Reklama

Wojna na Ukrainie

Polskie Newy bronią Ukrainy

Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie polskiego systemu obrony powietrznej S-125 Newa SC, który jest obecnie używany przez ukraińską armię. Wcześniej Polska nie komunikowała o dostaw takich systemów dla naszych wschodnich sąsiadów.

Reklama

Na fotografii zamieszczonej w serwisie Twitter przez Ukraine Weapons Tracker możemy zaobserwować zmodernizowany, polski system obrony powietrznej S-125 Newa SC. Wynika z tego, iż mimo braku oficjalnej informacji na temat dostarczenia owego systemu przez Polskę na Ukrainę, jest on wykorzystywany przez armię naszych wschodnich sąsiadów do obrony swego kraju. We wpisie czytamy, że jest to system polskiej modernizacji na podwozie czołgu T-55 i ze zaktualizowaną elektroniką.

Reklama
Reklama

System Newa został opracowany pod koniec lat pięćdziesiątych w ZSRR, w celu zwalczania wrogich samolotów na niskich wysokościach. Zestaw może strzelać rakietami typu 5W27U i D, których zasięg wynosi 25 km, natomiast pułap 18 km. Wersja SC (skrót pochodzi od słów: samobieżny i cyfrowy) jest polską modyfikacją radzieckiej konstrukcji. Główną modernizację wykorzystywanych w Polsce systemów S-125 NEWA rozpoczęto w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i została ona zrealizowana przez Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.

Czytaj też

Celem modernizacji było m.in. zwiększenie skuteczności ogniowej, poprawienie mobilności, zmiana trybu bojowego wykorzystania i eksploatacji, ułatwienie procesu szkolenia, zastosowanie klimatyzacji, zastosowanie rejestratorów cyfrowych oraz zmniejszenie liczebności baterii (z czterech do trzech wyrzutni). Kluczowym elementem była wymiana komponentów analogowych na cyfrowe, co doprowadziło także do podniesienia odporności zestawu na zakłócenia. Zastosowano także unowocześnienia w systemie hydraulicznego rozwijania i zwijania stacji radiolokacyjnej naprowadzania rakiet SNR.

W pracach nie modernizowano tylko rakiet. Same wyrzutnie umieszczono na podwoziu gąsienicowym czołgów T-55 (wcześniej wycofanych z eksploatacji) natomiast kabiny dowodzenia wraz z kolumnami antenowymi zainstalowano na pojazdach MAZ-543 (wcześniej wykorzystywanych w wyrzutniach rakietowych „ziemia-ziemia" typu SCUD). Warto dodać, że Ukraina opracowała i wdrożyła własną modernizację systemu Newa. To, że na Ukrainie eksploatowano już systemy Newa w innej wersji mogło pomóc w ich opanowaniu tamtejszym przeciwlotnikom.

Czytaj też

Polskie Siły Zbrojne posiadają obecnie zmodernizowane zestawy przeciwlotnicze Newa SC, które zgrupowane są w dywizjonach rakietowych obrony powietrznej. Od bieżącego roku (wraz z rozpoczęciem dostarczania pierwszego dywizjonu IBCS/Patriot w I fazie programu Wisła, który ma zostać zintegrowany i stopniowo osiągać oraz zwiększać gotowość) rozpoczął się proces ich zastępowania przez systemy nowej generacji. Obok Wisły część New zostanie w przyszłości zastąpiona przez system Narew.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

 1. Bingo

  Dać im jeszcze jeden dywizjon Raków. Dobrze byłoby je przetestować w realnych warunkach wojennych.

  1. bc

   Ze trzy Poprady wysłać tylko bez radaru i z elektroniką w jakiejś wersji eksportowej.

  2. mick8791

   Raki nie są organizowane w strukturach dywizjonów, bo to z formalnego pkt widzenia nie jest to artyleria. Struktura organizacyjna Raka to kompania.

  3. X

   To jest b dobra koncepcja. Ja też tu o tym pisałem.

 2. Prawdziwy

  Czy naprawdę nie ma dziś na dyżurze kogoś,kto choć po łebkach ,jako tako, zna j.polski?To taki dziś bełkot ,że człowiek nic ale to nic nie rozumie!Co ma do rzeczy Rzeż Pragi?( tu ,za darmo, poddam temat por.Berek a stosunki Polska- Izrael).

 3. CzarnyRycerz

  System kompletnie przestarzały, ale jednak raz, że jest w stanie zestrzelić upierdliwe cele jak drony a dwa pozwala nasycić obronę przeciw lotniczą. Przecież Ukraina jest ogromna. To już lepiej mieć kolejny system obrony niż mieć gołe niebo.

 4. Piotr Glownia

  Rozumiem, że modernizacja da satysfakcję Ukraińcom w ich użyciu. Bonusem jest, że akurat w tym konflikcie nadal są przestarzałe latające cele, które można jeszcze zestrzelić skutecznie rakietami Newy. Na wiek 21 to jest broń absolutnie nieadekwatna. Patriot, CAMM/Narew i Pioruny są zdecydowanie na poziomie i są dalej aktywnie rozwijane wraz z coraz bardziej inteligentnymi efektorami, które są konieczne przeciwko coraz bardziej stealth i inteligentnym latającym celom. Rozumiem, że wielu Polaków będzie czuło obawy, że się usuwa system obronny, kiedy zastępstwo jeszcze nie dotarło do Polski. Acz te 8 lat rządów byłego premiera Donalda Tuska nie da się cofnąć. Wybory mają swoje konsekwencje.

  1. Jac

   Rozumiem że zakupy z marketu to jest to co Polskę zbawi . Tak wybory mają swoją cenę dokładnie wielkiego przyrostu długu na 1,5 biliona złotych + zadłużenie poza budżetem na 300 miliardów.

  2. Prezes Polski

   Akurat Tusk ci się przypomniał? Obrony przeciwlotniczej nie ruszano przez trzydzieści lat. To dlatego newy i kuby nadal są w służbie. A decyzja o ich przekazaniu jest bardzo dobra. W ciągu kilku lat i tak poszłyby na złom, a tak jeszcze się do czegoś przydadzą.

  3. wert

   Prezes Polski@ ależ OPL ruszono. Przypomnę że wg zaPOwiedzi radary Narwi miały być opracowane do 2016. Były tak "gotowe" że w wymogach dla Sajny nie uwzględniono wysokości lasów w Polsce, Chciano ją eksPOnować w otwartym polu gdy spokojnie można ją ukryć w lesie i tylko wystawić antenę Konieczne wydłużenie masztu dołożyło 2 lata i potrzebę zastępstwa przez Bystrą

 5. rwd

  Przekazaliśmy z dobroci serca (czyt. durnoty) czy coś w zamian dostaniemy?

  1. Anty 50 C-cali

   jak Niemcy? Rozbroili się do ostatniego Geparda....pamiętają opowieści babek o "vyZwolicielach" - z majtek, czasem tylko

  2. CdM

   @Anty 50 C-cali jakże to tak, rozbroili? Przecież u nas obowiązuje teza, że Niemcy nic nie dają?

  3. kukurydza

   Żyjemy w UE. Utylizacja tego sprzętu zgodnie z przepisami kosztowałaby więcej niż jest wart, a te Newy "dopiero co" zostały wycofane z eksploatacji w JW4040 (trzy kompletne jednostki ogniowe - JO). Powodem wycofania była dostawa i rozpoczęcie szkoleń na 2 JO systemu Patriot z rakietami PAC-3 MSE.

 6. Jerzy

  Dobrze, że przekazaliśmy, bo na ten moment tam się bardziej przydadzą. Zastanawia mnie jednak czy na dzień dzisiejszy po przekazaniu OS i New na stanie naszej obrony przeciwlotniczej jest coś oprócz Manpadsów i działek 23 mm?

  1. GB

   Systemy KUB, liczę że też pojdą na wojnę

 7. Croaking_Copperhead

  A tak przyszłościowo - co z tego będzie ? w 2021 Ukraina zaprezentowała UP-277 - można by zrobić wspólny projekt bo jak widać ze starej Newy w SC został tylko efektor - reszta była mocno zmodyfikowana - da się. Można by pomyśleć o wspólnym projekcie - radiolokacja na bazie naszej Bystrej / nur 22 -3d albo Ukraińskiego 80K6T (no ten ostatni to trochę za duży) z UP-277 jako efektorem (być może z jakimś preboosterem), Radar bystrej i UP 277 w kontenerach startowych na hipopotamie jako OSA 2 (dobra rozmarzyłem się)

 8. Rudy 102-

  Ktoś kto to odal zrobił duży błąd sami nie mamy czym się bronić ciagle ta piepszona Ukraina pomoc w Polsce pomoc tam jeszcze system obrony odac którego i tak nie mamy złom straszny śmiech zenada

  1. X

   Sam siebie podsumowałeś w ostatniej linijce.

  2. Anty 50 C-cali

   a ty suku - niedaleko straszny śmiech, bije od obserwatora Geparda - gdy russkim zestrzelono co nieco nad Ukrainą. Niemiec ODAL (co?!) pomoc Tam jeszcze. System obrony, rodem z lat 70-tych. ODAC?- oddać! - po polsku. zenada. Ta piepszona uKraina, ma się czym bronić, a historie o rzezi - Pragi - przez paskiewiczów, to nie tylko Niemcy ale i Francuzi "Z"obaczyli ODNOWIONE. w Buczy, Irpieniu, ...

 9. szczebelek

  Wspomniano, że polska dostarczy kolejny sprzęt opl Ukrainie.

  1. X

   I była też wzmianka o sprzęcie opl krótkiego zasięgu.

Reklama