Reklama

Polityka obronna

Niemcy: miliardy na Patrioty z offsetem

Elementy niemieckiej baterii Patriot w Rumunii, w tle strzelanie rumuńskiego zestawu
Elementy niemieckiej baterii Patriot w Rumunii, w tle strzelanie rumuńskiego zestawu
Autor. Bundeswehr

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż dużej liczby pocisków rakietowych typu PAC-3 MSE do baterii Patriot dla niemieckiego wojska. Zakup ma pozwolić na „wsparcie interoperacyjności niemieckiego wojska z US Army oraz z siłami NATO”.

Amerykańska agencja DSCA (ang. Defense Security Cooperation Agency) odpowiadająca za kontrolę eksportu uzbrojenia, dostarczyła do Kongresu USA certyfikat umożliwiający sprzedaż pocisków rakietowych do baterii Patriot.

Czytaj też

Jak czytamy na stronie agencji, niemiecki rząd złożył wniosek o zakup nawet 600 pocisków rakietowych do baterii Patriot, typu PAC-3 MSE. Chodzi więc o najnowocześniejsze pociski przeznaczone do zwalczania celów powietrznych: samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących i balistycznych (w tym o dużej prędkości i ze zdolnością manewrowania). Są naprowadzane aktywnie radarowo.

Podobne rakiety zostały już zakupione przez Niemcy, ale w liczbie kilkudziesięciu sztuk, Polska kupiła je natomiast w obu fazach programu Wisła (tylko w pierwszym etapie ponad 200 pocisków, są dostarczone). Są też niemal na pewno używane bojowo na Ukrainie.

Reklama

Zatwierdzony ma również uwzględniać m.in. szkolenia i sprzęt treningowy, pomoc techniczną, wsparcie logistyczne czy części zamienne. Głównym wykonawcą ma być firma Lockheed Martin, a kontrakt prawdopodobnie będzie też zawierał offset. Ten jednak, jak podkreśla agencja DSCA, musi zostać wynegocjowany przez Niemców bezpośrednio z Lockheed Martinem.

Reklama

Łączny koszt umowy ma wynieść maksymalnie 5 miliardów dolarów. Cała sprawa jest ciekawa z kilku względów. Po pierwsze, Niemcy przygotowują już współprodukcję pocisków PAC-2 GEM-T wraz z koncernem RTX w ramach współpracy z MBDA Deutschland. Interesujący może się okazać zakres offsetu, choć może on dotyczyć tylko niektórych komponentów (jak w wypadku polskiej Wisły).

Czytaj też

Po drugie, o ile sam wniosek nie dziwi, bo Niemcy kupili ostatnio osiem baterii Patriot, a dodatkowo trzy swoje zestawy i znaczną liczbę pocisków przekazali Ukrainie, to liczba PAC-3 MSE jak i maksymalny koszt są mimo wszystko znaczące. Ostatecznie pieniądze na rakiety do Patriotów będzie musiał zatwierdzić Bundestag i wcale nie jest przesądzone, czy kontrakt zostanie zrealizowany w pełnym zakresie.

Czwartkowa zgoda agencji DSCA na sprzedaż rakiet do systemów PATRIOT nie jest jedyną w ostatnim czasie. Kilka dni temu na łamach Defence24 informowaliśmy o akceptacji zakupu systemów rakietowych M142 HIMARS do Norwegii. Szacowany całkowity koszt programu może wynieść maksymalnie 580 milionów dolarów.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama