Reklama

Polityka obronna

Trump: członkowie NATO powinni wydawać 3% PKB na obronę

Zamach na Donalda Trumpa wywołał szereg teorii spiskowych co do samego wydarzenia. Wszystkie zostały zweryfikowane jako fałszywe.
Autor. By Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America - Donald Trump, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=149331639

Będę nalegał, by państwa NATO wydawały 3% PKB na obronność - powiedział były prezydent USA Donald Trump. Kandydat Republikanów zapowiedział, że byłby gotowy pomóc sojusznikom, jeśli zrównają swoje wydatki z Ameryką.

„Przez lata wszystkie te kraje NATO wydawały znacznie mniej niż 2% PKB na swoje siły zbrojne, pozostawiając nasze siły przeciążone. To my pokrywaliśmy różnicę, płacąc za to, aby nadrobić niedobory i pomóc odstraszyć zagrożenia” - powiedział Trump podczas przemówienia do stowarzyszenia żołnierzy Gwardii Narodowej w Detroit. „Będę nalegał, żeby każdy kraj NATO musiał wydawać co najmniej 3%, trzeba przejść do 3%. 2% to kradzież stulecia, zwłaszcza biorąc pod uwagę, ile my płacimy” - dodał.

Reklama

Według danych NATO obecnie jedynie pięć państw członkowskich wydaje na obronność ponad 3 proc. PKB - Polska, Estonia, USA, Łotwa i Grecja - zaś 2/3 państw spełnia wymóg wydatków na poziomie 2 proc. Postulat podniesienia tego progu do 3 proc. zgłosił w marcu br. prezydent Andrzej Duda przed wizytą w Białym Domu, choć nie został on jednoznacznie poparty przez prezydenta Joe Bidena. Prezydent Duda omówił go jednak podczas późniejszej rozmowy z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku w kwietniu.

„Uważam, że powinniśmy taki postulat – i chcę to zaproponować w czasie naszej wizyty w Białym Domu i będę o tym rozmawiał ze wszystkimi kolejnymi naszymi sojusznikami, także z sekretarzem generalnym NATO – by państwa NATO wspólnie zdecydowały, że wymaganiem będzie wydatkowanie nie tyle 2 procent, co 3 procent PKB na obronność” – mówił prezydent RP podczas marcowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Czytaj też

Trump stwierdził też, że Europie powinno zależeć na większym wspieraniu Ukrainy, a Ameryka rzekomo płaci na ten cel o 150 mld dolarów więcej (według danych UE to Europa łącznie wydaje więcej). Po raz kolejny przytoczył też historię ze szczytu NATO, kiedy powiedział jednemu z przywódców państwa Sojuszu, że nie będzie bronił krajów, które nie płacą wystarczająco na obronność.

„Tracimy na obronie Europy setki miliardów dolarów. Wszystko, co mówię to: musimy wyrównać. Pomożemy wam, ale musicie płacić” - powiedział.

Podczas wydarzenia w Detroit oficjalnie poparcia Trumpowi udzieliła była kongresmenka Demokratów Tulsi Gabbard, która ubiegała się o nominację na prezydenta w prawyborach Demokratów w 2020 r., ale nigdy nie zebrała w nich więcej niż 2 proc. głosów.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama