Reklama

Polityka obronna

Szwajcaria sprzeda swoje Leopardy 2?

Szwajcarski Leopard 2A4 (Panzer 87).
Szwajcarski Leopard 2A4 (Panzer 87).
Autor. VBS/DDPS/Wikipedia

Pod koniec maja Szwajcaria podjęła decyzję o wycofaniu 25 z 96 zmagazynowanych czołgów Leopard 2A4. Według licznych opinii medialnych zapewne zostaną one sprzedane do Niemiec, które kilka miesięcy temu złożyły tej kwestii oficjalny wniosek.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Szwajcaria na stanie swojej armii posiada łącznie około 230 czołgów Leopard 2A4/A4WE, z czego w służbie pozostają jedynie 134 egzemplarze w wariancie A4WE. Pozostałe 96 od wielu lat znajduje się w rezerwie sprzętowej, jako maszyny przeznaczone pod ewentualne rozwinięcie mobilizowanych jednostek pancernych czy zapas części zamiennych. O odkupienie pewnej liczby z nich wnioskowały Niemcy, wysyłając już w lutym odpowiednie dokumenty, z zaznaczeniem, że kupowane czołgi nie trafią na Ukrainę. Co zatem z nimi by się stało? Możliwe, że posłużyłyby jako dawcy części zamiennych dla wozów przekazywanych obecnie Czechom i Słowacji, lub stały się bazą dla wozów specjalistycznych. W przypadku wariantu drugiego, zainteresowanych ich nabyciem może być kilka państw włącznie z Niemcami, które przekazały kilka tego typu pojazdów na Ukrainę.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią jego wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny został umieszczony na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył. Do tej wersji docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze wersje Leoparda 2 (A0-A3).

Reklama

Czytaj też

Szwajcarski Leopard 2A4WE.
Szwajcarski Leopard 2A4WE.
Autor. VBS/DDPS/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. bc

    Ależ się somsiady doprowadzili, żeby z poziomu ponad 2000 Leo2 w armii zejść do braku zdolności wyprodukowania paru skorup.

    1. kaczkodan

      Myśmy się doprowadzili podobnie, i to jeszcze później.

Reklama