Reklama

Polityka obronna

Na "trzynastkę" dla emerytów zrzuci się także MON. Prawie 200 mln zł

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Prawie 200 mln zł zapłaci budżet MON za wypłatę trzynastej emerytury dla byłych wojskowych, co jest jedną najnowszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Resort zastanawia się, skąd wziąć pieniądze. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz zapewnia, że z tego powodu nie ucierpi budżet na modernizację techniczną.

"Trzynastka" dla każdego emeryta to jeden z pięciu punktów programu wyborczego PiS, który został ogłoszony w ostatnią sobotę. Prezes partii Jarosław Kaczyński powiedział, że ta wypłata ma przyjąć postać "najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta". Według tych zapowiedzi, pomoc miałaby być wypłacana od maja. Prezes PiS deklaruje, że zrobi tak w tym roku oraz że zrobi wszystko, by "uczynić to także w przyszłym i następnym".

Emerytury byłym żołnierzom zawodowym wypłacają wojskowe biura emerytalne. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz, który od niedawna odpowiada w MON także za sprawy społeczne, przyznał w środę, że realizacja postulatów socjalnych PiS będzie dotyczyła także resortu.

Dziś mamy zarejestrowanych 161 tys. emerytów wojskowych. A przecież ta trzynastka będzie dotyczyła również tych osób, które pobierają świadczenia emerytalne z wojskowych biur emerytalnych, więc to też dzisiaj jest dla mnie wyzwanie, skąd te blisko 200 mln zł na wypłatę tej trzynastki wziąć, ale oczywiście, bez wątpienia środki znajdziemy – powiedział Skurkiewicz w rozmowie z internetową rozgłośnią RadioRadom.pl w swoim rodzinnym mieście.

Dopytywany, czy będą to pieniądze przewidziane pierwotnie na modernizację wojska, Skurkiewicz zaprzeczył. Jak tłumaczył, nie wolno przesuwać środków między różnymi "przegródkami" budżetu. – Możemy dokonywać przesunięć w ramach budżetu społecznego, ale nie możemy niestety czerpać z innych obszarów – zapewnił wiceminister.

Najniższa emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto od 1 marca 2019 r.

Komentarze (20)

 1. WW

  A co się stało z obiecaną podwyżką dla pracowników cywilnych wojska? może to tajemnica , ale bez nich nasza armia nic nie jest w stanie kupić , zrobić, wybudować itp.(chyba nie liczymy na te 60% armii która tak naprawdę jest siłą urzędniczą w mundurach). W tej chwili odchodzą ostatni cierpliwi inżynierowie z infrastruktury , większość tych co zostali to geriatria.

 2. Gts

  Tak wlasnie wyglada to w praktyce. Prezes obiecal, a wykonanie zwalono na innych. Ministerstwa, samorzady, powiaty, Spolki Skarbu Panstwa... juz sie ciesza, ze beda musialy dokladac do kolejnej obietnicy pis tnac inwestycje, utrzymanie czy gaszac latarnie na noc. Wobec tego nie tylko armia dalej bedzie tkwic w PRL, ale tez szpitale, energetyka, szkoly itd. Wszystko po to aby wygrac wybory i nie dac sie oderwac od koryta. Potrzeba srednio 6-8 lat zeby nakrasc sie tyle by cala rodzina blizsza i dalsza byla ustawiona do konca zycia.

 3. Marek1

  Rachunek jest prosty - trochę kiełbasy wyborczej dla emerytów za 200 mln PLN(ok 53 mln ) z budżetu modernizacyjnego ZAMIAST np. 400 szt. najnowszych, bezodrzutowych Carl Gustav Mk4 wraz z całym asortymentem amunicji do nich(ok 85 tys. sztuk). Może by tak zapytać żołnierzy ganiających z muzealnymi RPG-7 i archaiczną amunicją do nich, CO oni o tym myślą ? Bo co myślą generałowie z "nowego chowu", to już wiemy ...

 4. Orcio

  PiS tak uwierzył w parasol "Foirt Trump", że da każdą kwotę i każde pieniądze- też te na uzbrojenie aby wygrać wybory. Reszta, w tym i modernizacja armii się nie liczy. A modernizacja jak utyka tak utyka (vide mar woj, T-72, uzbrojenie p.panc, modernizacja parku śmigłowcowego, opl itd. Ciekawe czy chociaż mają wystarczjącą ilość bielizny dla wojska?

 5. Marek1

  Co tam 200 mln PLN ... drobiazg dla monowskich "geniuszy". Zwłaszcza, ze wybory niedługo, wiec trochę kiełbasy wyborczej warto rzucić wojskowym emerytom. A ze dla WP brakuje na wszystko ?? No cóż, obiektywne trudności i oczywiście wina Tuska. A 200 mln PLN(ok 55 mln ) p. Skurkiewicz to np. 400(Mk4)-500(Mk3) szt. bezodrzutowego Carl Guztaw Mk3/4(400/500 x 20,000/25,000 ok 10 mln ) + ok 60,000-80,000 szt. różnej amunicji(śr. cena 500-600). Tak ilość broni wsparcia(szczebel plutonu/kompanii) jaką jest CG Mk3/4 zaspokoiłaby potrzeby WP w tym zakresie. Ale PO CO ? W ministerstwie wszak wiedzą "lepiej" na co trwonić pieniądze podatników ...

 6. Git

  Kiełbasa wyborcza, trzeba odmalować jeszcze chelmy i obiecać wirtualne f35.

 7. Patcolo

  Hehehe 200 melonów dla emerytów czy 500 melonów na drogi nie zatrzyma modernizacji tak jak 250 melonów na zorganizowanie utworzenie i utrzymanie 17 tysięcznego WOT po cenach z 2018 roku.

 8. SLAW69

  Ze WSZYSTKICH obietnic, można się zawsze WYCOFAĆ, a fundusze i tak roztrwonić na totalne bzdury. Patrz Wa-wa. :D))))

 9. Kol

  No to są Himalaje bezczelności...Co robi sztab generalny, czemu nie protestuje?!!!

 10. historyk

  w emerytach siła (nowoczesnej polskiej armii) kosy na sztorc, taczanki z końmi - można ruszać na wroga. To nic, że straty będą ogromne ale radość następnych pokoleń składających wieńce - BEZGRANICZNA

 11. Black

  Całkowity brak myślenia o obronności kraju tylko albo niekończące się dialogi, albo wydawanie pięniędzy MON na socjale. Tymczasem nasza niepokonana armia biega radośnie w stalowych garnkach na głowie, może w ramach ich modernizacji dodać antenki to sobie chociaż wojacy radia posłuchają.

 12. Adam

  Co ten minister gada. Niedawno zatwierdzili budżety w jednostkach wojskowych a po obietnicach PIS-u dokonano korekt i dona setki tysięcy złotych tylko w jednej jednostce budżetowej. Hahaha modernizacja nie ucierpi ???? Kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo, e ciemny lud to kupi

 13. wyborca już nie pis

  MON dorzucił się już na wydatki MSWiA,dorzucił się do remontu dróg,na budowę strzelnic a ostatnio kupił zardzewiałe ławki a teraz jeszcze trzeba dać emerytom.Przyjdzie 500+ na pierwsze dziecko i też MON sypnie,czy ktoś normalny wierzy jeszcze że obecna władza modernizuje wojsko

 14. Sdr

  Te 2% to my wydajemy,..., tylko nic nie widać z zakupów. Sponsorowane są inne resort, inicjatywy itp itd. Może ktoś zacznie rozliczać nie z przeznaczana na obronność 2% ale z tego jak je wykorzystano.

 15. Ja66

  Głosy wyborców same się nie kupią. Tak to jest z rządami populistów...

 16. wildcard

  "nie możemy niestety czerpać z innych obszarów" - chyba na szczęście???

 17. ERDA

  Oczywiście że modernizacja nie ucierpi jak jej zabiorą 200mln bo jak może ucierpieć coś co nie istnieje?. MON zajmuje się wszystkim tylko nie armią. TO PO PROSTU KPINA I PARODIA MINISTERSTWA OBRONY.

 18. podatnik polski

  Szczerze pisząc jako Polak wolę by ta kasa szła na polskich emerytów zamiast przepłacać 9x za Patriot czy 16x za HIMARS... Wolę płacić na emerytów polskich niż na CEO amerykańskich koncernów!

 19. KornelPL

  220 mln PLN kosztowałoby 22 tys pocisków 125mm dla twardych/ t-72 z rdzeniem wolframowym o przebijalnosci 610 mm..... (ok. 10 tys zl sztuka)

 20. werko

  to jest dopiero absurd