Reklama

Polityka obronna

USA: nowe transportery szybciej zastąpią wozy przekazane Ukrainie

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Amerykańska armia chce przyspieszyć produkcję nowych transporterów opancerzonych AMPV, by zastąpić stare M113 przekazane Ukrainie. Przyznano na to specjalne fundusze - pisze Defense News.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

U.S. Army obecnie rozpoczyna proces wymiany transporterów opancerzonych M113 i wozów specjalistycznych opartych o niego jak wozy dowodzenia M577 na znacznie nowocześniejszy pojazd rodziny AMPV. Pozwoliło to m.in. na przekazanie Ukrainie aż 200 M113, co pozwoliło na uzupełnienie części strat poniesionych przez używane w tamtejszej armii transportery opancerzone MT-LB. Biorą one obecnie udział w wielu miejscach frontu, pozwalając na transport żołnierzy bezpieczniejszy, niż przy użyciu samochodów. Pozwalają też na nadążanie za pojazdami gąsienicowymi (w tym czołgami) w terenie, a z braku nowoczesnych BWP służą też do transportu jednostek zmechanizowanych.

„Widziałem je w Internecie i wydaje mi się, że całkiem nieźle sobie radzą na Ukrainie, a Ukraińcy używają ich w zamierzonej roli – taksówki bojowej, a nie pojazdu bojowego" – gen. dyw. Glenn Dean oficer ds. systemów walki naziemnej, dla serwisu Defence News przed doroczną konferencją Stowarzyszenia Armii USA.

Reklama

Kongres zapewnił fundusze na wymianę AMPV za M113, powiedział Dean, „więc dla Gwardii Narodowej, która już zrezygnowała części z tych pojazdów, mamy pieniądze na ich zastąpienie".

Czytaj też

Działania mające na celu przyspieszenie dostaw wozów rodziny AMPV mogą być zaskoczeniem, zważywszy na do tej pory planowane ich dostawy. Obecnie dostawy ich miały być spowolnione z racji przeznaczenia części zaoszczędzonych środków na inne bardziej priorytetowe programy. Fundusze związane z zastąpieniem sprzętu dostarczonego Ukrainie mogą posłużyć do przyspieszenia modernizacji U.S. Army. Oczywiście M113 nie są już używane "w pierwszej linii" pododdziałów pancernych i zmechanizowanych w armii amerykańskiej (tak jak to często ma miejsce na Ukrainie), ale wciąż pełnią ważną rolę jako pojazdy wsparcia w strukturach pododdziałów brygadowych zespołów bojowych. Są już jednak przestarzałe i stąd program AMPV.

Czytaj też

Czytaj też

Opancerzony pojazd wielozadaniowy (AMPV) to rodzina gąsienicowych pojazdów opancerzonych zaprojektowanych i opracowanych przez firmę BAE Systems w celu zastąpienia rodziny pojazdów gąsienicowych M113, które znajdują się na uzbrojeniu armii amerykańskiej od lat 60. XX wieku. Konstrukcja w dużym stopniu bazuje na dotychczasowych doświadczeniach U.S. Army i technologiach opracowanych przez producenta (w tym głównie na zmodernizowanym kadłubie bojowego wozu piechoty  M2 Bradley). Od 2022 roku planowanych jest pięć wariantów AMPV: 522 szt. M1283 (transporter opancerzony), 790 szt. M1284 (wóz ewakuacji medycznej), 216 szt. M1285 (wóz wsparcia medycznego), 993 szt. M1286 (wóz dowodzenia) i 386 szt. M1287 (samobieżny moździerz). Program ma dostarczyć łącznie 2897 pojazdów i kosztować 10,723 miliardów dolarów, czyli średnio 3,7 miliona dolarów na pojazd.

Autor. U.S. Defense Department
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Pucin:)

    Ten artykuł pokazuje, ze nie powinno się wyrzucać/złomować BWP-1 a przebudowywać je na ciężkie niepływające transportery piechoty.

  2. Valdi

    Przypomnijmy m1287 Moździerz 120mm otwierany dach i moździerz na statywie czyli 4 km zasięgu a sztuk 386 planowano. Wojna radykalnie zmieniła plany Pancerny manewr taktyczny jest priorytetem z zasłoną Himars i punktowy atak dronami.

  3. szczebelek

    Ciekawe za ile będą Borsuki i wozy na podstawie podwozia Borsuka...

Reklama