Reklama

Geopolityka

Słowacja też przekazuje najlepszą artylerię

Zuzany 2 dla Ukrainy
Zuzany 2 dla Ukrainy
Autor. MO Słowacji via Twitter

Słowacki minister obrony Jaroslav Naď poinformował za pośrednictwem Twittera, że został podpisany kontrakt na osiem kołowych armatohaubic Zuzana 2, które zostaną przekazane Ukrainie. Wcześniej pojawiła się informacja o szkoleniu się na tych wozach ukraińskich żołnierzy. Przekazanie Zuzan 2 wiąże się z ich komercyjną sprzedażą przez słowackiego producenta.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową, dłuższą lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów), co pozwoliło zwiększyć donośność do 41 km. Została też wyposażona w nową opancerzoną kabinę. Dodatkowo wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z 4 do 3. Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ognia tak, by kilka pocisków uderzyło w jednym momencie.

Czytaj też

Dostarczenie Zuzan 2 jest wprowadzeniem do ukraińskiej armii kolejnego systemu artyleryjskiego 155 mm po M109 (najprawdopodobniej w różnych wersjach), CAESARach, AHS Krab, M777, FH-70 i w przyszłości Panzerhaubitze 2000. Dochodzą do tego systemy w kalibrach postsowieckich, czyli 122 mm i 152 mm - zarówno znane wcześniej Ukraińcom, jak Goździk czy D-30, jak i nowo wprowadzone Dany, z których zresztą wywodzą się haubice Zuzana. Większość dostarczanych armatohaubic to te ciągnione, o znacznie mniejszej mobilności względem systemów samobieżnych, ale - jak widać - na Ukrainę stopniowo mają trafiać także te ostatnie. Coraz większa liczba systemów w kalibrze NATO, pozwala na wysyłanie kolejnych transz amunicji artyleryjskiej od krajów wykorzystujących 155 mm aramtohaubice i nie tylko uzupełnić zapasy, ale także zwiększyć donośność ostrzału o kilka, czasem nawet kilkanaście kilometrów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jan24

  Te słowackie Zuzanny wyglądają lepiej niż Kraby. Zasięg ten sam

  1. szczebelek

   Przecież to kołowa artyleria lufowa i jedyny inny taki system z zachodu to te francuskie Ceasary. Kraba możesz porównać z M109 lub PzH2000. To może porównasz Zuzane2 dwa do M777 w końcu ten sam kaliber xd

  2. OptySceptyk

   Słowacy mają automat ładowania, ale nie wiem, jak u nich wygląda kierowanie ogniem. Możliwe, że nasz Topaz jest lepszy.

  3. Polak Mały

   Po pierwsze to nie konkurs piękności. Po drugie wygląd to rzecz gustu. Po trzecie jak masz coś porównywać to na zasadzie jabłko do jabłka i to czerwone do czerwonego. Krab jest sytemem na gąsienicach a Zuzanna to kołowy system artyleryjski. Możesz więc porównać Kraba np. do PZH2000. Dla nas potrzebne są zarówno kołowe jak i gąsienicowe zestawy artyleryjskie.

 2. zygix

  Zamówić na Słowacji nowe Zuzany 2 a Dany zmodernizować w Czechach do standardu Dita.. I Kryl załatwiony. Dziękuję..

 3. Ma_XX

  trochę czarowanie z tym słowem przekazanie - napiszcie wprost sprzedaż

Reklama