Reklama

Polityka obronna

Tarcza Wschód na testach. Premier: cieszę się, że broniący wygrali

zasieki, fortyfikacje, zapory czołgowe, ćwiczenia, poligon
Ćwiczenia w zakresie testowania elementów do budowy Tarczy Wschód
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Na poligonie w Orzyszu odbyły się ćwiczenia prezentujące wykorzystanie umocnień i działań wojska, które mają być podstawą działań realizowanych w ramach operacji „Tarcza Wschód”

W poniedziałkowe popołudnie przedstawiciele rządu na czele z Premierem Donaldem Tuskiem i Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, obserwowali „ćwiczenia w zakresie testowania elementów do budowy Tarczy Wschód”. Zaaranżowany atak wojsk przeciwnika miał zmierzyć się z elementami fortyfikacji oraz działaniami kinetycznymi ze strony żołnierzy Wojska Polskiego, którzy mieli bronić fortyfikacji. Do ćwiczenia została wykorzystana technologia identyfikacji trafienia. Zarówno podgrywający przeciwnika, jak i broniący byli wyposażenie w sygnalizatory, które informowały o trafieniu, uszkodzeniu bądź zniszczeniu sprzętu.

To, co dzisiaj obserwowaliśmy to tylko pierwszy element odstraszania i obrony. Pokazaliśmy, że te zapory wykonane przez naszych saperów są skuteczne. Mówimy tylko o zaporach lądowych. Ewentualny ruch obcych wojsk zostanie powstrzymany. Będziemy jako wojsko współpracować z rządem nad zapewnieniem najlepszej ochrony granic naszego państwa. Wojna to jest zbyt poważna sprawa, żeby zostawić ją tylko wojskowym.
Generał broni Stanisław Czosnek zastępca Szefa Sztabu Generalnego

Pomimo „taktycznej pogody” całość obserwował Donald Tusk. Premier przekazał kilka słów podziękowań dla żołnierzy wykonujących swoje obowiązki.

ćwiczenia, poligon, Tarcza Wschód, wojsko polskie, zasieki
Ćwiczenia w zakresie testowania elementów do budowy Tarczy Wschód
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej
Ci wszyscy, którzy wzięli na swoje barki obronę ojczyzny, zasługują na najwyższy szacunek. Podkreślamy to jak ważne dla całego rządu i całego narodu jest to co robicie.
Premier Donald Tusk

Narodowy Program Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód” ma kluczowe znaczenie dla podniesienia bezpieczeństwa RP wobec trwającego nieprzerwanie zagrożenia ze wschodu. Wojna na Ukrainie, czy presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej są wyzwaniami z jakimi dziś mierzy się Polska, a Tarcza Wschód ma stanowić zabezpieczenie także na wypadek dalszego pogorszenia się sytuacji. Koszt całego projektu to ponad 10 mld złotych.

Odstraszyć przeciwników, żeby wojny tu nie było. To wszystko ma temu służyć, te wszystkie instalacje, te miliardy, które tu będą wydane. To będzie nadrzędny cel, bezpieczeństwo Polski.
Premier Donald Tusk

Premier kończąc swoje wystąpienie na konferencji prasowej podsumowującej ćwiczenia powiedział: „… cieszę się, że ci broniący wygrali mówiąc wprost”!

Czytaj też

Tarcza jest priorytetem

Od takich słów swoje podsumowanie ćwiczeń zaczął Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tarcza Wschód to priorytet dla naszej koalicji. To jest nasza ziemia, nasza ojczyzna, będziemy bronić, każdego skrawka Rzeczpospolitej, to jest nasze zadanie! Dzisiaj testujemy fortyfikacje. Nie chcemy popełniać błędów naszych poprzedników. To jest działanie wieloetapowe, zainwestujemy w to 10 mld. złotych. Ten system fortyfikacji i działań, mają powstrzymać i odstraszyć przeciwnika. Tarcza Wschód jest po to, żeby nikt nigdy nie pomyślał, żeby napadać nasz kraj!
Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

Tarcza Wschód to nie tylko fizyczne fortyfikacje i obsadzające je wojsko. Drony, systemy antydronowe jak i najnowocześniejsze systemy obserwacyjne oraz radiolokacyjne mają stanowić część systemu ochrony.

„Przyspieszamy działania, już w 2024 powstaną pierwsze magazyny i fortyfikacje”, poinformował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. Zakłada budowę fortyfikacji, stworzenie barier naturalnych: lasy, bagna, zbiorniki wodne.

Czytaj też

Reklama

Jak informuje MON, program Tarcza Wschód ma zostać zrealizowany do 2028 roku. Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Obecnie realizowane są testy elementów Tarczy Wschód w Orzyszu prowadzone są na obiekcie szkoleniowo-badawczym „Zapora”. Działania przeprowadzą żołnierze i sprzęt 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz 2. Pułku Saperów z Nowego Dworu Mazowieckiego. Testy polegają na praktycznej obronie odcinka granicy - z wykorzystaniem elementów fortyfikacyjnych i inżynieryjnych (m. in. pola minowe, jeże betonowe, bariera stała, itd.) - podczas próby pokonania zapory przez przeciwnika. Kluczowe funkcje ośrodka w Orzyszu obejmują: szkolenie pododdziałów inżynieryjnych, testowanie rozwiązań technicznych, współpracę z firmami cywilnymi oraz opracowanie technologii inżynieryjnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama