Słowacja podpisze umowę G2G (międzyrządową) na dostawę 152 gąsienicowych bojowych wozów piechoty CV90 MkIV. Jest to zakończenie wieloletniego procesu wyboru nowego BWP dla słowackiego wojska. Stosowną informację podał słowacki minister obrony Jaro Nad. Pojazdy te staną się wyposażeniem jednej z dwóch tamtejszych brygad zmechanizowanych. .
Słowacja obecnie posiada ponad 200 pojazdów rodziny BMP-1/2 i OT-90, które mają zostać zastąpione dwoma konstrukcjami. Pierwszą z nich będzie wspomniane CV90 w liczbie 152 maszyn, co pozwoli praktycznie na wycofanie 1:1 wozów rodziny BMP-1/2. Drugą z nich jest Patria AMV XP 8x8 (BOV 8x8), decyzję o wyborze tych KTO podjęto na początku bieżącego roku. Oprócz nich w służbie jeszcze przez jakiś czas pozostaną zmodernizowane BMP-1 w wersji BMP-M w liczbie ponad 20 sztuk.
Powodzenie oferty szwedzkiej to efekt współpracy BAE Systems z agencją zamówień obronnych (FMV). Dzięki temu zaproponowano najnowszy wariant CV90 MkIV, a także kooperację w zakresie przyszłego rozwoju technologii i produkcji ze słowackim przemysłem. Opracowano również atrakcyjne rozwiązanie finansowe we współpracy z państwową agencją kredytów eksportowych Svensk Exportkredit.
Czytaj też
Zgodnie z komunikatem resortu obrony Słowacji, badano cztery oferty. Jako pierwsza uplasowała się CV-90 z armatą 35 mm, druga - ten sam wóz z armatą 30 mm, trzecia Lynx KF41 (złożona przez Węgry, które współpracują przy produkcji tego bwp z Rheinmetallem) a czwarte miejsce zajął hiszpański ASCOD. Wartość całego programu oszacowano na 1,688 mld euro z VAT, przy czym kwota ta obejmuje też rozbudowę infrastruktury.
CV90 Mk IV to najnowszy wariant tej rodziny pojazdów. Wśród modyfikacji otrzymał on nowy silnik Scania o mocy 1000 KM i zmodernizowaną przekładnię X300. Zmiany pozwoliły na zwiększenie dopuszczalnej masy całkowitej z 35 do 37 ton. Ponadto, otrzymał standardową architekturę elektroniki NGVA czwartej generacji, zwiększającą zdolność integracji systemów. Według producenta ta modernizacja wspiera algorytmy nauczania maszynowego i zdolności sztucznej inteligencji, a także systemy rozszerzonej rzeczywistości i cyfrowych map 3D, co pozwala na dokonywanie dalszych usprawnień w przyszłości.
Wraz z nowym wariantem podwozia proponowana jest nowa rodzina wież CV90 Mk IV serii D, charakteryzujących się modułową konstrukcją. Mogą one zostać uzbrojone w armaty szybkostrzelne w kalibrach 30/40 mm jak i 35/50 mm. Najpewniej Słowacja wybierze 30 lub 35 mm armatę automatyczną, co względem obecnie posiadanych BMP-1/2 stanowi skok możliwości w kwestii siły ognia.
Czytaj też
Oprócz podstawowego uzbrojenia artyleryjskiego nowa wersja CV90 może zostać wyposażona w dodatkowe karabiny maszynowe, a także wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych (testowano Spike-LR2). Przedstawiciele BAE Systems zapewniają też, że nowy wariant CV90 jest pierwszym zachodnim bwp certyfikowanym z systemem ochrony aktywnej. Już wcześniej podejmowano wysiłki w celu integracji izraelskiego IMI Systems Iron Fist z CV-9035 Mk III, w związku z zapotrzebowaniem holenderskich sił zbrojnych. W takiej konfiguracji był prezentowany także CV-90 Mk IV na Eurosatory 2022.
#Slovakia will sign G2G contract on delivery of 152 BAE Hägglunds CV90 MkIV tracked #IFVs from #Sweden in effort to build heavy mechanized brigade, reinforce its #defence and support local industry. 🇸🇰🤝🇸🇪 thanks Peter Hultqvist for excellent cooperation!
— Jaro Nad (@JaroNad) June 28, 2022
📷 illustration pic.twitter.com/8HsyNCSFCr
DIM1
Tymczasem greckie media o obronności pisnęły parę info o nowych umowach grecko-niemieckich dot. broni pancernej. Za każdy BMP-1, przekazywany na Ukrainę, Grecy wybierają sobie jedną sztukę Marder 1A3, która następnie remontowana jest szczegółowo "do nowości" w zakładach Rheinmetall w Unterlüß, na koszt niemieckiego rządu, a dogląda tego grecka inspekcja, trzyosobowo, w samych zakładach na miejscu. Prócz tego Niemcy (konsorcium RM - KMW ?) zobowiązali się także wybudować w Grecji nowy zakład produkcyjno - remontowy, który prócz nowej produkcji, obsługiwać ma niemiecki sprzęt tych firm z wielu krajów świata. Przy czym wyglądać będzie to tak, że Niemcy stają do przetargu o wybudowanie tego zakładu... Z czego do tej pory byli wykluczani, gdyż trwały (nienagłośnione) długotrwałe spory greckiego MON z niemieckimi dostawcami broni. Teraz załatwione ponoć drogą ugody pozasądowej. I niech mi ktoś jeszcze powie, że Grecy nie potrafią dobrze pilnować swych interesów... ?
Valdore
@DIM1 ale wiesz że Marder 1A3 to wersja sprzed prawie 40 lat i nawet wyremontowana "nieco" odstaje od dzisiejszego poziomu dla BWP Do tego dostyajecie te Mardery co Rhienmetall chciał przekazać Ukrainie
Braciator
A może by tak szef MON ogarnął się wreszcie i zrozumiał o co kaman w dzisiejszych ciekawych czasach. Że należy robić koalicję chętnych i logistycznie ujednolicać sprzęt w takich krajach jak Polska, Litwa, Estonia, Łotwa, Finlandia. Rumunia i oczywiście Ukraina. Że możemy doczepić jakieś satelity do tego: typu Gruzja. I że każdy to już widzi w tych wyżej wymienionych krajach, Niemcy i Francja za nikogo umierać nie będą. Do dzieła
Qba
Tylko ze Polska nie chce sprzętu z Litwy, Estonii, Łotwy, Finlandii, Rumunii. Ani te kraje nie chcą szrotu z Polski,
Miroo
Przepiękny i mocny... kto dziś pamięta, że w 2016 roku proponowano nam CV90 na podobnych zasadach jak AMV/Rosomak, ale nie zdecydowaliśmy się...
kukurydza
I dobrze. Może parę lat potrwało, ale będzie krajowy Borsuk. Jak widać po Korei i Ukrainie, warto nie być małpą w sklepie z niemieckimi (albo innymi cudzymi) zabawkami, nawet jeśli na początku nie wychodzą aż tak ładne.
Miroo
kukurydza - czy ty w ogóle zdajesz sobie sprawę z tego co ty mówisz? to nie jest kwestia zero jedynkowa - będąc krajem jak Polska, która potrzebuje ponad tysiąca pojazdów danego rodzaju oczywiste, że powinniśmy produkować - chodzi o to, że te parę lat zanim tych borsuków trochę naprodukują to poślizg na jaki nie możemy sobie pozwolić a CV90 to wyższy poziom techniki i doświadczenia - wiedz, że gdyby nie nauka z licencji na Rosomaka Borsuk by nie powstał - spójrz na niego - cała góra kadłuba to Rosomak... trochę pokory człowieku... samymi chęciami nawet nasi dobrzy inżynierowie nie zniwelują braku doświadczenia..
Qba
@kukurydza - zdaje się źe zamiast Borsuka będą AS21
Greedo
Bardzo dobry wybór. Widać Słowacja nie che się uzależnić od nastrojów producenta KF41 Lybx. Za to Polska powinna uważnie patrzeć na wybór nowego BWP dla US Army. Jeśli wygra konstrukcja zbieżna AS21 RedBack to ciężki BWP będzie łatwiej wybrać. Musimy mieć możliwość szybkiego zakupu sprzętu z każdego Army Peposition Stock.
Qba
W USA faworytami są Griffin III i Next Gen Bradley.
Pucin:)
Przynajmniej Słowacy wyciągnęli wnioski z wojny Ukraińsko-Rosyjskiej i poszli po rozum do głowy CV90 MKIV - perfekcyjny wybór!!!! ;0
Paweł P.
Ot różnica, oni pare setek max, Polska pare tysięcy.
Zbrozło
Kiedy?
Chyżwar
@Zbrozło Niebawem.
Valdore
@Chyzwar, to niebawem to neistety minimum kilkanascie lat.
Chyżwar
Ja się zastanawiam, czemu w tych BWP nie ma "przeźroczystego pancerza"? Izraelici z tym kombinują. Koreańczycy też. W Borsuku system kamer dookólnych pozwala zaimplementować takie rozwiązanie i dlatego mam nadzieję, że się tego dorobi.
Pucin:)
@Chyżwar - ale super ekstrema - zajrzeć śmierci w oczy by adrenalina szybciej zabiła niż pocisk uderzy w moje pudełko!!!!! Tego nawet raszyści-orkowie nie wymyślili!!!!! :0
Marek L.
Ale my, to w tej chwili bieżącej, no to NIE wiemy, czy Słowacy to ten system "przezroczystego pancerza", to zaimplementują, czy też nie. Na pewno MOGĄ !!!! Izraelczycy mają go na tych swoich najnowszych Merkava-4, Namerach, i KTO Eitanach. Jest to system ELBIT'u "Iron Vision". Wchodzi w niego bardzo rozbudowany system dookolnych kamer, dziennych, i noktowizyjnych, oraz hełmy załogi, będące uproszczoną wersją hełmów F-35, produkcji ELBIT'u/EL-OP'u. Wszystko sterowane poprzez AI. Te holenderskie CV-9035 Mk III, to zdaje się, że go mają. Słowacy to TEŻ by mogli.......
Marek L.
Ale my, to w tej chwili bieżącej, no to NIE wiemy, czy Słowacy to ten system "przezroczystego pancerza", to zaimplementują, czy też nie. Na pewno MOGĄ !!!! Izraelczycy mają go na tych swoich najnowszych Merkava-4, Namerach, i KTO Eitanach. Jest to system ELBIT'u "Iron Vision". Wchodzi w niego bardzo rozbudowany system dookolnych kamer, dziennych, i noktowizyjnych, oraz hełmy załogi, będące uproszczoną wersją hełmów myśliwców F-35, produkcji ELBIT'u/EL-OP'u. Wszystko to sterowane poprzez AI. Te holenderskie CV-9035 Mk III, to zdaje się, że go mają. Słowacy to TEŻ by mogli.......
Madderdin
''Podwozia CV90 dla Borsuka. Oferta BAE Systems dla Polski'' - Defence24 24.02.2015 14:02 "Polonizacja i rozwój własnych technologii". Szczegóły oferty platformy CV90 dla Polski - Defence24 03.04.2015 07:12 Dawno temu byłyby klepane w PL,ale jest jak jest.
Madderdin
Nam też proponowano parę lat temu,był duży artykuł tutaj.Gdybyśmy wtedy to już dawno byłby klepany na licencji,ale chyba wtedy to już miało nie być wojen w Europie
Patryk.
Porównanie naszego Borsuka z innymi oferowanymi bwp w tym przetargu dla Słowacji na pewno byłoby interesujące (a i tak opinia publiczna zapewne nie poznałaby żadnych ciekawych szczegółów). Ale sam wóz to nie wszystko. Szwedzi zaproponowali m.in. "atrakcyjne rozwiązanie finansowe we współpracy z PAŃSTWOWĄ agencją kredytów eksportowych Svensk Exportkredit" i bardzo jestem ciekaw, czy nasz kraj/rząd również umiałby coś zrobić w tym aspekcie przetargu. W ostatnich latach (a może i dziesięcioleciach) nie kojarzę jakiejś sprzedaży z udziałem naszych rządów (ostatnio Kraby dla Ukrainy). Ale może coś było, to mnie sprostujcie. Jeśli nie potrafimy, to się uczmy, bo mamy coraz więcej dobrych produktów i państwo powinno wspierać eksport uzbrojenia bez względu na pochodzenie: państwowe/prywatne.
SAS
A ile Borsuków służy w armiach świata? Ile służy w armii macierzystej? Nikt nie kupi gruszek na wierzbie.
M.M
Agencje kredytów eksportowych to żadna nowość. Też to mamy od lat, o jakości oferty się nie wypowiadam bo nie wiem.
Reo
Myślę że Borsuk nie wpasowuje się w potrzeby Słowacji. Oni chcieli dużego, zaawansowanego bewupa z mocnym uzbrojeniem i opancerzeniem. Borsuk powstał w innych założeniach i kosztem zdolności ofensywno-defensywnych została podniesiona mobilność (wymóg pływalności)