Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

HIMARS dla Norwegii. Jest zgoda USA

Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment/US Army.
Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment/US Army.

Departament Stanu USA dał norweskiemu rządowi „zielone światło” ws. ewentualnego zakupu systemów rakietowych HIMARS. Co konkretnie może pozyskać Norwegia i jaki będzie koszt programu?

Należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała w oficjalnym komunikacie o wyrażeniu zgody na zakup systemów rakietowych M142 Himars przez rząd Norwegii. Tym samym amerykański Kongres może teraz podjąć ostateczną decyzję o zgodzie na sprzedaż wspomnianych systemów.

    Z informacji podanych w oświadczeniu wynika, że rząd Norwegii zwrócił się z prośbą o zakup szesnastu (16) artyleryjskich systemów rakietowych wysokiej mobilności M142 (HIMARS).

    Reklama

    Pakiet obejmie też piętnaście (15) zasobników M30A2 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS), każdy z sześcioma pociskami z alternatywną głowicą bojową (AW) z systemem napędowym na paliwo mało wrażliwe (IMPS); piętnaście (15) zasobników pocisków odłamkowo-burzących M31A2 GMLRS Unitary (GMLRS-U) z IMPS (łącznie 90 rakiet); oraz sto (100) zasobników z pociskami taktycznymi M57 Army Tactical Missile System (ATACMS).

    Szacowany całkowity koszt programu może wynieść maksymalnie 580 milionów dolarów. Pamiętać należy, że udzielenie zgody nawet przez Departament Stanu i Kongres nie oznacza podpisania kontraktu, a oferty w zakresie artylerii rakietowej dla Oslo składali również inni potencjalni kontrahenci.

    Reklama

    CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

    Reklama

    Komentarze (4)

    1. 1stLogisticBrigadeBydgoszcz

      Dziwię się dlaczego Polska zamówiła tak mało rakiet atacms. 45 to żenada

      1. Vixa

        A ja się temu nie dziwię Wiesz dobrze, co byłoby dalej Wszystkie rakiety szybciutko Ukrainie byśmy oddali.

      2. Takijeden

        Nie, tutaj bardzo dobrze robimy, po co nam jakieś stare pociski, skoro wchodzą PrSM?

    2. Takijeden

      To są defiladowe ilości uzbrojenia.

    3. Granat

      Tylko 16 wyrzutni Himars, a nie 506? Czyżby norwescy wojskowi planiści się pomylili?

      1. Rupert

        Gdzie leży na mapie Norwegia a gdzie Polska? Polska potrzebuje dużo artylerii rakietowej, ale rozumiem, że na Kremlu to się może niepodobać, trudno:)

      2. Takijeden

        @Rupert Tak, przyda się nam dużo artylerii rakietowej i cieszę się, że ją nabywamy, ale pamiętaj, że razem z koreańskimi K239 mamy mieć na papierze prawie 800 wyrzutni. Biorąc pod uwagę, to, co się dzieje na Ukrainie powiedziałbym, że nawet dwukrotnie mniejsza ilość byłaby bardziej, niż wystarczająca, jeśli tylko będziemy mieć odpowiednio dużo amunicji. Takie jest przynajmniej moje skromne zdanie.

      3. Granat

        No patrzę na mapę i Norwegia graniczy z Rosją tak jak my panie Rupert. Totalna kompromitacja przy każdym zakupie sprzętu, ale jak się sztab wojskowy wrzuca pod autobus to później nie wiadomo jakie ilości zamówić. A wystarczy tylko popatrzeć na ościenne kraje.

    4. szczebelek

      Ciekawe czy ktoś napisze, że Norwegia zakupiła ilości defiladowe? 🤣🫣

    Reklama