Reklama

Polityka obronna

Polskie wyrzutnie dla Patriotów zamówione!

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

W obecności wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano umowę na dostawę 48 wyrzutni M903 do polskich zestawów obrony powietrznej Patriot.

Umowa, sygnowana między Raytheon Polska, a Hutą Stalowa Wola S.A., wyznacza warunki dotyczące produkcji i dostawy 48 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Jest to umowa podwykonawcza – polska spółka będzie produkować wyrzutnie na potrzeby amerykańskiego koncernu, a następnie zostaną one zintegrowane w całym systemie i dostarczone w latach 2027-2029.

Reklama

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas ceremonii podpisania umowy podkreślił znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa Polski, mówiąc: „Rozpoczynamy tydzień Wojska Polskiego, którego finałem będzie defilada. Defilada siły i jedności. Ten tydzień będzie także obfitował w wydarzenia ważne dla bezpieczeństwa Polski. Gospodarka i siły zbrojne muszą iść razem. Dziś w Sochaczewie rozpoczynamy podpisywanie wielkich kontraktów modernizujących nasze wojsko”.

Czytaj też

Minister Obrony Narodowej podkreślił także znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, mówiąc: „Dzisiaj Polska jest wśród tych państw, które w Europie mają największe zaufanie ze strony Stanów Zjednoczonych. Świadczy o tym przekazywanie nam najnowszych technologii. Polska była pierwszym i jedynym państwem, która uzyskała system IBCS”.

Zawarta umowa to następstwo umowy międzyrządowej (FMS) na drugą fazę programu Wisła, obejmującej między innymi 48 wyrzutni M903 wraz z kilkuset pociskami PAC-3 MSE i zawartej we wrześniu 2023 roku. Na jej podstawie rząd amerykański, zgodnie z procedurą FMS, zleca wykonawstwo.

Czytaj też

Dla drugiej fazy Wisły Polska pozyskała również radary LTAMDS (także we wrześniu 2023 roku) oraz system zarządzania walką IBCS (w lutym 2024 roku, IBCS będzie też wykorzystywany w ponad 20 bateriach systemu Narew). Łączna wartość podpisanych umów to ponad 11 mld dolarów, z czego ponad 9 mld przypada na wyrzutnie, pociski i radary LTAMDS.

Huta Stalowa Wola w procesie produkcji wykorzysta kompetencje uzyskane w pierwszej fazie programu Wisła, zarówno w ramach offsetu jak i współpracy biznesowej (B2B). Do  najważniejszych poddostawców HSW S.A. w ramach realizacji kontraktu są Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., dostarczające siłowniki do wyrzutni oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. odpowiedzialne za dostawy Data Link Terminal Module. Już w pierwszej fazie przedsiębiorstwach wchodzących w skład konsorcjum PGZ-Wisła wyprodukowano szereg innych elementów zestawów Patriot, w tym: kontenery wsparcia technicznego, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, komponenty pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

Czytaj też

Na zakończenie Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na długoterminową strategię budowy obrony powietrznej, stwierdzając: „Obrona powietrzna to jest coś, co musimy budować przez wiele lat. Dziękuję wszystkim, którzy byli i są zaangażowani w ten proces. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu jako sprawa bezprecedensowa i zawsze priorytetowe”.

Reklama

Współpraca: Jakub Palowski

Reklama

Komentarze (2)

  1. MiP

    Mieliśmy produkować pociski niskokosztowe do Patriot.... A Amerykanie pozwolą nam łaskawie klepać kontenery startowe.Super ta nasz współpraca wygląda,my u nich zamawiamy uzbrojenie za miliardy a oni w zamian przekażą nam ochłapy w ramach offsetu

  2. Hubert

    Czas dostawy chyba nieco wydłużony.

Reklama