Reklama

Polityka obronna

Trump: Europa musi zwiększyć wydatki na obronę

Partia Republikańska przygotowała projekt rozporządzenia, które w wypadku powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu odwróciłoby obowiązujące przepisy. Co to konkretnie oznacza?
Autor. By Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America - Donald Trump, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=149331800

W wywiadzie udzielonym dla telewizji NBC Donald Trump stwierdził, że „Europejczycy muszą zacząć traktować USA uczciwie” i odniósł się przy tym do wydatków na obronność. Powtórzył również, że w przeciwnym wypadku będzie rozważał wyjście USA z Sojuszu.

Prezydent-elekt podkreślił, że przyszłość Stanów Zjednoczony w NATO będzie zależna od tego, czy europejscy partnerzy będą „płacić swoje rachunki” i od tego, jak będą traktować Amerykę w relacjach handlowych. Dodał, że można się również spodziewać z jego strony zmniejszenia wsparcia dla Ukrainy oraz aktywnego dążenia do zakończenia wojny. Przytoczył straty obu strony (500 tysięcy po stronie rosyjskiej oraz 400 tysięcy po ukraińskiej wliczając zabitych i rannych oraz dodał, że pierwszą rozmowę z Putinem w tej sprawie odbędzie najpewniej dopiero po objęciu urzędu.

Reklama

Trump już wcześniej mówił o tym, że państwa NATO powinny nie tylko osiągnąć wymagany próg 2% PKB na obronność, ale również rozważyć podniesienie go do przynajmniej 3%. Zdaniem prezydenta-elekta, jeśli sojusznicy europejscy wypełnią aktualne zobowiązania i zaczną sami inwestować w swoje bezpieczeństwo, to Stany Zjednoczone „absolutnie zostaną w NATO”.

Czytaj też

I choć realne szanse na podjęcie tak radykalnych kroków, jak wyjście USA z Sojuszu jest raczej mało prawdopodobne (wymagana jest nie tylko decyzja prezydenta, ale i całego Kongresu), to zdaniem Trumpa jest to skuteczna narracja, by wymusić na europejskich partnerach zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Golf

    Jak na razie, to kraje europejskie wspomogły USA w wojnie w Afganistanie i Iraku. Amerykanie nikomu ...póki co nie pomogli w Europie w ramach NATO. A jeśli Trumpowi tak bardzo nie pasuje członkostwo w NATO...to wolna droga ! Nikt go siłą trzymać nie będzie... Tylko czym staną się USA po wyjściu z NATO ? Z pewnością nie mocarstwem nr 1 na świecie !!! Staną się lokalnym mocarstwem, dziwnym krajem, zamieszkanym przez dziwnych ludzi...z baaardzo dziwnym prezydentem ! Tego chce ?? Jego wybór ! EUROPO...czas się obudzić !

    1. bmc3i

      Co za bzdety wygadujesz. Całą zimną wojnę Europa zachodnia przetrwała tylko dzięki USA. Nie mówiąc o zatrzymaniu ludobójstwa w Jugoslawi w latach 90.

  2. bmc3i

    Zgodnie z konstytucją USA prezydent ma wyłączne prawo zawierania i wypowiadania umów miedzynarodowych. Do wypowiedzenia więc traktatu waszyngtońskiego, Trump nie potrzebuje więc żadnej zgody Kongresu. W 2023 Kongres uchwalił ustawę mającą utrudnić Trumpowi wyjscie z NATO, ale ona może tylko opóźnić proces, a nie zablokować go.

  3. Weneda 1977

    Polski rząd i europosłowie powinni nieustanne i dosadnie naciskać na UE o dodatkowe wsparcie na rozbrojenie flanki wschodniej używając różnych argumentów a także blokować w parlemencie wszystkie ustawy na wypadek nie otrzymania środków na obronę wschodnich granic.

    1. Golf

      Na rozbrojenie ?? Serio ??

  4. MiP

    Europa nie zwiększa wydatków na obronę bo część myśli że oni są daleko i ich ta wojna nie dotknie a myślicie że takie Niemcy,Węgry czy Słowacy będą walczyć..... Wątpię,oni się dogadają z ruskimi

    1. Pegaz

      Ani oni, ani Niemcy, Francuzi i inni, na placu boju zostanie Polska, kraje bałtyckie i Rumunia

  5. yeti65

    Oczywiście EU musi zwiększyć wydatki na obronę. Ale Trump zapomina o jednej ważnej sprawie. Stany za zgodą, a nawet przy pomocy Europy, korzystają z dolara, jako waluty globalnej. Sam dolar przysparza USA więcej korzyści, niż wydają na swoje wojska w Europie, więc to nie jest sytuacja zero-jedynkowa.

    1. [email protected]

      A czy dolar przed wprowadzeniem Euro byl juz waluta g;lobalna bo chyba tak :)) tak ze to chyba odwrotnie bylo i euro stal osie waluta podobna do dolara za zgoda USA :)

  6. WPRzyb

    Czytaj - kupujcie u nas więcej broni, w końcu to już ostatnia gałąź przemysłu tak konkurencyjna ze światem. Oczywiście nadal teoretycznie są gospodarką nr1 na świecie, ale w jakiej gałęzi realnej gospodarki mają przewagę poza zbrojeniówką?

    1. [email protected]

      Elektronika :) a bez tego nie ma nic obecnie :P

  7. Był czas_3 dekady

    "Europa musi zwiększyć wydatki na obronę" Czas najwyższy by zniewieściała Europa dostrzegła fakt, że świat bez wojen nie istnieje. Historia ludzkości to przecież wojny, podboje, mord na narodach...

Reklama