Reklama

Polityka obronna

Polski AWACS osiągnął gotowość. Podgląda Rosję i Białoruś

saab 340AEW-300
Szwedzki Saab 340AEW w najnowszej wersji, czyli S100D Argus
Autor. forsvarsmakten

Zgodnie z zapowiedzią polskie samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW (Airborne Early Warning) zakupione w 2023 roku w Szwecji rozpoczęły dyżury w polskiej przestrzeni powietrznej.

O fakcie osiągnięcia gotowości operacyjnej przez eksszwedzkie maszyny w tym tygodniu pisała „Polska Zbrojna”. Wcześniej trwało intensywne szkolenie załóg samolotów do wykonywania misji. Dziś za pomocą trackera lotniczego Flight Radar można było zaobserwować lot maszyny w polskich barwach, która, sądząc po trasie lotu, wskazuje na realizacje dyżuru bojowego. Samolot wystartował w lotniska Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Siemirowicach. To macierzysta baza dwóch polskich Saab 340 AEW. Trasa pokazuje pokrycie radarowe zarówno granicy z Białorusią jak i obwodem królewieckim.

Reklama

Obie maszyny zostały zamówione w lipcu 2023 roku i pochodziły z magazynów szwedzkich sił powietrznych (wcześniej służyły w siłach powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Pierwszy samolot dotarł do Polski w marcu 2024 roku, a drugi dołączył w czerwcu. Koszt zakupu obu maszyn wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym wyniósł około 230 mln złotych (52 mln euro).

Saaby 340 AEW są wyposażone w działający w paśmie S ścianowy radar PS-890 Erieye, którego zasięg wykrywania sięga ponad 300 km. Z ponad 200 km jest w stanie wykrywać mniejsze cele jak rakiety manewrujące oraz drony. Dzięki wyniesieniu radaru na wysokość kilku tysięcy metrów nad ziemię ogranicza się strefy wykluczenia radarowego. Samolot może pozostawać w powietrzu przez kilkanaście godzin i zbierać niezbędne informacje.

Dzięki wprowadzeniu do służby Saab 340 AEW Siły Zbrojne RP otrzymały nowe możliwości, które wcześniej były dostępne jedynie w ramach współpracy sojuszniczej. Istotę posiadania zdolności tego typu pokazał konflikt na Ukrainie i braki w pokryciu polskiej przestrzeni powietrznej.

Czytaj też

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (19)

  1. Sebseb

    Podgląda Rosję, Białoruś - a ja myślę, że Ukrainę też może podglądać.

    1. Essex

      Ciebie podglada

    2. Wania

      I tak robi, gdy lecą rosyjskie rakiety. Ten rejon jest obserwowany przez samoloty NATO. Jeszcze tylko balony z radarami przy Białorusi i Królewcu i można będzie powiedzieć, że rosyjskie przygotowania do ćwiczeń które są przygotowaniem do agresji będzie widać.

    3. user_1071799

      Seb - zartujesz? Wszak TO - to by było niepolitycznie. A nie daj Bóg jeszcze by wypatrzył jakieś pociski lecące w kierunku Polski znad Ukrainy i MON musiałby zareagować? Dlatego te samoloty NIE będą latały nad granica z Ukrainą.

  2. kd12

    Szybko i dosyć sprawnie nabyliśmy nowe zdolności rozpoznawcze. Nie narzekać.

  3. radziomb

    po co on lata przy krolewcu? dzisiaj jest atak na Ukraine. niech leci do Jesionki i na granicec pol ukr

    1. Pegaz

      Po to by widzieć czy Rosja nie czyni przygotowań do wojny, i pamiętaj że są tam iskandery

    2. radziomb

      a czy Rosja przewozi Iskandery samolotami?

    3. Bender

      Bardzo dobrze, że lata przy Królewcu. To jest interesujący nas kierunek operacyjny. Latający radar wykryje cele nisko lecące, poza horyzontem radarowym stacji naziemnych (cele wielkości myśliwca generacji 4/4+ z dystansu co najmniej 350 km, nawet przy silnym zakłócaniu i walce radioelektronicznej). A do tego posiada tryb obserwacji powierzchni morza i ziemi.

  4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Co do kupowania wysokich technologii - jako pierwszego sprzedawce widzę Ukrainę - nie tylko w technologiach rakietowych, turbinowych czy dronowych czy EW czy bojowego AI [TAK - w AI]. . Zresztą - wiele możemy zyskać za przekazanie sprzętu - a sporo postsowieckiego sprzętu jeszcze zostało. Drugi sprzedawca technologii - zupełnie absurdalnie pomijany z obawy przed pomrukami USA - to Turcja. Inni to Korea Płd, Japonia, ba - mała Estonia ma sporo do zaoferowania, tak samo kraje NORDEFCO o UK, także wygłodzone koncerny zbrojeniowe Europy [bo Zachodnia Europa nadal śpi], nawet Izrael [ale pod stołem - bezpośrednio z firmą - tu chciwość gwarantuje efekt], a na końcu USA. Wszelkie kanały - wszelkie sposoby - a jak trzeba - to szpiegostwo przemysłowe. Proszę zauważyć - dla państw flankowych zagrożonych Rosją - skok technologiczny Polski to wzrost ICH bezpieczeństwa - jedziemy na jednym wózku.

  5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Rozbudowa EKSTENSYWNA [ilościowa] WP a la LWP-BIS wzór 1980 - to błąd strategiczny. W ilości sprzętu i żołnierzy nie dorównamy Rosji - to przepis na klęskę u samych podstaw. Natomiast mamy ASUMETRYCZNĄ PRZEWAGĘ STRATEGICZNĄ nad Rosją - w dostępie do technologii Zachodu. I to technologię - WYŁĄCZNIE TECHNOLOGIĘ - winniśmy kupować od kogo się da - nawet pod stołem. Nawet pozornie przepłacając - bo to się zwróci jako STRATEGICZNA INWESTYCJA w rozwój Polski - nawet czysto biznesowo - bo technologia zasadniczo jest podwójnego zastosowania. Chodzi o produkty OEM - high-tech i wysokiej marży - w Przemyśle 4.0, w Internecie Rzeczy, w Internecie Wszystkiego - pod kontrolą jednego kompleksu sieciocentrycznego C5ISTAR/EW-AI - nie tylko na czas wojny - ale może przede wszystkim na czas pokoju - jako gospodarki nowej generacji.

  6. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Musimy zbudować SUWERENNĄ STRATEGICZNĄ całokrajową A2/AD Tarczę i Miecz Polski [defensywną i ofensywną zarazem] - z rdzeniowym kompleksem C5ISTAR/EW-AI spinającym real-time [sieciocentrycznie] wszystkie sensory-nosiciele-efektory wszystkich domen - w jedną połączoną metadomenę. Tylko wtedy uzyskamy skok generacyjny i synergię - oczywiście przy totalnej dronizacji wszelkiego rodzaju nosicieli - i przy totalnym postawieniu na efektory precyzyjne. Czyli wzrost REALNYCH zdolności WP - zwiększony o dwa rzędy wielkości. Wymaga to jednak całkowitego porzucenia obecnego PMT - de facto opartego o doktrynę zimnowojenną i odtwarzanie 300 tys armii "bagnetów" - i zamiast odbudowy ekstensywnego rozrastania WP jako LWP-BIS wzór 1980 - postawienie na sieciocentryczność, automatyzację, dronizację=Internet Rzeczy - na PRZEWAGĘ TECHNOLOGICZNĄ.

  7. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    To zaledwie cząstka i mały izolowany wycinek tego co potrzeba. A potrzebujemy jednego całokrajowego strategicznego rozproszonego kompleksu C5ISTAR/EW-AI - spinającego kontrolą non-stop i real-time wszystkie nosiciele-sensory- efektory wszystkich domen - i kontrolę real-time buforów wokół Polski - jak najdalej od granic. Radary i inne sensory [w tym IRST] sięgną z pułapu ca 10 km na 250 km, moim zdaniem docelowe rozwiązanie to aerostaty HALE o pułapie najpierw 20 km [jak Thales Stratobus] - z zasięgiem 500 km, a potem aerostaty na pułapie 40+ km - z zasięgiem ca 1000 km w bezpośrednim horyzoncie radarowym. Liczy się wczesne wykrycie/rozpoznanie/identyfikacja dla włąściwej reakcji na czas - na tym polega DYNAMICZNA głębia strategiczna Polski. Program Barbara to dość mizerny karzełek - może dobry na czas P - ale nie wobec potrzeb na pełnoskalową saturacyjną symetryczna wojnę.

  8. Monkey

    Nie są to może najnowsze maszyny, ale na dzień dzisiejszy spełnią swe zadania. Z czasem zakupimy nowocześniejsze, tak więc jest ok👍🏻

    1. Essex

      Problem jest w tym - z czasem....wieczne nigdy

    2. radziomb

      Szkoda że Polskie maszynie nie maja Linka 16 i na razie nasze dowództwo nie chce modernizować go. ukraińcy dostaną wersję saaba z linkiem 16. Teraz nasz saab musi wysyłac dane do centrum dowodzenia, z linkiem 16 może od razu bezpośrednio wysyłać obraz z radarów do F16.

    3. Anty 50 C-cali

      ...Essex jest. Z tym Caracalem. Który jeden wyglądał jakby w cenie 2 awacsów od Szweda. Nederlandia zamówiła 12, dostanie je może. Ale już w 2024 wiadomo,że dostanie je do 2032, może za 8 lat

  9. Paweł P.

    Kolejne zamówienia tutaj poproszę.

  10. Essex

    No dobra, to rozwiazanie na szybko, zreszta ilosc za mala....a gdzie zamowienie na nowe samoloty???? A no tak....te beda nam sluzyly 30 lat.....potem kupi die kolejne uzywki....jak z Herculesami

  11. Flaczki

    Czas zamowic E7 wagdetail!

  12. Wuc Naczelny

    Dzięki Sile Sojuszu już za rok będziemy w stanie odpowiednio szybko wykryć 50-letni sowiecki pocisk cruise pod Bydgoszczą A może nawet pod Sandomierzem.

    1. w-t

      Weź poczytaj fakty a potem smól. Pocisk znaleziony pod Bydgoszczą był obserwowany przez dyżurującego E3 Sentry. Problem był w tym że nie mógł opuścić obszaru dyżuru, a nasza para dyżurna, jak to w czasie pokoju, była na QRA15 - start do 15 minut. W efekcie zanim nasze lotnictwo raczyło zareagować, E3 już odchodził po ścieżce dyżuru a Ch-55 się "zagubiła". Stacje naziemne mają pokrycie 100%, ale niestety powyżej pułapu 3 km, więc tutaj też no luck, a tyle radarów przewoźnych by pokryć cały kraj, to nie ma nikt.

  13. StrateG

    @GB Od tankowców ważniejsze są dodatkowe myśliwce. Np jedyne dostępne dla Polski maszyny dwusilnikowe w technologii stealth - KF-21.

    1. GB

      Koreanski Kf-21 nie jest myśliwcem stealth z prostego powodu - nie ma komór wewnętrznych do przenoszenia uzbrojenia w przeciwieństwie do F-35.

    2. Grom2137

      KF-21 nie jest stricte samolotem stealth

    3. WisniaPL

      Samoloty to akurat najmniejszy problem w Europie jest ich bardzo dużo. Eurofighter z meteorem ma zasięg 200km więc tym się nie martwymy. Wojsk pancernych to właściwie nie ma kto przerzucić z zachodu..

  14. Ghost

    Kupta tez ze 4 nowsze teraz.

  15. Ależ

    Lata pewnie tylko 7.00-15.00 tak jak współczesne wojsko pracuje

  16. GB

    Wreszcie, teraz jeszcze tankowce powietrzne i będzie jeszcze lepiej.

    1. user_1070809

      Już jest dobrze

    2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

      Na początek kupić ze 2 zestawy AAR dla C295. Wtedy już będzie można tankować FA-50. A potem może zastanowić się nad kupnem kilku używek Airbusa A330-200 i przerobić je na A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport).

    3. Weneda 1977

      Dokładnie,moim zdaniem latające cysterny i samoloty AEW&C są dużo ważniejsze od Apaczów no ale wybrano jak wybrano.

  17. radziomb

    brawo ! teraz bedziemy strzelac do shahedow :) ps Ukraina dostanie lepszego Saaba, z linkiem 16

  18. szczebelek

    Trzeba pamiętać, że to rozwiązanie pomostowe i potrzebujemy więcej takich maszyn...

  19. Chyżwar

    I bardzo dobrze. Mam też nadzieję, że tym razem podejdziemy do zagadnienie poważnie i zakupimy nowe maszyny tego typu.

Reklama