Reklama

Polityka obronna

Polska wystąpi z Traktatu Ottawskiego? „Bez min nie można skutecznie się bronić”

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy dot. wypowiedzenia przez Polskę Traktatu z Ottawy.
Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy dot. wypowiedzenia przez Polskę Traktatu z Ottawy.
Autor. Dmitry Shamis/Unsplash

W polskiej debacie publicznej pojawił się kolejny głos opozycji optujący za wystąpieniem Polski z postanowień Traktatu Ottawskiego. Jakie zdanie w sprawie używania min przeciwpiechotnych prezentuje polski rząd?

„Wojna na Ukrainie pokazała, że bez min nie można skutecznie się bronić” – powiedział w RMF FM, Michał Dworczyk poseł PiS, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2017-2022. Polityk stwierdził, że obecna sytuacja na świecie sprawia, że Polska powinna wystąpić z postanowień Traktatu Ottawskiego i ogłosił, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt uchwały w tej sprawie.

Czytaj też

Jakie jest zdanie rządu?

Nie jest to pierwszy głos opozycji w tej sprawie. W poniedziałek w podobnym tonie wypowiadał się były premier, Mateusz Morawiecki. „To jest traktat, który doprowadził do tego, że Polska nie może robić realnych umocnień na granicy ze względu na to, że jako członek tego paktu, nie możemy posługiwać się tym, co na linii frontu między Ukrainą a Rosją, na Ukrainie, jest najbardziej efektywne, czyli minami, czyli zaminowaniem pól” – mówił przedstawiciel PiS podczas konferencji prasowej w Usnarzu Górnym.

Reklama

Jak dotąd pomysł przedstawiany przez byłych rządzących nie znalazł uznania wśród obecnego premiera polskiego rządu, Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów powiedział ostatnio, że Polska nie planuje zaminowywać granicy i nie przewiduje polskiej inicjatywy w zmianie wspomnianego prawa międzynarodowego.

Czytaj też

Traktat Ottawski

Konwencja o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu została uchwalona na konferencji 18 września 1997 roku w…Oslo. Natomiast do podpisania traktatu doszło kilka miesięcy później w Ottawie (3-4 grudnia 1997 roku – red.). Prawo weszło w życie 1 marca 1999 roku (do maja 2019 roku ratyfikowało je 164 państwa). Co warte podkreślenia, w gronie państw, które nie podpisały traktatu znajdują się między innymi Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Rosja czy Chiny.

Jak wygląda to w przypadku naszego kraju? Polska była jednym z sygnatariuszy konwencji, ale ratyfikacja ze strony Warszawy miała miejsce dopiero w 2012 roku (Traktat Ottawski zaczął formalnie obowiązywać Polskę od 1 czerwca 2013 roku - red.). Pod koniec 2016 roku Polska ogłosiła zakończenie procesu niszczenia wszystkich posiadanych przez nią zapasów min przeciwpiechotnych. Według danych podanych przez ówczesną ambasador Polski w Chile, Aleksandrę Piotrowską, strona polska zniszczyła łącznie 1 055 971 sztuk min.

Co ciekawe, Polska nie jest jedynym krajem, w którym w ostatnich miesiącach porusza się kwestie rezygnacji z Konwencji Ottawskiej. Na początku tego roku o zaminowaniu wschodniej granicy dyskutowano m.in. na Łotwie.

Reklama
Reklama

Komentarze (16)

  1. Podszeregowy

    Nic z tego. Tusk nie dostał na to zgody Berlina.

    1. MiP

      Widać Morawiecki też nie dostał na to zgody Berlina jak był u władzy.

    2. Anty 50 C-cali

      @MiP.. WIDAĆ Tusk dostał wytyczne i...." ratyfikacja ze strony Warszawy miała miejsce dopiero w 2012 roku (Traktat Ottawski zaczął formalnie obowiązywać Polskę od 1 czerwca 2013 roku - red.)'....

    3. staryPolak

      Berlin bedzie wręcz naciskał na rozbudowe potencjału obronnego Polski. W trosce o własne bezpieczeństwo.. Ale - nie, nie oczekujmy że pieniądze z Brukseli będa kierowane do nas. Co to to nie.

  2. Zam Bruder

    Bez min przeciwpiechotnych całe to gadanie o jakiejś nowej linii Zygfryda na polskiej granicy będzie li tylko pustym gadaniem z wirtualną kiesą na tę poronioną inwestycję. A tych nie ma i...nie będzie, bo swój milion urwinóżek zniszczyliśmy w chocholim pędzie za bezpieczną Europą w bezpiecznym NATO i kontynencie bez wojen ; jak zatem rozwiążemy ten problem w sytuacji gdy nasi Wplywowi sąsiedzi w UE i Sojuszu tak po ojcowsku przekonają nasz obecny rząd aby zaniechali podobnie niepoprawnych pomysłów? No, nie rozwiążemy - a gadanie pozostanie li tylko tym pustym gadaniem, coś się tam zbuduje, kogoś uprosi o kosztowną zgodę na udostępnienie swojej własności, sprowadzi media nad jakieś skrzyżowanie z wykopanym po jednej i drugiej stronie panzer grabenem (sic!) a w inne na "bunkier" na szczycie wzgórza ze stojącą obok figurą frasobliwego Pana i....na tym się skończy. A kto nie wierzy niech potem tam zajrzy i wszystko wymierzy....

    1. skition

      W celu wykonania Glassmine 43 potrzebuję zapalnika chemicznego ( nadmanganian potasu ,gliceryna i cukier) oraz dwóch szklanek .No faktycznie "kosmiczna technologia" nie do zrobienia na poczekaniu w garażu.

  3. Dudley

    Chociaż jedna dobra decyzja, szkoda że nie zrobili tego w 2022 jak byli u władzy.

    1. Anty 50 C-cali

      NO KTO BYŁ, gdy...." ratyfikacja ze strony Warszawy miała miejsce dopiero w 2012 roku (Traktat Ottawski zaczął formalnie obowiązywać Polskę od 1 czerwca 2013 roku - red.)

  4. Chyżwar

    Prywatnie mogę nie lubić ani Tuska ani jego partii. Ale pomysł na ufortyfikowanie granicy z ruskimi i Białorusią jest godny pochwały. Miny przeciwpiechotne to byłby bardzo przydatny dodatek do systemu. Dlatego obojętnie kto na ten pomysł wpadł należy wypowiedzieć konwencję ottawską zrealizować pomysł i już. Poza tym warto byłoby się zastanowić czy nie zbudować takich umocnień na całej wschodniej granicy. Dziś Ukraina stawia opór ruskom. Co będzie dalej nie wiemy. Przypominam, że Czechosłowacja poddała się Hitlerowi dlatego że od strony granicy z Austrią, którą wcześniej uważała za bezpieczną nie miała żadnych umocnień.

  5. Monkey

    Szkoda, że jak rządzili to sami nie podjęli tematu. Tak czy siak, jednak w tej materii mają rację. Tusk kiedyś był przeciwko barierze granicznej, teraz chce ją rozwijać. Dziś jest przeciwko minom przeciwpiechotnym ale znając niestałość jego poglądów jutro może już mówić co innego… Na pewno mu nie pasuje, że to pomysł, który wypłynął od opozycji parlamentarnej.

    1. Chyżwar

      Nie ważne czyj to pomysł. Wszyscy wiedzą, że graniczymy z bandytą. Dlatego w tej sprawie powinien być consensus ponad podziałami.

  6. logan

    Jak wygląda możliwość stawiania min przeciwpiechotnych za pomocą artylerii rakietowej czy lufowej? Jeżeli istnieje taka możliwość to min można byłoby używać na terytorium wroga nie narażając własnych żołnierzy czy cywili.

    1. Chyżwar

      Jest taka możliwość tylko trzeba mieć odpowiednie miny.

  7. raf4

    kupujemy 1000 TYSIĄC Himarsów itp. po co sie minować? ....do tego 1000 czołgów po co sie minować ? przeciez nasze Orły planuja po ataku natychmiastowy kontrakt az po Ural!

    1. Rusmongol

      No tak. Więc kacapy ustawią swoje tornada i smiercze wzdłuż tych pól minowych i będą łoić po polskich miastach i je spokojnie rozminowywac, a ty nie będziesz miał czym im odpowiedzieć. Najlepsza obrona jest atak...

  8. Troll leśny

    szkoda, że dworczyk i morawiecki jeszcze nigdy nie rządzili, na pewno gdyby mieli taką możliwość to by wypowiedzieli tą umowę... a nie wróć ROTFL

    1. rED

      Ta ale zbudowali barierę którą obecną władza histerycznie orotestowala. Gdyby PiS zaminowal granice pewnie UE z Ochojską by nas ukrzyżowało.

  9. MiP

    Dzisiejsza opozycja podczas swoich rządów nawet nie wspomniała o minowaniu granicy a dzisiaj oni krzyczą o wypowiadaniu traktatów.To już trzeba było zrobić w 2022 roku

    1. Zam Bruder

      A kto ci da w UE na to przyzwolenie? Berlin a może Paryż? Zapoznaj się lepiej jakich komponentów potrzebujemy i od kogo aby wznowić produkcję urwinóżek. I stawiam w jednej ręce orzechy przeciwko euro, że nikt nam ich nie udostępni a drugą garść w drugiej, że szumnie zapowiadana przez szefa rządu nowa linia Zygfryda na naszych wschodnich granicach za przedwyborczą wirtualną deklarację 10 mld zł - składać się będzie ze sto pierwszej obietnicy po tych stu wcześniejszych.

    2. MiP

      Jak bez komponentów z zagranicy nie potrafimy zrobić tak prymitywnej broni jak mina przeciwpiechotna to jesteśmy naprawdę zacofanym krajem.

    3. GEN65

      A jakich to komponentów kosmicznych technologii potrzeba do produkcji min ???

  10. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Dodałbym do artykułu przyczyny podpisania traktatu i zmiany jakie zaszły w technologii umożliwiające samolikwi=dacje min po upływie okreslonego czasu.

  11. Extern.

    Ja jako cywil mimo zagrożenia, jednak jestem przeciwny użyciu takich głupich min, bez choćby samolikwidatora. Statystyki dowodzą że więcej od nich jest potem strat wśród własnych cywili niż żołnierzy wroga. W mojej ocenie znacznie głupszym naszym postępowaniem jest że respektujemy zakaz produkcji i stosowania znacznie bardziej przecież skutecznej, amunicji kasetowej, mimo że traktatu zakazującego stosowania takiej amunicji przecież nie podpisaliśmy.

  12. Tryglaw

    Jak wypowiadać skoro Niemcy nie kazali ?

  13. DDR

    Najwyższa pora wylogować się z tych wszystkich urojonych pomysłów zachodnich pięknoduchów

  14. AdSumus

    Powinniśmy użyć wszystkiego co możliwe do obrony i nie mniej niż Rosja.

  15. Rusmongol

    Trzeba zaminować cała granicę z Białorusią i kaliningradem, włącznie z drogami tam dojazdowymi. Albo zbudować coś Ala mur chiński, żeby jak w starożytności Chińczycy odgrodzili od dziczy mongolskiej 🤣

  16. Zam Bruder

    Na co tu jeszcze czekać? Aż zaleją nas masy armatniej konserwy powyciąganej z łagrów i psychuszek? Czym zabezpieczymy polską linię Zygfryda jak tu ani żołnierza nie ma ani min urwinóżek?

Reklama