Reklama

Polityka obronna

Nigeria ze zgodą na AH-1Z

AH-1Z Viper / Zulu
AH-1Z Viper / Zulu
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Nigerii 12 śmigłowców bojowych AH-1Z Viper z pakietami towarzyszącymi za kwotę maksymalnie do 997 mln USD.

Reklama

Zgoda obejmuje 12 wiropłatów, 4 silniki zapasowe T-700 GE 401C, dwa tysiące sekcji naprowadzania do pocisków APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) zamieniające 70 mm rakiety niekierowane w pociski naprowadzane. Pakiet może obejmować także wyposażenie do operowania w nocy, komercyjną wersję GPS, części zamienne, wyposażenie wsparcia, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także fundusze na kontynuację instytucjonalnego i technicznego wsparcia dla sił zbrojnych Nigerii w celu rozwijania zdolności sił zbrojnych tego państwa do humanitarnego (precyzyjnego) używania uzbrojenia. Ten ostatni fundusz ma wartość 25 mln USD.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W dokumencie wymienia się zakłady Bell Helicopter w Fort Worth w Teksasie (śmigłowce) i firmę and General Electric (napęd) jako głównych kontraktorów. Oznacza to, że nie chodzi raczej o odsprzedanie Nigerii 12 AH-1Z wyprodukowanych kilka lat temu dla Pakistanu i trzymanych obecnie w Stanach Zjednoczonych jako własność Departamentu Stanu w związku z ich niejasnym statusem.

Obecnie Nigeria używa w roli śmigłowców bojowych 15 Mi-24, a kolejne 18 takich maszyn zostało zamówionych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Xzibit

  Jak to powiedział jeden z przedstawicieli rządu,śmigłowce szturmowe to "dla nas sprawa dziesięciorzędna}" a polscy piloci dalej latają na rupieciach MI-24 które nie posiadają ppk :)

  1. Gnom

   Zapytaj MONbiurw z AU (wcześmiej IU. wcześniej ....) dlaczego nie korzystają z gotowu=ych rozwiązań z Głuszca, które pierwotnie miały być przełożóne na Mi-24 i inne śmigła a sam Głuszec miał miec ppk Spike.

  2. Gnom

   Bo niestey śmigła są dziesięciorzędne z punktu widzenia dzisiejszych potrzeb obriny państwa. Dlatego należy zmodernizowac Mi-24 i Mi-8, Mi-17 aby za dzieśiecikrotnie (może 8 krotnie) mniejsze pieniądze uzupełnić system obrony państwa o śmigłowce własnie.

  3. Xzibit

   Gnom u nas niema ani nowych ani niema modernizacji starych Mi-24 które od lat latają bez ppk.oczkiem w głowie dla dzisiejszego MON są tylko wojska pancerne a reszta zeszła na dalszy plan.Tylko co z wojsk pancernych jak się niema silnej wielowarstwowej OPL.... Zbudowali ściany domu i meblują teraz ten dom a o dachu nikt nie pomyślał,

 2. Buka

  Na czas dostawy USA mogłoby wydzierżawić nam 36 śmigłowców do szkolenia załóg. W offsecie zrobić centrum obsługi viperow całej wschodniej flanki w wzl Łódź

  1. Gnom

   Czyli centrum obsługi 4 (może do 12) czeskich i polskich bo jak na razie to tyle (i raczej tyle). Do tego Bell zainwestował w Czechach. A co według ciebie oprócz demontażu/montazu i malowania będzie robił WZL-1? Sądzisz, że LM i parę innych dużych koncernów już pędzi by przekazac Łodzi chociażby proste naprawy systemów, a może producent silników?

 3. Buka

  Przydałoby się dwa pułki dla 6 i 25 brygady i wtedy można by oddać mi 24 Ukraińcom

  1. Hubert

   Mi 24 muszą przejść kompleksowy remont jak i dostać ppk. My musimy zwiększać swoją flotę śmigłowców uderzeniowych a nie się ich pozbywać.

Reklama