami?

 9. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

  retoryka w stylu który Polska doświadczyła "korytarz do Gdańska"

  1. Olo

   Dalibyśmy i 1000 korytarzy a efekt byłby taki sam. Polska musiała być podbita bo taki plan działania dostał Adolf od tych co zaplanowali II WS.

  2. Ja Sam

   A kto są ci co zaplanowali 2wsw.? Stalin i reszta zbrodniarzy?

  3. :)

   A poza Soso to kto?

 10. Jagoda

  USA zawsze zdradzało swoich sojuszników-wasali ! Amerykanie zawsze nas Polaków zdradzali i robili w bambuko ! To żaden sojusznik ! Tuż po zakończeniu II WŚ woleli pomagać oblężonym przez sowietów SS-manom we wschodnim Berlinie. Nie byliśmy zaproszeni na wielką paradę zwycięstwa pomimo milionowych ofiar podczas gdy takie Fiji było ... a nie brało udziału w wojnie ! Sprzedali nas ruskim pomimo, że gen. Anders bardzo zabiegał aby nas włączyć w 1951 roku do NATO. Dobrze się chociaż stało, że będą musieli mieć wizy do strefy Schengen bo nasi nie potrafią nawet tego wywalczyć ale za to żydkom dają od ręki i ile chcą. Co raz bardziej rozumiem co powiedział Macron, że należy obawiać się Rosji, Chin i USA.

  1. Sailor

   Wania przestań kłamać. Tutaj jest Polska i nikt w Wasze kłamstwa nie uwierzy.

  2. Ja Sam

   A co Rosja robiła ze swoimi sojusznikami? Syberia i głód który ile milonów zabił na Ukrainie i w Rosji. Także wania przestań zmyślać

  3. Ty sam

   Davien,rozwiniesz myśl?A moze ci chodzi o ZSRR?

 11. ciekawy

  Putin nie ugrał absolutnie nic w rozmowie z Bidenem, a wręcz dostał ostrzeżenie. Natomiast "rosyjskie media" (cudzysłów jest zamierzony) nie mogąc znaleźć choć jednego przychylnego Putinowi artykułu odnośnie tej rozmowy desperacko uciekają się do cytowania anonimowych komentarzy z portali internetowych które są publikowane przez..... pełniących obowiązki zatroskanych obywateli UE znajomych z Olgino.

  1. Olo

   Prawda jest taka że to Biden zabiega o "względy" Putina a nie na odwrót. Popatrz co dziś ma i co sobą gospodarczo i militarnie reprezentuje Rosja a co USA.

  2. Nie inż.

   Rosja bankrut od czasów ZSRR a USA światowa gospodarka. Co ty chcesz porównywać? Wam bliżej do Etiopii albo Wenezueli

  3. andrzejto

   Masz rację. Przecież to Rosja przoduje w technice zbrojeniowej, technologiach informatycznych. O dostępnych na całym świecie wyrobach konsumpcyjnych nie wspominając...

 12. ałtor

  Bez nord stream 2 ruscy zbankrutują w ciagu kilku lat. Na wojne również nie mają pieniedzy. To blef zdychającego satrapy.

  1. lol1000

   Jak sankcje nałożyli na Rosję też tak mówiono, że Rosjanie umrą z głodu......... i nic. Rynek europejski jest duży ale nie jedyny. O tym cos się stanie możliwe, że zdecydują kolejne miesiące.

  2. Tak

   ,,padający niedźwiedź może przypadkiem przydusic zająca ,,- przysłowie zasyszane

  3. andrzejto

   Zaiste. Pewnie coś kupią Chińczycy. Pytanie po jakich cenach. Siła syberii podobno jest nierentowna a kontrakt na dostawy gazu do Chin też nie powala. To UE jest źródłem dewiz dla FR.

 13. tadek

  Totalna bzdura ! Zachód jak tylko będzie chciał to po prostu przestanie oodbierac Gaz z Rosji i po sprawie .Europa nie jest skazana na rosyjski gaz w żadnym wypadku .Transport morski GAZU SKROPLONEGO z różnych kierunków rozwija sie w takim tempie że już dzisiaj Unia moglaby porzucic odbiór gazu z ruskiej Rury bez żadnych problemów dla siebie .

  1. Olo

   Kwestia tylko ceny. Pamiętaj że ruski gaz jest baaaardzo tani. Drogi gaz jest nie z Rosji ale spotowy od europejskich pejsatych spekulantów. I z USA , Kataru i ew. Z Algierii.

  2. Ja Sam

   Oj chłopie. Rosyjski gaz jest tak tani jak twoje bzdury

  3. I

   Nawet usa kupują z rosji gaz

 14. ktr

  Efekt tych rozmów jest taki że USA powiedziało że po ataku na Ukrainę, Rosja stanie się ekonomiczną pustynią, jak Korea Północna i utraci wszelkie możliwości handlu międzynarodowego. Zostanie jej jedynie szmuglowanie ropy i gazu przez granicę. Rosja nic nie zyskała, wręcz przeciwnie, uzyskała potwierdzenie swoich największych obaw i teraz musi z tego jakoś wyjść z twarzą bo inaczej Władimir spadnie ze stołka.

  1. Olo

   Rosja szykuje się na III WS a to oznacza uniezależnienie się od dostaw z zagranicy i eksportu.

  2. Nie inż.

   Czyli kołchozy i niewolnicza praca dla Rosjan. No to towarzyszu olo trzymajcie sie ciepło że tak sobie zażartuje

  3. Ech

   Handolwali by z polowa świata...w tym bardziej by sie uzależnili od chin. Super plan z punktu widzenia usa.

 15. lolo

  Już niebawem jak zaczną Chiny bardziej sobie poczynać w Azji to zobaczymy jak Japonia a nawet USA przestana zwracać specjalnie uwagę tak na Kuryle czy NS 2 i Ukrainę. Pytanie jak będą się zachowywać Indie. Bo to jest zagadka. Duży gracz a właściwie nieobecny.

  1. Ech

   Ciekawe ze Tajwan też uważa wyspy Paracelskie (sporne z Wietnamem) za odwiecznie chińskie.

 16. Flow Rreh

  Nie ma takiego państwa jak Rosja. Historycznie to księstwo moskiewskie w mongolskiej strefie wpływów.

  1. ???

   Tak samo jak nie ma Ukrainy

 17. grzesiek

  USA i Niemcy sprzedały Ukrainę za Nord Strem 1 oraz 2. Smutne to ale dla hegemona USA i hegemona UE czyli Niemiec kasa i tani gaz ważniejszy niz integralność terytorialna i suwerenna Ukraina. Pieniądz rządzi światem, taka prawda.

 18. Fanklub Daviena i GB

  Niezawisimaja Gazieta jest takim samym kłamliwym szmatławcem jak Gazeta Wyborcza. Nic takiego nie miało miejsca, bo USA nie ma nic do gadania w sprawie NS2 i Ukrainy, więc tym bardziej nie ma się czym w tych kwestiach targować z Rosją. Gdyby Rosja przystała na coś takiego, to uznałaby tym samym zwierzchnictwo USA nad NS2 czy Ukrainą a to jest wykluczone, więc po co D24 powtarza brednie tego szmatławca? Trzeba uważać jak się postępuje międzynarodowo, bo np. Polin uznała Białoruś Łukaszenki za państwo przestępcze, łamiące prawa człowieka, więc ETS uznał, że Polin nie ma prawa odsyłać ubiegających się o azyl na Białoruś, bo Białoruś nie jest krajem bezpiecznym wg Polin. Tak kończy się głupota w polityce... :D

  1. Olo

   Powtarza bo zgodna linia polityczna.

  2. Sailor

   Baju baju Fanku.

 19. PiotrEl

  Nikt tak w Rosji sprawy nie stawia. Ns2 za Ukrainę? Tanio wyszłoby. Ns2 nawet za Donbas to za mało..

 20. moje zdanie

  Rosja nie odda tak to czuję swojego bezpieczeństwa za NS2. Pozwolenie aby wojska Nato z bronią stacjonowały na Ukrainie, a jak wiadomo pakt jest z założenia antyrosyjski to nie wróżyłoby nic dla Rosji dobrego, a wręcz proszenie się o hipotetyczny i niebezpieczny atak z bliska. Polska w okresie rozbicia dzielnicowego miała takiego kiedyś złego władcę jednej z dzielnic zwanego bodajże Rogatką. Zaprzedał się za pomoc Branderburom i zapisał im Ziemię Lubuska po swej śmierci. I to był początek poważnych wielowiekowych kłopotów Polski z Germanami.

 21. Michnik

  Gdyby te mrzonki były prawdą to by oznaczało, że ruscy mają i to i to. Nikt nie jest taki głupi. W każdym razie mam nadzieję....

Reklama