Reklama

Polityka obronna

Łotwa przekaże Ukrainie śmigłowce i artylerię

Fot. Latvijas Televīzija/CC BY-SA 4.0

Łotweski minister obrony Artis Pabriks poprzez swoje konto w serwisie Twitter zapowiedział przekazanie Ukrainie czterech śmigłowców transportowych dwóch typów. Kilka godzin później minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov poinformował o tym, że na Ukrainie znajduje się już sześć egzemplarzy samobieżnych lufowych armatohaubic M109A5Ö przekazanych przez Łotwę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przekazane śmigłowce to Mi-2 i Mi-17 w liczbie dwóch egzemplarzy każdy. Maszyny te są używane przez armię ukraińską, zatem ich wdrożenie będzie bardzo szybkie i pozwoli na uzupełnienie strat ukraińskich wiropłatów wojskowych. O ile w przypadku Mi-17 były to maszyny eksploatowane (w liczbie 4 ) przez łotewskie siły powietrzne, o tyle lekkie Mi-2, zostały już kilka lat temu wycofane z użytku, zatem najpewniej konieczny będzie ich przegląd lub remont. Łotwa przed wycofaniem miała użytkować je w liczbie 4 egzemplarzy. Obecnie ich zadania, podobnie jak Mi-17 maja przejąć zamówione w 2018 roku śmigłowce wielozadaniowe UH-60M Blackhawk o wartości około 175 mln euro.

Dodatkowo Łotwa miała przekazać 6 z 53 używanych przez swoje siły zbrojne lufowych samobieżnych armatohaubic M109A5Ö, które nabyła od Austrii, z rezerw tamtejszej armii. Ukraina wobec tego otrzymałaby od krajów sojuszniczych łącznie ponad 50 systemów artyleryjskich rodziny M109 w trzech wersjach: A3GN/A4BE/A5Ö. Nie są to tak zaawansowane systemy, jak Krab czy PzH2000, jednak mogą one bezproblemowo konkurować z rosyjskimi systemami 2S3 Akacja.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

M109A5 to jedna z wersji amerykańskiej armatohaubicy samobieżnej M109. W porównaniu do poprzednich główny zakres zmian dotyczył zwiększenia siły ognia tego wozu. Zmiany tej dokonano poprzez montaż nowej armatohaubicy M284 kal. 155 mm na podstawie M192. Dzięki temu dotychczasowy zasięg ognia zwiększono o 25%, w tym przy zastosowaniu amunicji klasycznej do 22 km, a przy wspomaganej rakietowo do 30 km. Ponadto zastosowano nieco mocniejszy silnik o mocy 440 KM. Łotewskie M109A5Ö były wyprodukowane w latach 2004-2007. Pojazdy zostały zmodernizowane w austriacko-szwajcarskiej kooperacji m.in. poprzez modernizację systemu nawigacyjno-celowniczego i dodanie półautomatycznego systemu ładowania i hydraulicznej blokady zamka, co znacznie zwiększyło szybkostrzelność i precyzję ognia.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Buka

  Gdy. Oszukuj się dalej ruskich trzeba upokorzy.c póki jest okazja oby tym razem smuta trwała dłużej a najlepiej niech się rozpadnie rasija

 2. rwd

  Łotwa wie co w trawie piszczy, są następni w kolejce.

  1. Chyży Rój

   Po tym jak Ruscy ugrzęźli na Ukrainie, kolejka się wyzerowała, nikogo więcej w niej nie ma. Teraz potrzebna jest tylko konsekwencja (we wspieraniu Ukrainy) i cierpliwość.

  2. gdy

   Lotwa jest w NATO. Nic jej nie grozi. A Uktainei tez by nie bylo wojny gdyby dla USa sie to nei opacalao. Dogadali by sie jak bylo kiedys z KUBA za Kenedego. (Ukraina poza NATO - i by byl pokoj)

 3. Cyber Will

  Niemcy będąc sojusznikiem Moskwy i wiedząc że mają BUFOR militarny czyli Polskę nie inwestowały w armię "kinetyczną". Inwestowały za to w "armię gospodarczą" i "armię medialną" w celu NIEKINETYCZNEGO podboju Europy Centralnej do spółki z Rosją (tj. jej gazem i ropą). .

  1. komik

   Jeszcze nie dodałeś, że to generalnie wina Tuska

  2. realizm

   @komik - oczywiście, że nie jest to wina Tuska, on tylko wykonuje niemieckie rozkazy na Generalną Gubernię.

  3. wert

   komik@ ktoś spłodził np w 2012 bodajże Strategię dla Polski w której "Żond POlski i pRezydent" napisali: "Polsce w przeciągu najbliższych 20 lat nie grozi żaden konflikt" Zgadzało się gdy byliśmy landem: "Kraj Wisły Odry Warty" ale potem przyszła zmiana. Może nie taka dobra ale znacznie lepsza a wina tuska to wyższa półka podobnie jak cygara. "Elyta" byle czego nie spożywa

 4. szczebelek

  Łotwa miała 50 AH, a Niemcy 100... Serio ktoś w tym Bundestagu nieźle się naćpał...

  1. Dudley

   Gdzie Łotwa, a gdzie Niemcy? I dlaczego porównujesz PZH2000 do M109? Tylko dlatego ze to taki sam kaliber? Niemcy wycofały swoje M109, a miały ich 570 tak trudno sprawdzić w necie? Czy to tylko by wywrzeć na czytelniku negatywne odczucia, bo z rzetelnością to ma niewiele wspólnego.

Reklama