Szczerski na Litwie: podstawa bezpieczeństwa regionu, to silne armie narodowe i solidarność sojusznicza

2 czerwca 2021, 12:15
E17mhBlXsAQuOmg
Fot. BPM/KPRP
Reklama

Podstawą bezpieczeństwa regionu są silne armie narodowe poszczególnych państw i solidarność sojusznicza – oświadczył we wtorek w Wilnie minister Krzysztof Szczerski, który uczestniczył tam w naradzie doradców prezydentów Polski i państw bałtyckich.

„Dla każdego państwa podstawą bezpieczeństwa jest silna narodowa armia, zmodernizowane wojsko, (…) zdolność obrony własnych granic i solidarności sojuszniczej” – powiedział Szczerski w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu dwudniowych rozmów.

Podsekretarz stanu, szef Biura Polityki Międzynarodowej wyraził nadzieję, że „najbliższy szczyt NATO potwierdzi tą solidarność sojuszniczą, zdolność sojuszniczą do adaptacji, potwierdzi, że Sojusz jest żywy, że odpowiada na nowe zagrożenia, że rozumie i widzi, co się dzieje wokół i potrafi do tych nowych sytuacji dostosować właściwe działania”.

Zbliżający się szczyt NATO, a także bezpieczeństwo w regionie, bieżąca sytuacja - zwłaszcza z uwzględnieniem sytuacji na Białorusi - oraz agresywna polityka Rosji były tematami rozmów prezydenckich doradców.

Uczestniczący w wileńskim spotkaniu Paweł Soloch, sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazał, iż państwom regionu zależy na tym, by „dalej postępował proces zwiększania zdolności NATO do kolektywnej obrony, aby postępowało budowanie gotowości bojowej NATO do zwalczania potencjalnego agresora”.

„Wiemy, że Amerykanie, w związku ze zmianą administracji prezydenta, przeprowadzą pewną korektę działań swoich poprzedników. Liczymy na to, że w wymiarze bezpieczeństwa, wojskowości nie będzie niekorzystnych dla naszego regionu zmian” – powiedział szef BBN i podkreślił: „Chcemy pokazać naszym sojusznikom, że jako państwa regionu mamy swoją optykę, potrafimy budować wspólny przekaz, przekonywać do wysłuchania naszych partnerów i sojuszników”.

Według ministra, ważna jest też „kwestia budowania międzynarodowej solidarności, jak również próba przewidywania tego, co może nastąpić w przyszłości, na przykład, w związku z jesiennymi ćwiczeniami +Zapad+”.

Reklama
Reklama

Soloch przekazał, że w części spotkania uczestniczyli również doradcy prezydenta Ukrainy. „Dyskutowaliśmy też o tym, w jaki sposób udzielać Ukrainie wsparcia w jej aspiracjach integracji z Unią Europejską. Oczywiście, w tym kontekście jest ważna ocena ostatnich wydarzeń na Białorusi i polityki Rosji” – powiedział.

Na zakończenie wizyty w Wilnie ministrowie Szczerski i Soloch spotkali się z przebywającą tam liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, by, jak ujął to szef Biura Polityki Międzynarodowej, porozmawiać „na temat planów opozycji białoruskiej i tego, jak ona przewiduje rozwój wypadków jeśli chodzi o politykę na Białorusi”.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Alfret
piątek, 4 czerwca 2021, 07:17

Moze na poczatek panstwa nadbaltyckie stworza kraj federacyjny. Te 6 milionow mieszkancow bedzie zblizone chociazby do krajow typu Finlandii czy Bulgarii. Zdecydowanie wzrosnie wowczas potencjal finansowy i decyzyjny tych krajow.

andys
czwartek, 3 czerwca 2021, 11:06

Pisałem już o tym, że dziwi mnie ta aktywność Polski na kierunku wschodnim i całkowita apatia oraz dąsy w kierunku zachodnim. Odnoszę wrażenie , że ktoś zlecił nam zadanie podgrzewania w tym wschodnim kotle.

Paweł
środa, 2 czerwca 2021, 17:41

Jakoś nie widać by nasza armia była silna bądź nawet miała na taką zadatki w przeciągu następnej dekady.

Alaris
czwartek, 3 czerwca 2021, 14:52

Nasza armia jest jedną z silniejszych w Europie i NATO. Ponad to jesteśmy 23 siłą świata.

Tak mi się zdaje
środa, 2 czerwca 2021, 16:41

Niestety UNIA "likwiduje" narodowość w państwach i dotknie to też służb mundurowych. Tworzy się teraz mieszaniny kulturowe które są bombą z opóźnionym zapłonem. Już były potyczki na noże między zwaśnionymi stronami o odmiennej kulturze w ośrodku szkolenia policjantów w Niemczech.

Abef
środa, 2 czerwca 2021, 14:41

Czy Szczerski nie widzi tego, że "silne narodowe" oznacza ZAWSZE zainteresowane tylko swoim podwórkiem? I że "silne narodowe" wyklucza realną tj. podejmującą realne ryzyko solidarność czyli działanie w imię nie bezpośrednio swoich interesów? Naiwność granicząca z...

AXM
środa, 2 czerwca 2021, 14:20

Więc może zacznijcie budować tą silną armię a nie armię na parady jak do tej pory,całe dwie baterie Patriot i jeden dywizjon Himars do pokazania na paradzie i to jest budowa silnej armii :)

Tweets Defence24