Reklama

Polityka obronna

Premier: Jeśli nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, zbudujemy mniejszą koalicję [ WYWIAD]

Autor. chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc.

Jeśli nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, będziemy budować „mniejszą koalicję” państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącej Ukrainy. Nie  będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez - powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

PAP: W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. Wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował w piątek, że kwestia zezwolenia na eksport czołgów Leopard 2 była omawiana, ale nie ma decyzji w tej sprawie i że „należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw". Jak pan ocenia wyniki piątkowego spotkania i postawę Niemiec?

Premier Mateusz Morawiecki: Postawa Niemiec jest nie do zaakceptowania. Od rozpoczęcia wojny mija już niemal rok. Każdego dnia giną niewinni ludzie. Rosyjskie bomby sieją zniszczenie w ukraińskich miastach. Atakowane są obiekty cywilne, mordowane są kobiety i dzieci. Dowody na zbrodnie wojenne armii rosyjskiej można obejrzeć w telewizji i na YouTubie. Czego jeszcze potrzebują Niemcy, by przejrzeć na oczy i zacząć działać na miarę potencjału państwa niemieckiego? Zresztą nie muszą aktywować 100 procent swoich zasobów. Wystarczy 30 proc. Nawet 10 proc. byłoby już postępem. Przede wszystkim jednak Berlin nie powinien osłabiać, czy sabotować działań innych państw.

Reklama

Polacy i Polska zrobili dla Ukrainy bardzo wiele. Zarówno jeśli chodzi o wsparcie militarne, wsparcie dla uchodźców wojennych, ale też wsparcie dyplomatyczne. Nie ma dnia żeby polski rząd nie zabiegał o pomoc dla Ukrainy w różnych rozmowach na forum międzynarodowym. Także prezydent Andrzej Duda wykonał w tej sprawie ogromną pracę. Ściśle współpracujemy z USA, zbudowaliśmy koalicję państw europejskich, które włączyły się do wspomagania Ukrainy. Ja sam odbyłem niezliczoną ilość rozmów na temat sankcji. A kiedy wszystko wydaje się zmierzać w nieco lepszym kierunku w temacie ciężkiej broni dla Ukrainy, wkraczają Niemcy i zgłaszają wątpliwości. Wróg jest na Wschodzie, a my marnujemy czas na dyskusje, które nie prowadzą do niczego dobrego ...

PAP: Z czego, pana zdaniem, wynika ta wstrzemięźliwość Berlina?

Premier Mateusz Morawiecki: Niemcy wpadły w sidła, które same na siebie zastawiły. Od lat uprawiały politykę zbliżenia z Rosją. Liczyły, że obłaskawią rosyjskiego niedźwiedzia hojnymi kontraktami. Ta polityka zbankrutowała, a Niemcom do dziś trudno przyznać się do błędu. Wandel durch Handel stało się synonimem epokowego błędu. Apeluję nieustannie do Olafa Scholza, żeby podjął stanowcze działania. Niemcy są potężnym państwem, jeśli chodzi o swą gospodarkę i siłę militarną. Staram się ważyć słowa, ale powiem to dosadnie. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez Niemiec. Jednak to od Niemiec zależy, czy chcą dołączyć do misji zatrzymania barbarzyństwa Rosji, czy będą patrzeć na nie biernie, skazując się na zapisanie po niewłaściwej stronie historii.

PAP: Minister Pistorius zaprzeczył jakoby Berlin jednostronnie blokował dostawę czołgów na Ukrainę. Planuje pan rozmawiać z kanclerzem Scholzem i przekonywać go do zmiany zdania? Ewentualnie czy polski rząd planuje inne działania, by wywrzeć presję na Niemcy?

Czytaj też

Premier Mateusz Morawiecki: Skoro minister Pistorius zaprzecza, że Niemcy blokują dostawę czołgów na Ukrainę, to chciałbym usłyszeć jasną deklarację, że Berlin popiera ich wysłanie. Jak również, że Niemcy rozważają dołączenie do koalicji państw, które wyślą Leopardy na Ukrainę. Wojna toczy się tu i teraz. Ukraińskim obrońcom Europy czołgi potrzebne są natychmiast. Niemcy chcą je zatrzymać w magazynach aż do momentu, kiedy Rosja pobije Ukrainę i zapuka do Berlina?

Czytaj też

PAP: Polska zadeklarowała przekazanie Ukrainie 14 czołgów Leopard 2; co dalej z naszą deklaracją, jeśli Niemcy nie zgodzą się lub nadal będą przeciągać swoją decyzję w tej sprawie? Premier Mateusz Morawiecki: Będziemy budować „mniejszą koalicję" państw gotowych przekazać część swojego nowoczesnego sprzętu, nowoczesnych czołgów dla walczącej Ukrainy. Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Naród ukraiński bije się o naszą wolność. Wysłanie Leopardów na Ukrainę to kwestia polskiej i europejskiej racji stanu. Nie pozwolimy, żeby Rosja zdobyła Kijów, a potem podpaliła całą Europę. Decyzja o wsparciu wojska ukraińskiego ma uzasadnianie i polityczne i moralne. Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją to prędzej niż później. Natomiast każde państwo, które już to rozumie z pewnością pójdzie w ślady Polski. Dziękuję z tego miejsca wszystkim przyjaciołom w Europie za wsparcie Ukrainie, razem jesteśmy silniejsi

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Golf

  Zgoda Niemiec jest ! Niestety…polski rząd nie wystąpił do tej pory o udzielenie takiej zgody !

  1. Anty 50 C-cali

   A TY to wszystko wiesz! Siedziałeś pod stołem w Ramstein, i wiesz o czym szprechali haha. Już w piątek chodziły przecieki o zgodzie na szkolenie, na Leo. ! Po ch..olerę zgoda na szkolenia , na Czym, hę?! Żeby russcy nie zaczęli od razu "rozpracowywania" linii kolejowych Lwowa. i okolic.

  2. hermanaryk

   Dobry negocjator nie prosi o zgodę, gdy spodziewa się odmownej odpowiedzi. Najpierw delikwenta urabia albo stawia pod ścianą, by go zmusić do zmiany zdania. I tak właśnie zrobiliśmy.

 2. Booboo1234

  Niemcy zwyczajnie się boją. Oficjalnie są już niezależni od rosyjskiego gazu, ale gaz to najmniejsze zmartwienie. Prawdziwe zmartwienie to sytuacja wewnętrzna. Rosyjska V kolumna i agentura gotowa rozpalić krwawy konflikt z imigrantami - pretekstem może być wszystko - nawet brak zgody na budowę meczetu akurat w tym własnie miejscu co sobie muzułmanie - czytaj ekstremiści wymyślą aby mieć pretekst. Mniejszość turecka na pasku Erdogana - też nieciekawie. Nie wiadomo ale to raczej pewne że są - szpiedzy rosyjscy i agenci wpływu na wszelkich poziomach urzędów, wojska i rządu. Nie byłbym pewny tego ale może być i tak, że Niemcy są bardziej zinfiltrowane przez ruskich niż Polska. Ma od czego boleć głowa. Zgadzam się w ramach wyjątku z opinią Morawieckiego wpadli we własne sidła.

Reklama