Reklama

Polityka obronna

Niemieckie Patrioty nie dla Ukrainy, ale dalej realne dla Polski

Autor. Bundeswehr/Tom Twardy

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na swoim profilu w serwisie Twitter o negatywnej odpowiedzi Niemiec odnośnie przekazania systemu Patriot Ukrainie. Tym samym rozpoczęto prace nad ustaleniami dotyczącymi wpięcia go do polskiego systemu dowodzenia obroną powietrzną, powracając do pierwotnej propozycji Niemiec.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Komunikat szefa polskiego ministerstwa obrony narodowej oznacza zakończenie sagi dotyczącej przekazania Ukrainie części niemieckich baterii systemu Patriot, która była propozycją wspomnianego wcześniej wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Jednocześnie wpis informuje o rozpoczęciu prac przy wdrożeniu go do polskiej obrony powietrznej, która także niedługo będzie zasilona przez Patrioty, tym razem jednak zamówionych na potrzeby polskiej armii.

Czytaj też

Wcześniej prezydent Andrzej Duda podkreślał, że w razie fiaska rozmów w tej kwestii niemieckie Patrioty należy przyjąć w Polsce jako element zabezpieczający naszą przestrzeń powietrzną, która po przekazaniu Ukrainie systemów Osa czy Newa jest znacznie mniej nasycona efektorami, które mogą potencjalnie zestrzelić np. zagubiony pocisk wystrzelony z terytorium Ukrainy. Umieszczenie niemieckich Patriotów na terenie Polski znacząco zwiększy poziom ochrony przed napadem powietrznym Polski, co dodatkowo pokaże siłę sojuszu, jakim jest NATO, w ramach którego państwa członkowskie w obliczu zagrożenia wspierają się i reagują na potencjalne zagrożenie.

Reklama

"Z wielu punktów widzenia byłoby dobrze, gdyby baterie Patriot stały w pewnej odległości od polskiej granicy, bo wówczas chroniłyby terytorium Polski, naszych obywateli i część Ukrainy ale jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas" - napisał w piątek 25 listopada na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Czytaj też

Patriot Niemcy JSabak
NIemiecka wyrzutnia systemu Patriot.
Autor. J. Sabak
Reklama

Komentarze (14)

 1. Filemon19

  Pilny update Bez łachy mówi Ukraina USA wysyła 2 baterie

 2. mar102

  Dla mnie rozmieszczenie patriotów z niemiecka obsługą wojskową w Ukrainie byłoby jawnym przystapieniem Niemiec do wojny. Przynajmniej tak mogłaby to zinterpretowac Rosja i chyba miała by rację.. Przeraża mnie fakt ,że pewni polyitycy w celu ratowania stanowiska swojego ministra wygaduja takie hasła ,że Niemcy fizycznie powinni byc w Ukraini i walczyć. Pewna część ludzi łyka takie hasła nie zdając sobie soprawy z konsekwencji jaki mogło by to przynieść.

  1. ginawa

   O rany, który się tak rozpędził ?

  2. Al.S.

   Nie zapoznałeś się z tematem. Żaden niemiecki żołnierz nie miał stacjonować na Ukrainie, systemy miały być przekazane na zasadzie wypożyczenia, a obsługiwać je mieli przeszkoleni przeciwlotnicy ukraińscy. Tak funkcjonuje tam większość sprzętu, zapoznaj się z tłumaczeniem terminu lend-lease. Niemcy też już przekazali sporo sprzętu i co, przystąpili do wojny? Na razie to ty łykasz propagandę tefałenów i tym podobnych. Przeraża stan umysłów takich jak ty. Pranie mózgów idzie pełną parą., bierzecie cudzą propagandę za rzeczywistość, a narzucane wam poglądy przyjmujecie jako własne.

 3. Szwejk85/87

  Wracamy na ziemię ! Całe szczęście. Ciekawe co teraz przeszkodzi w rozmieszczeniu dodatkowych patriotów w Polsce ? Może jakiś zatroskany patriota zacznie się zastanawiać co Niemcy chcą zniszczyć w Polsce tymi rakietami ?

  1. RAF

   Szwejk85/87@ PR - owa zagrywka Niemiec z tymi Patriotami, aby nas potem naciskać politycznie. Będą potem mówić: Musicie zrobić to, to i to, bo przecież bronimy waszego nieba. A jak nie zrobimy to powiedzą jacy to jesteśmy niewdzięczni. Jakby chcieli naprawdę pomóc to by je nam przekazali na własność (mają 12 baterii).

  2. CzarnyRycerz

   Niemcy to nie Cartitas, żeby Polsce swoje kluczowe systemy przekazywać. Skończ z jakimiś infantylnymi pomysłami.

  3. ginawa

   @RAF jak na razie to bijemy ich na głowę w konkursie pretensji.

 4. zbigtramp

  @P9 Miało być: Albo się miało dziadków i wujków w Krasnej Armii lub w UB.

 5. GB

  PiS robił wszystko aby nie przyjąć niemieckich baterii Patriot, ale w końcu przyszło otrzeźwienie ponad fobiami Kaczyńskiego. Niemiecki MON podał że Polska i Niemcy dogadały się co do stacjonowania tych baterii w Polsce.

 6. X

  To już "minęło te 7 pokoleń" Jarosławie ?

  1. P9

   chyba zależny od tego czy się miało dziadków w wehrmachcie ;-)

  2. zbigtramp

   Albo Krasnej Armii.

 7. P9

  Jawohl, niemiecki wyborca, jeśli chodzi o wpięcie w nasz system dowodzenia, to jest jakaś szansa że tak, ale niestety może to potrwać.

 8. LMed

  Wyborca zrozumi?

 9. DDR

  Ukraina czeka na polskie Patrioty

 10. szczebelek

  Czas na nową bajeczkę opozycji, bo stara w ciągu tygodnia już się zestarzała jakoby PiS narażał bezpieczeństwo Polski nie chcąc niemieckich patriotów, bo są germanofobami jak wcześniej byli rusofobami do 24 lutego, bo później byli już przyjaciółmi Kremla. Skleroza się odpali i nagle będą narzekać, że musimy liczyć na RFN, bo za późno kupiono nasze patrioty jakby nie mogli ich kupić w

 11. szczebelek

  Czas na nową bajeczkę opozycji, bo stara w ciągu tygodnia już się zestarzała jakoby PiS narażał bezpieczeństwo Polski nie chcąc niemieckich patriotów, bo są germanofobami jak wcześniej byli rusofobami do 24 lutego, bo później byli już przyjaciółmi Kremla. Skleroza się odpali i nagle będą narzekać, że musimy liczyć na RFN, bo za późno kupiono nasze patrioty jakby nie mogli ich kupić w

 12. Jukelo57

  Błaszczak sprawdził NATO i Berlin - Zachód nie dał rady jak w `39 z II RP. Pytanie : jakie rozkazy z Berlina ma niemiecka obsługa wyrzutni Patriot, np. czy moga strzelać rakiety lecące nad terytorium UA w kierunku PL czy dopiero jak rakiety przekroczą granicę PL ?!

 13. bc

  To będzie niezła okazja dla wymiany doświadczeń naszych i Niemieckich obsług.

 14. wert

  punkty dla nas. Rozgrywka z gebelsami przeprowadzona całkiem sprawnie. Lemingom tłumaczę" "mynystra łobrony" dojczlanda zaczęła chryję złamaniem poufności rozmów. Obstawiam że szulc nie chciał złych emocji nawołując do "pokoju". a drugą ręką wysyłając niezłą broń UKR. W Polsce Patrioty nie sprawią kłopotów, przed drugim Przewodowem nie ochronią, można "zabezpieczyć" Wrocław

Reklama